2014-06-14, Kalendarium
1588 r. – silna ulewa z nawałnicą w Gorzowie uszkodziła mur w pobliżu dawnego zamku; woda zalała Rynek na wysokość jednego łokcia, zmyła Młyn Daleki [Fernemühle] i zamuliła rów Stawu Miedzianego.
1945 r. – powołane zostało gimnazjum ogólnokształcącego i kursy maturalne w Gorzowie, dziś I LO.
1946 – odbyło się poświęcenie lokalu Izby Przemysłowo-Handlowej w willi Jähnego przy ul. Kosynierów Gdyńskich 108, połączone z inauguracją Rady Gospodarcze Ziemi Lubuskiej.
1946 r. – poświęcono kościół pw. NSPJ w Rybakowie (gm. Kłodawa).
1975 r. – w Gorzowie powstała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
1980 r. – w niszach wiaduktu otwarto I Gorzowskie Targi Produkcji Rynkowej, prezentujące wyroby przemysłu i rzemiosła woj. gorzowskiego; kontynuowały one tradycje wystaw w marca 1946 r., oraz z lat 1958-60 i 1974 r.
1985 r. – Spółdzielnia Rzemieślnicza „Wielobranżowa” w Gorzowie zmieniła nazwę na Spółdzielnię Rzemieślniczą „Progres”.
1995 r. – w Gorzowie rozpoczął się I Zjazd Polskiego Związku Hodowców Strusi; PZHS został zarejestrowany w końcu kwietnia 1995 r., a jego wiceprezesem był Piotr Batkowski.
Urodzili się:
1902 r. – Władysław Barylski, kowal, pionier miasta, członek pierwszej grupy operacyjnej z Inowrocławia, organizator Powiatowej Szkoły Kucia Koni, zm. w 1968 r.
1908 r. – inż. Wacław Łukaszewicz, kolejarz, b. więzień KL Sachsenhausen i pionier Gorzowa, b. naczelnik oddziału drogowego PKP (1946-1968), zm. po 1969 r.
1926 r., – Stefan Studziński, piłkarz i trener, b. zawodnik, a nawet kapitan drużyny Warty (1945-1960), następnie działacz piłkarski i szkoleniowiec, zm. w 2000 r.
1929 r. (85 lat) – Witold Niedźwiecki, dziennikarz i pisarz, od 1978 r. mieszkaniec Gorzowa, zm. w 2005 r.
Zmarli:
1946 r. – Zygmunt Różański, ormowiec z Santoka i Stanisław Cichoński (20 l.) z Różanek, milicjant z posterunku w Santoku; obaj zostali zamordowani po wiecu w Płomykowie na drodze do Santoka, Cichoński jest patronem ulicy w Gorzowie.
1959 r. (55 lat) – Konrad Stolpe (70 l.), b. pastor w Wawrowie, ostatni niem. proboszcz w Wieprzycach.
2000 r. – Jerzy Śledziński (67 l.), aktor-śpiewak, b. aktor gorzowski i sufler (1961-1965).
Urodziny obchodzą:
64. – Jarosław Koralewicz, gorzowski fotograf, syn Sylwestra i sukcesor najstarszego gorzowskiego salonu fotograficzny „Foto-Koralewski”.
54. – Jolanta Korpusińska, dyrektor ZSTiO.
50. – Marek Rusakiewicz, działacz gospodarczy i biegacz, b. członek RMN i b. poseł.
1960 r. (65 lat temu) – zakończyła się przebudowa kina „Słońce”, które wyposażono w nową aparaturę do wyświetlania filmów panoramicznych, na inaugurację pokazano pierwsze filmy panoramiczne: polsko-NRD-wski film SF „Milcząca Gwiazda” i western amerykański „Mściciel z Laramie”.