Hugona, Piotra, Roberty , 29 kwietnia 2024

Kolejna przeszkoda wzięta. Teraz czas na Galatasaray!

2023-12-20, Sport

Gorzowskie koszykarki sprawiły sobie i kibiców dużo radości, awansując do grona szesnastu najlepszych drużyn rozgrywek EuroCup Women.

W rewanżowym spotkaniu pierwszej fazy play-off nasze koszykarki pokonały na wyjeździe Union Feminine Angers 75:68, czyli dokładnie taką samą różnicą punktową jak w Gorzowie, gdzie przed tygodniem wygrały 74:67.

Podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego poleciały do Francji z niewielką, bo z siedmiopunktową zaliczką, ale już mecz w Gorzowie pokazał, że poziom prezentowany przez obie drużyny jest na tyle wyrównany, że każde rozstrzygnięcie było możliwe w tej parze, choć z wyższej pozycji grały zawodniczki z Angers. I potwierdziły to w pierwszej kwarcie, kiedy to prowadziły od pierwszej do ostatniej minuty i z nawiązką odrobiły straty z pierwszego spotkania.

Nie mając nic do stracenia akademiczki mocno wzięły się do pracy w drugiej kwarcie i po niespełna pięciu minutach pierwszy raz w tym spotkaniu wyszły na prowadzenie (24:23). Po chwili miejscowe jeszcze raz powróciły na prowadzenie 25:24, ale od tego momentu zaczęła rosnąć przewaga gorzowianek, które do przerwy prowadziły 36:30.

Trzecia kwarta ponownie lepsza była w wykonaniu gospodyń, lecz jedynie co zdołały one zrobić, to jedynie odrobić straty z pierwszej połowy, gdyż przed ostatnią kwartą mieliśmy remis 55:55. Znaczyło to, że nasz zespół wciąż miał w zapasie sporą rezerwę ze spotkania w Gorzowie.

Na niespełna siedem minut przed końcem Francuzki wypracowały sobie czteropunktową przewagę (64:60) i był to tak naprawdę jedyny moment, w którym miały one jeszcze realną szansę odrobienia wszystkich strat. Ale od tego momentu na parkiecie dominowały już akademiczki, które zdobyły dziesięć punktów z rzędu i prowadząc 70:64 na niecałe trzy minuty przed końcem były już spokojne wygrania całego dwumeczu.

W walce o awans do kolejnej rundy gorzowianki zagrają już w nowym 2024 roku (11 i 18 stycznia) z jednym z faworytów rozgrywek z tureckim Faktoring Galatasaray Çağdaş, które wyeliminowało Zagłębie Sosnowiec. Pierwszy mecz odbędzie się w Gorzowie.

Robert Borowy

Union Feminine Angers - InvestInTheWest Enea Gorzów 68:75 (21:12, 9:24, 25:19, 13:20)

Wynik dwumeczu - 149:135 dla InvestInTheWest Enea Gorzów

PSI Enea: Bibby 22, Tsineke 19, Jones 15, Jakubiuk 14, Pszczolarska 3, Wentzel 2, Telenga, Kuczyńska.

Union: Kaba 19, Elenga 17, Wojta 12, Monpierre 8, Fofana 7, Merceron 5, Dursusa, Arrondo, Perdriau, Ounounou.