2023-04-01, Sport
Hokej na lodzie w Gorzowie nie jest zbyt popularny, ponieważ od ponad 40 lat nie mamy swojej drużyny, choć kiedyś Stilon walczył o awans do ekstraklasy.
Miłośników hokeja w naszym mieście jest jednak sporo, ponieważ jest to bardzo widowiskowa i emocjonująca dyscyplina sportu, w której akcje toczą się w ułamkach sekundy. Warunkiem jest oglądanie meczów na żywo, bo w telewizji, niestety, kamery najczęściej nie nadążają za… małym krążkiem. Gra dla kamerzystów jest zbyt szybka, a siła strzałów atomowa. Bardzo mocno uderzony krążek leci z prędkością około 150-160 kilometrów na godzinę, ale zdarzają się strzały, którą mkną z prędkością nawet ponad 180 km/h.
Najlepszą ligą świata w hokeju jest amerykańsko-kanadyjska NHL. Drugą do niedawna była wschodnioeuropejsko-azjatycka KHL, ale po wybuchu wojny w Ukrainie część drużyn europejskich wycofała się z tych rozgrywek, zarządzanych przez Rosjan.
W naszej części Europy najsilniejsze ligi to szwedzka i fińska. Finowie to aktualni mistrzowie olimpijscy i świata. Za kilka tygodniu, w maju razem z Łotwą zorganizują mistrzostwa świata i zapewne uczynią wszystko, żeby obronić ten tytuł wywalczony przed rokiem na własnym lodowisku Nokia Arena w Tampere, kiedy to w ostatniej chwili przejęli organizację mistrzostw globu po ich odebraniu Rosji. W tym roku organizują mistrzostwa zgodnie już z planem.
Niedawno mieliśmy przyjemność odwiedzić nie tylko Tampere i nowoczesną halę, ale również Helsinki. Nasz krótki przegląd rozpoczniemy od wizyty w Helsingin Jäähalli. W hali wybudowanej w 1966 roku, mieszczącej 8200 widzów i znajdującej się tuż przy stadionie olimpijskim w Helsinkach, gdzie w 1952 roku zorganizowano igrzyska olimpijskie.
Jäähalli to miejsce spotkań jednej z najsłynniejszych drużyn fińskich – IFK Helsinki. Klub powstał w 1897 roku, a sekcja hokejowa 30 lat później. IFK to siedmiokrotny mistrz Finlandii, mający też na koncie trzy srebrne i siedem brązowych medali. Ostatni krążek – brązowy – do ich skarbca wpadł w 2021 roku. Jest szansa, że w tym roku przynajmniej powtórzą oni to osiągnięcie, gdyż już awansowali do strefy medalowej i w półfinale do czterech zwycięstw zmierzą się z Tapparą Tampere.
My mieliśmy okazję gościć na ostatnim meczu rundy zasadniczej i IFK sprawiło wtedy niemiłą niespodziankę swoim kibicom, przegrywając z TPS Turku 0:2, ale nie przeszkodziło im to w awansie do fazy play-off. W pierwszej rundzie IFK rywalizowało z wyżej rozstawionym Lukko Rauma i wygrało tę rywalizację w sześciu meczach - 4:2.
Na spotkaniu, na którym byliśmy był komplet publiczności. Widzowie stworzyli wspaniałą atmosferę, a po ostatniej syrenie - co mogło zaskoczyć przybyszów - wcale nie udali się do domów, a pozostali jeszcze w hali, gdzie znajdowało się kilka punktów gastronomicznych, które szybko zamieniły się w puby i rozpoczęła się piwna biesiada do późnego wieczora.
Nazajutrz wybraliśmy się do Tampere, które od grudnia 2021 roku posiada najładniejszą halę w Finlandii. Nokia Arena wybudowana za 124 miliony euro mieści ponad 13 tysięcy widzów, a mecze tam rozgrywają obecnie dwie najlepsze drużyny ,,Kraju tysiąca jezior’’ – wspomniana Tappara Tampere, kóra jest aktualnym triumfatorem Ligi Mistrzów i 15-krotnym mistrzem kraju oraz Ilves Tampere. Popularne ,,Rysie'' to 16-krotny mistrz Finlandii.
Dzięki uprzejmości organizatorów trafiliśmy na spotkanie Ilves z HPK Hämeenlinnan. Na trybunach zasiadło ponad 12 tysięcy, choć ,,Rysie'' grały już o pietruszkę, będąc pewnym drugiego miejsca po rundzie zasadniczej. Dużo ważniejsze było spotkanie dla ich rywali, którzy walczyli o awans do play off. Ostatecznie miejscowi wygrali po dramatycznej dogrywce 3:2, a po meczu każdy z zawodników gospodarzy mocno przytulił konkurentów, którzy, niestety, odpadli z dalszej części sezonu, choć pozostawili na lodowisku mnóstwo serca i walczyli do ostatnich sekund. Ilves po udanych ćwierćfinałowych meczach z Ässät Pori (wygrana w pięciu spotkaniach 4:1) również awansowało do strefy medalowej i w walce o awans do wielkiego finału zagra z Pelicans Lahti.
Tampere żyje nie tylko hokejową teraźniejszością, ale też kultywuje hokejową historię. W miejscowym muzeum Vapriikki znajduje się Galeria Sław Fińskiego Hokeja. Od 1985 roku Fińskie Muzeum Hokeja na Lodzie nobilituje szczególnie zasłużone osoby w fińskim hokeju na lodzie tytułem Hokejowego Lwa. Lwy hokejowe są podzielone na graczy, sędziów, trenerów i hokejowych influencerów. W sumie znajduje się tam ponad 200 sław.
Całkowicie odnowiona stała wystawa Hockey Hall of Fame Finland prezentuje najważniejsze wydarzenia fińskiego hokeja na lodzie, a także najciekawsze obiekty z kolekcji muzeum. Wystawa obejmuje najważniejsze momenty fińskiego hokeja, od - jak to określono w prezentacji - nieśmiałych początków lat 30. XX wieku po dzisiejsze wielkie sukcesy.
Można tam podziwiać liczne historyczne trofea, w tym oryginalny Puchar Kanady oraz puchary za zdobycie mistrzostwa świata przez reprezentację Finlandii. Można też trochę samemu się pobawić, gdyż w muzeum znajduje się choćby symulator strzelania bramek. Odwiedzający mogą sprawdzić swoje umiejętności w walce z wirtualnymi krążkami. Zachęcamy każdego kibica sportu, który będzie miał okazję być w tym regionie Finlandii, żeby znalazł chwilę czasu do zajrzenia do Hockey Hall of Fame Finland.
Tekst: Robert Borowy
W ostatnim w tym sezonie meczu przed własną publicznością piłkarze ręczni Rajbudu Stali Gorzów zmierzyli się z silnym zespołem Gwardii Koszalin.