2012-05-13, Kultura
Gorzowski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Miejskie Centrum Kultury 12 maja zorganizowały XX Kresovianę, czyli Regionalne Spotkania Wykonawców Piosenki Kresowej.
Do południa trwały prezentacje konkursowe, wieczorem odbył się koncert galowy. Do sobotniego koncertu konkursowego zakwalifikowanych zostało 14 wykonawców - 12 zespołów i dwie solistki – z województwa lubuskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego. O kwalifikacji zadecydowały przesłuchania eliminacyjne, które odbyły się w tej samej sali MCK 28 kwietnia. Do konkursu zgłosiło się 40 zespołów. Jury w składzie: Czesław Ganda (przewodniczący), Leszek Bończuk, Bogdan Zalewski, Anna Makowska-Cieleń (sekretarz), Beata Gramza, ocenionych najwyżej wykonawców dopuściło do dalszego etapu zmagań konkursowych.
W sobotnie przedpołudnie, 12 maja, zaprezentowały się: kapela podwórkowa „Niedźwiadki” z Mieszkowic, chór „Uniwerek” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie, zespół śpiewaczy „Drzewiczanie” z Kostrzyna, męski Chór Dnia Jednego z Prochowic, zespół wokalny „OK” z Gorzowa), zespół śpiewaczy „Tarnowianki” z Lubiszyna, solistka Bogusława Rogulska z Gorzowa, chór szkolny „Jedynka” ze Szprotowy, zespół śpiewaczy „Retro” z Barlinka, solistka Henryka Tybiszewska z Żar, zespół śpiewaczy „Sonata” z Mostkowa, młodzieżowy zespół wokalny „Jedna Trzecia” z Lubniewic, zespół wokalny „Sami Swoi” z Mieszkowic i chór „Biały Orzeł” (Sulęcin).
Koncertowi towarzyszyła wystawa obrazów Augustyna Jagiełły, również mającego korzenie kresowe, zatytułowana „Semper Fidelis – Lwów w malarstwie”. Był też ogródek gastronomiczny na powietrzu, a tam grochówka z kuchni polowej, ufundowana przez państwa Irenę i Janusza Woźnych, właścicieli firmy „Impuls”, a także kawa i stoisko z nagraniami piosenek kresowych i pieśni patriotycznych.
Po zakończeniu przesłuchań konkursowych podziękowania za wieloletnią opiekę nad Kresovianą i kwiaty otrzymała Jadwiga Staryszak. Z kolei Stowarzyszenie Kresowian im. Jana Pawła II z Sulęcina z okazji XX-lecia Kresoviany przygotowało list gratulacyjny, kwiaty i niespodziankę Piotrowi Frankowowi, prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Niespodzianką była piosenka „Lwów jest jeden na świecie” wykonana przez Jerzego Szymaniaka, akordeonistę, należącego do chóru „Biały Orzeł”. Refren śpiewała cała sala:
Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu?
Tylko we Lwowie!
Gdzie pieśnią cię budzą i tulą do snu?
Tylko we Lwowie!
Piotr Franków był oczywiście tym bardzo wzruszony. Po koncercie powiedział: - Przygotowaliśmy jubileuszową Kresovianę. W tym roku po raz pierwszy udało nam się pozyskać jako współorganizatora w wymiarze finansowym Miejskie Centrum Kultury. Oczywiście MCK zawsze nam pomagało – udostępniało bezpłatnie salę, nagłośnienie, ale w tym roku pomogło też w ufundowaniu nagród. Finansowo wsparł nas również Urząd Miasta Gorzowa i Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze. Nie dostaliśmy natomiast dofinansowania z Zarządu Głównego Wspólnoty Polskiej i dlatego nie ma w tym roku żadnego wykonawcy ze Lwowa. Na koncert galowy zaprosiliśmy kapelę „Fidelis” z Przemyśla, której koszty pokryło MCK.
Decyzją jury nagrodę główną – Puchar Wojewody i nagrodę pieniężną 7 tys. zł ufundowaną przez MCK – otrzymał zespół „Drzewiczanie z Kostrzyna.
Dorota Frątczak
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński i prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprosili Lubuszan do udziału w Święcie Województwa Lubuskiego, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 maja w Gorzowie.