2013-03-30, Kultura
To będzie wielkie wydarzenie W Gorzowie zadyryguje sam mistrz Krzysztof Penderecki. A na jego życzenie zagrają Agata Szymczewska i Ryszard Groblewski, absolutnie pierwsza liga polskiej wiolinistyki.
Krzysztof Penderecki, wielki polski kompozytor i dyrygent ma kalendarz szczelnie wypełniony na kilka lat do przodu. Tym bardziej więc należy podziwiać dyrekcję Filharmonii Gorzowskiej, że udało się go tu zaprosić.
O Krzysztofie Pendereckim słyszał każdy, nawet jeśli nie słucha klasyki. Warto jednak przypomnieć, że skończył krakowską – wówczas Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną, obecnie Akademię Muzyczną. Po latach wrócił tam na stanowisko rektora, i był to ewenement polskiego szkolnictwa wyższego. Został nim, choć nie był partyjnym i nie został namaszczony przez komunistyczne władze. Wybrała go uczelniana profesura i studenci.
Niezależnie od tego Krzysztof Penderecki jest doktorom honoris causa ponad 50 uczelni wyższych na całym świecie. Nie ma prestiżowej sali, w której nie prowadziłby koncertów dyrygując utwory swoje, bądź też innych twórców. Od lat jest stałym gościnnym dyrygentem w Halle, Lipsku i Pekinie. Ostatnio za osiągnięcia na rzecz polskiej kultury został odznaczony Orderem Orła Białego. Napisał kilka oper, koncerty na orkiestrę, orkiestrę smyczkową, poszczególne instrumenty, a nawet pobawił się jazzem. Wielka, nietuzinkowa postać polskiej klasyki.
Na jego życzenie jego koncert podwójny na skrzypce i altówkę zagrają Agata Szymczewska i Ryszard Groblewski. Agata Szymczewska jest laureatką XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który od lat jest zaliczany do ścisłej czołówki konkursowej świata. Na koncie ma już także koncerty z London Philharmoni Orchestra – jedną z najlepszych na świecie. Współpracuje z takimi tuzami muzyki, jak właśnie Krzysztof Penderecki,. Antoni Witt, sir Nevill Mariner, a na specjalną prośbę Seiji Ozawy była gościnym koncertmistrzem na jego tourne po Azji. Warto też pamiętać, że gra na skrzypcach Stradivariusa, które powstały w Cremonie w około 1680 roku. Ten instrument po wygranym konkursie Wieniawskiego pożyczyła jej Niemiecka Kolekcja Instrumentów – instytucja jedyna świecie, która właśnie w taki sposób wspomaga młodych artystów, pożyczając im cenne i cudnie brzmiące instrumenty. To będzie już drugi występ Agaty Szymczewskiej w Filharmonii Gorzowskiej.
Towarzyszyć jej na altówce będzie Ryszard Groblewski, pierwszy Polak, który wygrał niezmiernie prestiżowy Konkurs Muzyczny w Genewie. Na zaproszenie Krystiana Zimermana – genialnego polskiego pianisty, laureata Konkursu Chopinowskiego zagrał razem z nim dwa kwintety Grażyny Bacewicz, zresztą powstała z tego wydarzenie bardzo ciekawa płyta. Podobnie jak Agata Szymczewska współpracuje z największymi legendami światowej dyrygentury.
W Gorzowie pojawi się jeszcze jedna bardzo ciekawa postać, a mianowicie Maciej Tworek – adiunkt Akademii Muzycznej w Krakowie i jednocześnie dyrygent Capelli Cracoviensis. To właśnie on będzie przygotowywał gorzowską orkiestrę do tego wielkiego wydarzenia.
Warto tu bowiem dodać, że od jakiegoś czasu Krzysztof Penderecki pracuje w nietypowy sposób. Właśnie z reguły Maciej Tworek przygotowuje orkiestrę, dyryguje sam mistrz. Ale co jeszcze bardziej ciekawe, nigdy przed koncertem nie wiadomo, jak zabrzmi konkretna kompozycje, bo mistrz ma zwyczaj coś zmieniać, dopisywać, skracać. Jego kompozycje po prostu żyją.
Także sam afisz jest niezmiernie ciekawy. Bo orkiestra i soliści wykonają najpierw „Agnus Dei” i wspomniany już „Koncert podwójny na skrzypce i altówkę” Krzysztofa Pendereckiego. To utwory utrzymane w nieco konserwatywnym stylu, z tego czasu, kiedy kompozytor odszedł już od atonalności.
Potem zabrzmi VIII Symfonia opus 88 Antonina Dvoraka. W krótkim czasie będzie to drugi utwór genialnego Czecha, jaki dane będzie posłuchać melomanom.
To utwór niezwykły, bo napisany na instrumenty romantyczne i pomyślany właśnie w tym stylu. Jest doskonałym dowodem na muzykalność i geniusz instrumentacji tego artysty. To wielki Johannes Brahms zapytany o najlepszy podręcznik do sztuki orkiestracji powiedział – Kupcie sobie kilka partytur Dvoraka. Warto też pamiętać, że w symfonii tej, zresztą, jak i w innych, jest kilka tematów muzycznych, a nie jeden, jak do tej pory. Wprawne ucho słuchacza w scherzu usłyszy czytelne nawiązania do walców, wówczas bardzo popularnych.
Koncert odbędzie się 5 kwietnia o 19.00, bilety w cenie 50 zł.
Renata Ochwat
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński i prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprosili Lubuszan do udziału w Święcie Województwa Lubuskiego, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 maja w Gorzowie.