2012-06-29, Kultura
Miejski Ośrodek Sztuki dziś, 29 czerwca, organizuje w kinie „60 Krzeseł” maraton „Filmowa noc z dreszczykiem”.
Fot. Krzysztof Kuczyński - Performance Izabeli Chamczyk
Wbrew pozorom nie będą wyświetlane tylko horrory czy thrillery, ale również filmy psychologiczne i ambitne filmy sensacyjne. Start o godz. 22.00. Na początek będzie to spotkanie z Adamem Woronowiczem odtwórcą roli tytułowej w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, a także ról w „Rewers”, „Ki”, „Święty interes”, „Chrzest”. Ta ostatnia przyniosła mu prestiżową nagrodę Orła za najlepszą rolę drugoplanową. Aktor opowie o pracy na planie oraz filmowych wyzwaniach, a następnie rozpocznie się projekcja wspomnianego filmu „Chrzest” (86 min.) w reżyserii Marcina Wrony.
Na godz. 0.40 zapowiadany jest „Babycall" (96 min.) w reżyserii Pala Sletaune'a oraz niespodzianka!
Podczas przerwy organizatorzy zaproszą widzów do wspólnej zabawy oraz do kawiarenki. Jeden ze specjałów „na ochłodę” po „Chrzcie” przygotował szef kuchni hotelu Qubus. A godz. 3.15 rozpocznie się pokaz osdtatniego z filmów tego maratonu pt. „W skórze węża” (119 min.) w reżyserii Erica Barbiera'y. Karnet na trzy filmy kosztuje 25 złotych, na pojedynczy seans 12 zlotych.
Sobota, 30 czerwca zapowiada się niemniej atrakcyjnie. Galeria Sztuki Najnowszej w Miejskim Ośrodku Sztuki zaprasza o godz. 17.00 na wernisaż wystawy pt. „Marek Wawro - Incydent cube 510 x 305 x 250”. Marek Wawro jest artystą o poważnym dorobku twórczym, miał wiele wystaw w Polsce i za granicą, wiele nagród. Był trzykrotnie stypendystą ministra kultury, jest liderem w kieleckim środowisku plastycznym. Uprawia grafikę, malarstwo, rysunek, tworzy instalacje, projekcje wideo, obiekty i złożone z wielu elementów aranżacje przestrzenne. Jak pisze kurator wystawy, Stanisława Zacharko: „Jego sztuka rozwija się niezwykle spójnie – od form przedstawiających, mocno ekspresyjnych, poprzez bardziej umowne aż do pełnej bardzo osobistych sensów i emocjonalnych gestów abstrakcji. W ciągu ponad 30 lat intensywnej pracy wykształcił swój własny, rozpoznawalny język form plastycznych, który coraz bardziej ewoluuje w kierunku ascetycznej formy znaku, swoistych archetypów i symboli nierozerwalnie związanych z jego własnym, jednostkowym przeżywaniem rzeczywistości. Nieustannie drąży problemy związane z jego własną egzystencją, swoje relacje ze światem zewnętrznym i wewnętrznym”. W ubiegłym roku zrealizował „Interior Cube”, którego częścią stała się nieużywana jeszcze przestrzeń nowo wybudowanego parkingu Centrum w Kielcach, kolejne, pod tym samym tytułem, w Galerii Krytyków „Pokaz” w Warszawie i w BWA w Olkuszu, oraz, w 2012 w BWA w Kielcach – „Incydent Cube 510 x 305 x 250”.
Pół godziny po tym wernisażu, o 17.30 rozpocznie się w Galerii Sztuki Najnowszej Acyive Space performance Izabeli Chamczyk pt. „Tajemnica”. Artystka znana jest z akcji pełnych silnych emocji i kontrowersyjnych działań . Jak zapewnia kurator galerii, Romuald Kutera „Ogromną wagę przywiązuje nie tylko do momentu kreacji, ale również do sytuacji “tuż po”, gdy jej malarstwo zaczyna żyć i podlegać zmianom w czasie i w przestrzeni, nierzadko pozaartystycznej”. Izabela Chamczyk to młoda malarka i performerka, absolwentka Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu, dyplom z malarstwa z wyróżnieniem uzyskała w 2009. W latach 2007/2008 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu , u dr. Dominika Lejmana. Uzyskała m.in. Stypendium Młoda Polska w 2010 oraz Stypendium dla Młodego Twórcy czasopisma „Artluk” w 2009. Brała udział w wielu wystawach i działaniach zbiorowych.
Po wernisażu i performance o godz. 18.00 odbędzie się wykład o twórczości Marka Wawry, który wygłosi kurator jego wystawy Stanisława Zacharko. Wystawa czynna będzie przez całe wakacje, do 2 września.
Z kolei Ośrodek Wypoczynkowy „Zielony Cypel” nad jeziorem Lubiąż w Lubniewicach proponuje w sobotę, 30 czerwca, rodzinne spotkanie nad wodą, na plaży, przy barze i grillu, z aktywnym wypoczynkiem ze sprzętem pływającym, z grami i zabawami dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie szantowy zespół EKT - Gdyna. Początek koncertu o godz. 20.00. Dzieci mają wstęp wolny, dorośli 10 zł.
(df)
Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe.