2012-05-06, Kultura
VI Międzynarodowe Spotkania Orkiestr Dętych Alte Kameraden 2012 wystartowały w sobotę 5 maja na gorzowskich osiedlach, gdzie muzyka zawędrowała do ludzi przez otwarte okna i balkony, a oczywiście nie zabrakło też słuchaczy wokół orkiestr.
O godz. 15.30 na Starym Rynku nastąpiło zaś oficjalne otwarcie spotkań, a Czesław Ganda z Miejskiego Centrum Kultury, kierownik artystyczny imprezy, mógł tradycyjnie zapowiedzieć, że wszystkie orkiestry wspólnie wykonają marsz Carla Teikego, słynnego landsberczyka, zatytułowany „Alte Kameraden”, a także wiązankę krakowiaków, melodie zadane wcześniej uczestnikom spotkań. Jak zwykle wszystkie orkiestry poprowadził Bolesław Malicki, dyrygent Gorzowskiej Orkiestry Dętej. Oczywiście na Starym Rynku zebrały się tłumy słuchaczy. Policja i Straż Miejska czuwały nad zachowaniem porządku i bezpieczeństwa, ale bez tyranii. Zmiany w organizacji ruchu nie były specjalnie uciążliwe, choć tramwaje nie kursowały po ulicy Sikorskiego od katedry w kierunku Urzędu Miasta.
W tym roku do Gorzowa przyjechało pięć orkiestr: Orkiestra Wojskowa Sił Powietrznych z Koszalina, Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój” z Rudy Śląskiej, Wrzesińska Orkiestra Dęta, Dechový Orchestr Štramberk z Czech, Szentes Város Fuvószenekara z Węgier i jak zwykle spotkania odbywają się z udziałem Gorzowskiej Orkiestry Dętej. Tym razem mażoretki towarzyszyły tylko dwóm orkiestrom – z Rudy Śląskiej i z Wrześni – dodając im rzecz jasna uroku. Orkiestry grając przemaszerowały spod katedry ulicą Hawelańską, Jagiełły, Dzieci Wrzesińskich, Sikorskiego i Pionierów, gdzie się już rozformowywały. Grę orkiestr w marszu oceniało jury.
Orkiestry uczestniczące w tegorocznym Alte Kameraden mają wieloletnią historię i bogaty dorobek artystyczny. Najstarszą jest Dechový Orchestr Štramberk z Czech, która istnieje od 1912 roku, najmłodsza Wrzesińska Orkiestra Dęta, która gra od 1966 roku. Wszystkie mają na koncie sukcesy w konkursach, festiwalach, przeglądach. Ciekawą historię ma Orkiestra Dęta KWK „Pokój” z Rudy Śląskiej, która powstała w 1922 roku, a założyła ją grupa ludzi pragnąca poprzez muzykę wyrazić swój patriotyzm. Jest to zespół, który występował wielokrotnie w Niemczech, Bułgarii, Czechach, a także w innych regionach Polski poza Śląskiem. Orkiestrze często towarzyszą artyści, którzy na co dzień pracują w teatrach muzycznych, operach, operetkach.
Wszystkie orkiestry mają bogaty repertuar. Poza marszami grają muzykę filmową, jazzową, klasykę. Jednak w pierwszym dniu konkursowym grały tylko marsze, a wczesnym wieczorem zaprezentowały się gorzowianom w musztrze paradnej na placu Grunwaldzkim. Czesław Ganda był zaskoczony jak tłumnie przybyli na ten pokaz widzowie. W drugim dniu orkiestry pokazały się w repertuarze rozrywkowym.
Dorota Frątczak
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński i prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprosili Lubuszan do udziału w Święcie Województwa Lubuskiego, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 maja w Gorzowie.