2025-05-16, Mija dzień
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.
O wzmożenie działań w celu likwidacji wszystkich przeszkód, które utrudniają osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z przestrzeni oraz obiektów w mieście zawnioskował do prezydenta Robert Surowiec, przewodniczący Rady Miasta. Mowa o osobach z różnymi niepełnosprawnościami – z ograniczeniami ruchowymi, poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, niewidomych, słabowidzących czy słabosłyszących. Jak podkreśla radny, chodzi o wyrównywanie szans takich osób, by ulice, chodniki czy przystanki komunikacji miejskiej umożliwiały im funkcjonowanie, a nie je utrudniały.
Urząd informuje zaś, że od lat prowadzi takie działania, na przykład w ramach „Planu działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego na lata 2025 – 2027”. To m.in. modernizacja chodników i przejść dla pieszych, uwzględniająca obniżenie krawężników i montaż nawierzchni fakturowej - pola uwagi, ścieżki naprowadzające, instalacja sygnalizacji świetlnej z funkcją dźwięków, montaż tablic SDIP – systemu dynamicznej informacji pasażerskiej na newralgicznych przystankach komunikacji miejskiej. Potrzeby osób niepełnosprawnych uwzględniane są ponadto przy projektowaniu nowych inwestycji. Także Urząd Miasta stara się być przyjazny i dostępny dla takich osób choćby przez wprowadzanie rozwiązań cyfrowych, wspierających kontakt z urzędem. Magistrat wymienia takie działania, jak montaż pętli indukcyjnych, dostęp do tłumacza migowego, zakup lup optycznych.
- Z myślą o dalszym doskonaleniu kompetencji pracowników i rozwoju usług w zakresie dostępności Miasto przystąpiło do projektu „Dostępny samorząd 2.0.”. W jego ramach urzędnicy wzięli udział w cyklu specjalistycznych szkoleń, a Miasto uzyskało możliwość pozyskania środków finansowych na poprawę dostępności – informuje zastępca prezydenta, Małgorzata Domagała. Dodaje, że urząd analizuje sygnały od mieszkańców w tym zakresie i że w miarę dostępnych środków będzie je uwzględniał w swoich planach oraz kontynuował działania na rzecz miasta przyjaznego i dostępnego dla wszystkich.
MS
Czy Gorzów jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami? Zdaniem szefa miejskich radnych Miasto powinno zintensyfikować działania, by bariery całkiem zniknęły.