2012-05-27, Kultura
I Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Kazimierza Furmana „FurmanKa” i I Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Kazimierza Furmana zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa przy współpracy z RSTK, MCK i Jazz Clubem „pod Filareami”. W sobotę, 26 maja, nastąpiła kulminacja festiwalu w miejscu Furmanowi bardzo bliskim, bo „Pod Filarami”.
Sobotnie przedpołudnie zostało oddane Karin Wolf, znakomitej tłumaczce literatury polskiej na język niemiecki, która specjalnie przyjechała na Festiwał Furmana do Gorzowa, bo tłumaczyła jego wiersze i była z nim zaprzyjaźniona. Spotkanie „Pod Filarami” okazało się ciekawym zderzeniem twórcy i odbiorców kultury.
Zanim w bloku popołudniowym ogłoszono wyniki konkursu literackiego, odbył się Konkurs Jednego Wiersza. Zaprezentowało się w nim 17 autorów. Jury w składzie: Karol Samsel – przewodniczący, Dorota Rys i Beata Klary I nagrodę przyznało Agnieszce Tomczyszyn-Harasymowicz, II nagrodę Barbarze Janas-Dudek oraz trzy wyróżnienia: Agnieszce Moroz, Aleksandrze Słowik i Pawłowi Łęczukowi.
Oto najlepszy w ocenie jury wiersz:
rok 1985
Woda w kranie kapie krwi, udaje odgłosy deszczu, zwierzęta siedzą cicho
obok Alicji, mamy dzieciństwo. Lustra odbijają światło, nie widać w nich
naturalnych obrazów Mrożka, a pompowanie słonia nikogo nie zastanawia:
trudno odróżnić gęstą niewiedzę od rzadkiej groteski. Od jakiegoś czasu
kartkuje się ludzi, wycina z papieru ich przyszłość; lampasy na spodenkach
chłopców pasują do szlaczków na otokach. Noc już – woda siąpi,
w kaloryferach; gorące przesłanie wyszarpuje oddech; kap, kap.
Jasna Matka Boska wysyła promienie, gwiezdne wojny wytaczają
się z plakatu. W taka noc nie usypia się zwierząt, głaszcze się
ich futra, by zedrzeć je, gdy nadejdzie moda na kożuchy.
Między prezentacją wierszy o ogłoszeniem wyników jury swój program zaprezentował Paweł Łęczuk, który przez krótki czas był gorzowianinem, a obecnie mieszka i działa w środowisku literackim Warszawy. Przedstawił on projekt multimedialny „Migawki”, na który składały się wiersze, muzyka gitary oraz wyświetlane na wielkim ekranie slajdy.
Konkurs literacki ogłoszony przez PWSZ wzbudził duże zainteresowanie środowisk w całym kraju. Wpłynęły 374 zestawy, 19 z nich nie rozpatrywano ze względów formalnych. Jury w składzie: Anna Makowska-Cieleń (polonistka), Beata Patrycja Klary (poetka), Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk (literatka, dziennikarka), Wojciech Kuska (dziennikarz) oceniało 193 zestawy poetyckie oraz 162 zestawy prozatorskie, ogółem: 355 zestawów. 15 maja zdecydowano o przyznaniu nagród.
W kategorii prozy I miejsce przyznano Ewie Przemyskiej z Krakowa za „Oczy królowej mrówek", II nagrodę Tadeuszowi Michrowskiemu z Radomia za „KM 223”, III Andrzejowi Kozickiemu z Sandomierza za „Orientuj się, magister!” oraz dwa wyróżnienia: Justynie Wałoszek ze Skwierzyny
za „Za wcześnie” i Annie Czujkowskiej-Włodarskiej z Lublina za „Pięćset gramów kobiecości”.
W kategorii poezji I nagrody nie przyznano, II nagrodę otrzymała Marta Kapelińska z Torunia za zestaw „Mielizna”, „Zimne kraje”, „Flashback”, III nagrodę Karol Graczyk z Torunia za zestaw „Agonia i pszczoły”, *** (Oboje wiemy mamo…), „Śmierć w pełnym słońcu” a wyróżnienia Dariusz Eckert z Krakowa za zestaw „Penelopa I”, „Penelopa II”, „Itaka” i Michał Witold Gajda z Wrześni za zestaw „Noc polarna X”, „Wstawał dzień II”, „Morderstwo”.
Nagrodę specjalną, książkową, za zestaw: Renifer jury przyznało Renacie Suchodolskiej z Włoch za oryginalność i pomysł postaci pustelnika.
Bukiety kwiatów z własnego ogrodu skomponowała dla laureatów Krystyna Caban, która również uczestniczyła w Konkursie Jednego Wiersza. Wieczór zakończył koncert wokalistki Joanny Worbrods z zespołem.
(df)
Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe.