Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Kalendarium »
Bony, Horacji, Jerzego , 24 kwietnia 2024

14 września

2021-09-14, Kalendarium

1966 r. (55 lat temu) – „Szymon Gięty” czyli Kazimierz Wnuk (1914-1998) napisał z podróży list do komendanta MO w Gorzowie, ppłk. Tadeusza Zalewskiego (1921-1996): Szanowny Panie Komendancie, już od 18.8 jestem w podróży turystycznej...

Zdarzyło się:

1946 r. (75 lat temu) – w Gorzowie rozpoczęły się dwudniowe dożynki, zapowiedziane przez Edwarda Grudzińskiego (1903-1978) na łamach „Kuriera Wielkopolskiego” jako II Dożynki Lubuskie; w ramach uroczystości przewidzenie jest urządzenie pokazu dorobku pracy miasta i powiatu we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego, kulturalnego, społecznego i administracyjnego. Pokaz powyższy zostanie urządzony w sali recepcyjnej Zarządu Miejskiego;  uroczystości dożynkowe odbyły się w Santoku i Starym Polichnie.

1946 r. (75 lat temu) – Teatr Miejski im. Korzeniowskiego zainaugurował drugi sezon teatralny premierą  sztuki Jerzego A. Kisielewskiego „Karykatury”; sztukę wyreżyserowała zapewne Leonia Barwińska (1882-1964), spis obsady nie zachował się.

1966 r. (55 lat temu) – zawieszona została działalność Automobilklubu Gorzowskiego, który działał od 1957; odtąd była tu delegatura Automobilklubu Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze; Prezydium MRN uznało za zasadną decyzję Wydziału Komunikacji PWRN o zawieszeniu działalności AG, który nie prowadził już innej działalności poza szkoleniem kierowców, zaś potrzeby te zaspakajają  dwa duże ośrodki szkoleniowe LOK i PZMot.; dawny AG mieścił się przy ul. Krajowej Rady Narodowej / Borowskiego 41.

1966 r. (55 lat temu) – „Szymon Gięty” czyli Kazimierz Wnuk (1914-1998) napisał z podróży list do komendanta MO w Gorzowie, ppłk. Tadeusza Zalewskiego (1921-1996): Szanowny Panie Komendancie, już od 18.8 jestem w podróży turystycznej. Byłem w Olsztynie. Po 26 dniach podróży jestem chwilowo w Dęblinie nad Wisłą. Jaki szczęśliwy jestem, że nie słyszę od różnych wyrostków i ludzi nie wiedzącym mego prawdziwego nazwiska, popularnego przezwiska „Szymon”. Ten Szymon wychodzi mi nie tylko uszami, ale i bokami. W podróży nikt mi nie dokucza i nikt nie wie, że jestem jakimś tam wymyślonym Szymonem. [...] Po powrocie do Gorzowa przy okazyjnym spotkaniu z Panem po przyjacielsku sobie porozmawiamy. Gdyby przez grzeczność dał Pan memu dzielnicowemu uwagę na mój garaż, w którym mieszkam, to i proszę bardzo i za to dziękuję z poważaniem Wnuk Kazimierz. Gorzów ul. Cegielniana 5 [= Hejmanowskiej 5] (garaż).  Jak napisał  Jan Milewski w reportażu „Na styku prawa i bezprawia” w 4. wydaniu jednodniówki „Millenium nad Wartą” w 10.1966, ppłk Tadeusz Zalewski  polecił dzielnicowemu zwrócenie uwagi na garaż-mieszkanie  Kazimierza Wnuka.

1981 r. (40 lat temu)  – w Zakładach Mechanicznych „Gorzów” odbyło się spotkanie przedstawicieli 11 największych zakładów pracy z terenu miasta, którzy przedyskutowawszy sprawy zaopatrzeniowe w regionie, wystosowali list do wojewody,  wysuwając następujące żądania, [...] 1) Zagwarantować pełne pokrycie masy towarowej na kartki z oznakowaniem kartek do realizacji w poszczególnych miastach i gminach; kartki na masę mięsną powinny być drukiem ścisłego zarachowania; 2) Ujednolicić w województwie przydziały na kartki wszystkich towarów reglamentowanych; 3) Zwiększyć przydział tłuszczy zwierzęcych oraz oleju do nast. ilości: tłuszcze zwierzęce – 0,5 kg i olej – 05 l; 4) Poprawić ilość i jakość pieczywa i w pełni zaopatrzyć w surowiec piekarnie prywatne; 5) Poprawić zaopatrzenie rynku w nabiał i jaja; 6) W pełni zaopatrzyć ludność w opał na zimę; 7) W pełni zaopatrzyć ludność w środki higieny osobistej. Jeżeli rozmowy pomiędzy przedstawicielami załóg pracy miasta Gorzowa z Panem Wojewodą w dniu 21.09.1981 r. nie przyniosą oczekiwanych rozwiązań, Komisje Zakładowe NSZZ „Solidarność” tych przedstawicieli zobowiążą Zarząd Regionalny do podjęcia stosownych akcji protestacyjnych.

