2023-08-24, Sport
Gorzowska sekcja Aikido AZS-AWF obchodziła na początku lipca jubileusz 40-lecia.
Gorzowskie aikido na początku lat 80. zapoczątkował Piotr Borowski, ówczesny student AWF-u. Do dzisiaj jest jej głównym prowadzącym, a obecnie posiada szósty dan i jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Aikido. Propaguje ten sport w Afryce i jest częstym gościem w Homudojo w Japonii, gdzie doskonali wciąż swoje umiejętności. W gorzowskiej sekcji w latach 80. i 90. XX wieku szkoliło się wielu uznanych instruktorów tej dyscypliny
- Za przykład można podać takie postacie jak Małgorzata Kitowska, Maciej Milewski, Andrzej Owsianicki, Bartłomiej Pankiewicz, Marek Wójciak i wielu innych znakomitych instruktorów – wspomina Tomasz Sołtysiak, stojący na czele gorzowskiej sekcji aikido, a zarazem instruktor sportu i rekreacji tej dyscypliny. - Obecnie prowadzą oni własne kluby na terenie Polski. Ponadto klub w latach 90. zorganizował kilka kursów instruktorskich zakończonych egzaminem. Po zdanym egzaminie kursanci otrzymali państwowe uprawnienia instruktorskie w dyscyplinie instruktor sportu i rekreacji specjalność aikido – dodaje.
Tegoroczne obchody jubileuszowe sekcji odbyły się w dniach 1 i 2 lipca 2023 roku.
- Pierwszy dzień był dniem treningowym, podczas którego zajęcia prowadzili mistrzowie wywodzący się z AZS-AWF w Gorzowie i obecnie prowadzący własne sekcje – kontynuuje Sołtysiak. - Niektórzy uczestnicy stażu mogli w tym dniu zaliczyć egzamin na kolejne stopnie dan. Podziwialiśmy ich umiejętności i jednocześnie ich instruktorów, którzy włożyli własne serce i moc zaangażowania na sukces ich podopiecznych. Po zakończonych egzaminach udaliśmy się na wspólną kolację, aby przy smacznym posiłku powspominać dzieje sekcji aikido w AZS-AWF.
- W drugim dniu święta sekcji prowadzony był trening, który zakończył się wspólnym zdjęciem i podziękowaniami dla przybyłych gości. Na trening przyjechało około 60 osób, co jak na obecne czasy i pokłosie wcześniejszych ograniczeń pandemicznych, co do prowadzenia treningów i staży sportowych, jest bardzo dobrym wynikiem. Jednoznacznie można stwierdzić, że frekwencja dopisała, miło zaskakując gospodarzy wydarzenia – podkreślił nasz rozmówca.
Do sekcji może należeć każdy, kto ma chęć poćwiczyć. Obecnie w szeregach sekcji trenuje 12-15 osób.
- Zajęcia prowadzone są w sali sportów walki w gorzowskim AWF-ie. Spotykamy się trzy razy w tygodniu w godzinach popołudniowych. Właściwie nie ma większych ograniczeń zdrowotnych poza oczywistymi przeciwwskazaniami lekarskimi, a co do wieku to zapraszamy wszystkich chętnych od 13. roku życia. Najważniejsze są chęci i wytrwałość - zachęca Tomasz Sołtysiak.
Stojący na czele gorzowskiej sekcji wspomniał również o najważniejszych przesłaniach aikido.
- Na początku aikido w Polsce było mocno związane z kulturą japońską. Obecnie w gorzowskiej sekcji zajęcia prowadzone są tak jak inne dyscypliny sportowo-rekreacyjne. Zwracamy uwagę na ćwiczenia oddechowe, umiejętności gimnastyczne, stałe usprawnianie ciała i umysłu. Ważny jest stały równomierny progres umiejętności. Zajęcia mają być wartością dodaną, dającą przyjemne doznania w systematycznym pokonywaniu własnych ułomności. Zastrzyk endorfin po wyczerpującym treningu jest bardzo przyjemnym uczuciem. Skupienie się na wykonywanych ćwiczeniach bardzo relaksuje umysł poprzez oderwanie go od myślenia o szkole, pracy, problemach.
Przesłanie dyscypliny – ćwicz wytrwale i szanuj swojego współćwiczącego, hartuj swój charakter i ciało – wymienia.
Jubileusz gorzowskiej sekcji to także okazja do wyznaczania kolejnych planów.
- Plan jest prosty. Szkolić nowych chętnych, podnosić umiejętności już ćwiczących, upowszechniać aikido i zalet płynących z uprawiania tej dyscypliny, a tych jest naprawdę wiele. Oczywiście, przekonać się można o tym stając wraz z nami na tatami - zakończył.
Przemysław Dygas
W ostatnim w tym sezonie meczu przed własną publicznością piłkarze ręczni Rajbudu Stali Gorzów zmierzyli się z silnym zespołem Gwardii Koszalin.