2013-07-11, Kalendarium
1624 r. – wielki pożar zniszczył większą część wsi Karnin; ogień zaprószony wieczorem przez „lekkomyślnego hultaja” pochłonął 7 ofiar śmiertelnych, 22 zagrody i 2 gospody.
1736 r. – nagła wielka powódź nawiedziła okolice Gorzowa; mieszkańcy Polichna i Pyrzan musieli uciekać na dachy swych domów; w Gorzowie została zniesiona część mostu na Warcie, grobla z 32 mostkami; powódź zaczęła ustępować po 25.07., ale dopiero we wrześniu mieszkańcy mogli udać się na swe pola i ogrody, ostatecznie woda ustąpiła na wiosnę 1737 r.
1843 r. (170 lat) – spalił się drewniany wiatrak, zbudowany ok. 1817 r. na wzgórzu przy ul. Podmiejskiej i Warszawskiej; w jego miejsce wybudowany murowany wiatrak z piekarnią zw. „Phönixmühle” vel „Taufelsmühle” [diabelski młyn].
1854 r. – w Gorzowie rozpoczęto budowę szpitala (hospicjum) na Przedmieściu Młyńskim; obiekt wzniesiony wg projektu Rudolfa Böhma, znajdował się na skwerze przy pomniku Mickiewicza, funkcjonował w 1855-1935 i został rozebrany w 1937 r.
1893 r. (120 lat) – w fabryce Pauckscha wybuchł duży pożar, który przyniósł straty w wysokości 750 tys. marek.
1983 r. (30 lat) – w gorzowskim amfiteatrze zorganizowano po raz pierwszy wybory „Miss Wielkopolski”; zwyciężyła 22-letnia Olga Kniaziewicz z Drezdenka, studentka AWF w Gorzowie.
1986 r. – w Gorzowie rozpoczął się pierwszy dwudniowy festiwal „Reggae nad Wartą”.
1992 r. – organizowano pierwszy Memoriał Edwarda Jancarza na żużlu.
1993 r. (20 lat) – Zakład Energetyczny „Gorzów” został przekształcony w Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa.
1996 r. – zarejestrowane zostało Strzeleckie Bractwo Kurkowe Grodu Gorzów, powołane przez członków Klubu Strzeleckiego „Combat”, hetmanem czyli prezesem został Tadeusz Zell, prawnik, członek przedwojennego bractwa kurkowego w Chełmży k. Torunia.
1998 r. (15 lat) – Tomasz Bajerski, Krzysztof Cegielski i Piotr Paluch z Pergo (Stal) Gorzów zostali mistrzami Polski par klubowych na żużlu.
Urodzili się:
1904 r. – Stefan Ciemny, urzędnik wągrowiecki, pionier Gorzowa, pierwszy kierownik Wydziału Rolnictwa Starostwa Powiatowego, jego późniejszy los nie jest znany.
1911 r. – rtm. Henryk Bułak-Bałachowicz, żołnierz, malarz i poeta gorzowski, kawaler Virtuti Militari, zm. w 1993 r.
Zmarli:
1948 r. (65 lat) – Marian Flizikowski (39 l.), ślusarz, pionier miasta, właściciel warsztatu samochodowego przy ul. Łokietka 3.
1951 r. – Johannes Scharf (77 lat), landsberski księgarz, współwłaściciel firmy księgarsko-antykwarycznej „Friedrich Schaeffer & Comp.”
1997 r. – Irena Stroińska (89 l.), b. nauczycielka w Szkole Muzycznej (1950-1960).
2001 r. – Andrzej Ligocki (32 l.), nauczyciel z Barlinka i alpinista, zdobywca m.in., Elbrusa i dwóch 4-tysięczników na Kaukazie; zginął w czasie gorzowsko-barlineckiej wyprawy na szczyt Matterhorn (4478 m) w Alpach włosko-szwajcarskich.
2002 r. – ks. prałat płk Jan Mrugacz (87 l.), honorowy kapelan saperów WP, pierwszy kapelan 4. Brygady Saperów, wieloletni proboszcz parafii garnizonowej w Legionowie i honorowy obywatel tego miasta.
2008 r. – Jerzy Balbuza (71 l.), b. aktor gorzowski (1983-1984).
Urodziny obchodzą:
60. – ks. Ryszard Przewłocki, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe w Gorzowie.
55. – Marek Sancewicz, wiceprezes CS-R „Słowianka”.
35. – Marek Zalewski, muzyk i kompozytor, współzałożyciel zespołu „Albo nie” i „GigaDrum”.
1815 r. (210 lat temu) – Marchia Brandenburska przekształcona została w prowincję brandenburską i podzielona na dwie rejencje w Poczdamie i Frankfurcie; powiat landsberski znalazł się w rejencji frankfurckiej.