2025-01-06, Mija dzień
U katolików to święto Trzech Króli. U prawosławnych i grekokatolików – czyli wiernych obrządku wschodniego to początek świąt Bożego Narodzenia.
Prawosławni i grekokatolicy dziś zasiądą do wigilijnego stołu. Nieco inaczej jest w przypadku diaspory ukraińskiej, która od roku święta obchodzi zgodnie z kalendarzem świąt katolickich. Ale i tam znajdą się także i tacy, którzy dziś zasiądą do świątecznego stołu.
Choć obyczaje czy tradycje obchodzenia tych świąt, świąt Bożego Narodzenia jakoś drastycznie się nie różnią od obchodów katolickich, to jednak ze względu na różne kalendarze przypadają zawsze dwa tygodnie po tych drugich. Katolicy obchodzą bowiem święta wedle zreformowanego kalendarza gregoriańskiego, chrześcijanie wschodni wedle dawnego kalendarza juliańskiego. A warto pamiętać, że w Gorzowie i okolicach mieszka sporo Łemków oraz innych nacji obchodzących ten czas właśnie zgodnie z tym starszym – juliańskim kalendarzem.
Od prosfory trzeba zacząć
W obrządku wschodnim, podobnie jak u katolików, Boże Narodzenie poprzedza poprzedza 40-dniowy post, ściśle przestrzegany zwłaszcza przez ostatnie dni przed świętami i w samą wigilię. W wigilię niektórzy wierni starają się powstrzymać nawet od picia napojów, aż do spożycia uroczystej, postnej kolacji.
Wierni Kościołów wschodnich mają kilka nazw wigilii. W zależności od regionu i tradycji, mówią na nią np. nawieczerie, soczelnik lub swiaty wieczer. Nazwa soczelnik pochodzi od "socziwa", czyli gotowanej pszenicy polewanej miodem (według innych źródeł — soczystej kaszy), która była poprzednikiem kutii, robionej m.in. z maku i miodu, tradycyjnie zawsze obecnej na wigilijnym stole.
Posiłek wigilijny rozpoczyna się od modlitwy i dzielenia prosforą. Prosfora (od greckiego "prosphero" — przynoszę) to chleb liturgiczny używany w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Współcześnie ma kształt małych, mieszczących się w dłoni krążków, po upieczeniu podobnych do malutkich bułeczek.
W nocy wierni udadzą się do cerkwi na uroczyste jutrznie i liturgie. W należności od lokalnej tradycji zaczynają się one późnym wieczorem, o północy lub o godz. 2 nad ranem. W Kościele prawosławnym nie ma zwyczaju budowania szopek, a zamiast nich, w centralnej części świątyni ustawiana jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych, wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Aautokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.
Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego obchodzili jeszcze do niedawna również grekokatolicy w Polsce. Jednak od 2023 r. — decyzją hierarchów tego Kościoła — formalnie używa on w roku liturgicznym kalendarza gregoriańskiego i Boże Narodzenie jest przez nich obchodzone już w tym samym terminie, co w Kościele katolickim.
Prawosławne i greckokatolickie święta w Gorzowie w cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. Kostrzyńskiej.
06.01.2025 (poniedziałek)
16:00 Wielkie Powieczerze, Jutrznia Bożonarodzeniowa, Wigilia Bożego Narodzenia
07.01.2025 (wtorek)
10:00 Liturgia Święta
08.01.2025 (środa)
10:00 Liturgia Święta
09.01.2025 (czwartek)
10:00 Liturgia Święta
Zgodnie z prawem w czasie świąt wiernym obrządków wschodnich przysługują dwa dni wolne od pracy.
Choinka i prezenty są dokładnie takie same.
roch
W związku z awarią sieci wodociągowej w miejscowości Kłodawa w dniu 15.01.2025 r. od godz. 12:50 nastąpiła przerwa w dostawie wody do budynków przy ulicy: Pogodna ,Radosna i Wojcieszycka od numeru 28 do numeru 35 Beczkowóz z wodą zostanie podstawiony. Przewidywany czas usunięcia awarii godzina 19:00.