1981 r. (40 lat temu) – w Gorzowie rozpoczęły się ćwiczenia mobilizacyjne, które trwały do 5 października.

1986 r. (35 lat temu) – w amfiteatrze odbył się koncert zespołów uczestniczących w Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca w Zielonej Górze, były to zespoły z Kuby, Turcji, Turkmenii, Włoch i z Kraju Basków (Hiszpania).

2017 r. – w Lebus k. Frankfurtu/O. zastrzelono żubra, który od 3 lat krążył po lubuskich lasach, w tym także w okolicy Gorzowa.

Urodzili się:

1941 r. (80 lat temu) Bolesław Kowalski, artysta-plastyk, pierwszy szef delegatury ZPAP i pierwszy plastyk miejski (1975-1976), zm. w 2001 r.

Zmarli:

1969 r.Epifaniusz Nowakowski (43 l.), wiceprzewodniczący PMRN w Gorzowie, b. dyrektor PKS (1962-1969) i prezes ZMiP LOK, kombatant  AK; za jego dyrekcji rozpoczęto budowę nowej zajezdni PKS przy ul. Podmiejskiej, wykonano projekt nowego dworca PKS, a 1969 wprowadzono eksperymentalnie obsługę stewardess na liniach dalekobieżnych, z jego inicjatywy zakładowe koło LOK wyremontowało i zwodowało w 1966 dwa statki „Sławomir” i „Małgosia”.

1970 r. – . Zygmunt Gładych (53 l.), piekarz, pionier miasta.

1978 r.   Mieczysław Krzyżaniak (60 l.), sędzia żużlowy, pionier miasta, działacz PCK, b. żużlowiec i motocrossowiec.

1980 r.Jan Musiał (71 l.), robotnik rolny, działacz polityczny i gospodarczy, członek KPP, GL i AL, wicewojewoda poznański i drugi kierownik Ekspozytury Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie (1949-1950) i pierwszy przewodniczący Prezydium WRN w Zielonej Górze (1950-1951).

1986 r. (35 lat temu) Aniela Odyjas z d. Krzywda (79 l.), b. działaczka KZM, KPP, PPR i PZPR, b. przewodnicząca Prezydium PRN w Gorzowie, czyli starosta (1953-1954).

1987 r. – Stanisław Gryczan (68 l.), piekarz, kombatant i pionier miasta, emerytowany pracownik ZM „Gorzów”.

1990 r.Marian Tyrakowski (68 l.), pionier miasta, członek grupy operacyjnej KERM i pierwszy kierownik Referatu Przemysłowego przy Urzędzie Pełnomocnika na Obwód Gorzów (starostwo).

1991 r. (30 lat temu) Antoni Cichoński (62 l.), nauczyciel, b. wicekurator (1975-1984) i kurator oświaty i wychowania w Gorzowie (1984-1985).

1994 r. – ks. Józef Andrzejewski (63 l.), proboszcz parafii Św. Trójcy w Gorzowie - Wieprzycach i dziekan dekanatu Gorzów-Południe.

1998 r. Franciszek Gierek (86 l.), rolnik, pionier miasta, członek pierwszej grupy wągrowieckiej, właściciel gospodarstwa w Wieprzycach (1945-1960).

2003 r. Stanisław Koposow (75 l.), działacz kultury, były kierownik Klubu MPiK i amfiteatru.

2010 r.Czesław Kancok (68 l.), b. pracownik WPPZ-M „PZZ”, racjonalizator, radny w 1969-1978.

2015 r.Mirosław Jutkiewicz (80 l.), b. wicewojewoda gorzowski (1975-1985), pierwszy prezes GTM (1976-1989) i b. prezes ZW LOK.

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x