Sergiusza, Teofila, Zyty , 27 kwietnia 2024

Zwycięstwo uratowane w ostatniej chwili

2021-11-28, Sport

Po dramatycznym meczu koszykarki Polskiej Strefy Inwestycji Enea pokonały Eneę AZS Politechnikę Poznań 72:69.

W akcji Dominika Owczarzak. Z lewej strony Katarzyna Trzeciak, z prawej Liliana Banaszak Fot. Bogusław Sacharczuk

Gorzowianki przystąpiły do spotkania ponownie bardzo osłabione. Na parkiecie nie ujrzeliśmy, podobnie jak ostatnio w Mińsku, aż trzech podstawowych koszykarek. Cały czas brakuje Stelli Johnson, kontuzjowana jest Anna Makurat, zabrakło również Borislavy Hristovej. Przy tak poważnych brakach kadrowych trudno było spodziewać się fajerwerków ze strony akademiczek, ale liczyliśmy przynajmniej na ambitną postawę.

Zaczęło się kiepsko, bo od kilkupunktowego prowadzenia poznanianek. W trzeciej minucie był remis 6:6. Od tego momentu, ku zaskoczeniu miejscowych kibiców, to poznanianki były stroną dominującą. Powoli również budowały przewagę punktową i inauguracyjną kwartę wygrały 23:19. Na początku drugiej kwarty ta przewaga szybko urosła do dziesięciu punktów i choć nasze próbowały, szarpały, to słabo radziły sobie w obronie. Efektem tego było 47 straconych punktów do przerwy.

Po zmianie stron akademiczki bardzo poprawiły grę defensywną, ale dalej miały kłopoty w ofensywie i choć w trzeciej kwarcie straciły już tylko jedenaście punktów, to same rzuciły zaledwie… dziewięć. W tym momencie na tablicy wyników mieliśmy rezultat 58:45 dla poznanianek i niewielkie szanse na zwycięstwo.

Nie mając nic do stracenia medalistki z ostatnich trzech sezonów na szalę rzuciły wszystkie siły i umiejętności. Zaprocentowało to dużo lepszą grą, choć pierwsze punkty zdobyły rywalki i w 31 minucie było 61:45. Kolejne półtorej minuty przyniosły sześć punktów z rzędu dla naszej ekipy, a 4,5 minuty przed końcem różnica zmalała do sześciu punktów. Potem z każdą kolejną akcją emocje tylko rosły.

Gospodynie z wszystkich sił dążyły do wyrównania, ale rywalki nie odpuszczały. Na 100 sekund przed końcem prowadziły jeszcze 69:66. To był ostatni ich tak dobry rezultat, bo do końca meczu punkty zdobywała już tylko Courtney Hurt. W sumie sześć i to wystarczyło, żeby uratować wygraną w ostatnich dosłownie fragmentach spotkania.

Polska Strefa Inwestycji Enea Gorzów - Enea AZS Politechnika Poznań 72:69 (19:23, 17:24, 9:11, 27:11)

PSI Enea: Hurt 31, Matkowska 13, Owczarzak 9, Tikhonenko 9, Michniewicz 6, Jones 4, Dźwigalska, Keller.