2013-07-04, Kultura
Zaczyna się romskie i nie tylko święto. Będzie coś dla fanów tradycyjnego romskiego grania, ale pokażą się też i ci alternatywni – młodzi, którzy swoją kulturę transponują do współczesnego świata i robią to w fantastyczny sposób.
Za koncerty gwiazdorskie odpowiadają Ewa i Edward Dębiccy, którzy organizują festiwal od ćwierćwiecza. Za muzykę na bulwarze ich syn Manuel, który od kilku lat coraz aktywniej włącza się w organizację imprezy.
A oto kto nam zagra.
Warsaw Balkan Madness (Polska) – bulwar
To młoda ekipa, która łączy łączący folkowe brzmienia ze współczesną muzyką rozrywkową. Przede wszystkim inspiruje się Bałkanami, czyli przebogatym kotłem różnych kultur, wpływów, wzorów, z bałkańską tradycją łamanych gam, z pulsem niewiarygodnym. To jedyny w sobie rytm łączący tradycyjne instrumenty z współczesnymi bitami.
Gipsy.cz (Czechy) - bulwar
To z kolei czeski zespół hip-hopowy, który śpiewa, melorecytuje, wykrzykuje po romsku. Zespół występował na prestiżowych festiwalach i w klubach.
Haydamaky – bulwar
Właściwie Haydamaky Ukrianian Show. To megagwiazda ukraińskiej sceny muzycznej, zresztą dośc dobrze u nas znana, bo występowała choćby w pobliskich Strzelcach Krajeńskich. To oryginalny, żywiołowy zespół, krytycy na ich opisanie używają takich określeń, jak bomba energetyczna, huragan dźwięku i zabawy. Haydamaky łączą muzykę etniczną wielu regionów Ukrainy, Bałkanów, nut cygańskich, żydowskich i rockowego uderzenia.
Teatr Tańca Romafest (Rumunia) - amfiteatr
To też bit z Bałkanów, a dokładniej z tajemniczej i arcyciekawej Transylwanii. W repertuarze mają tradycyjne tańce tamtego regionu. Do tego trzeba dołożyć fantastycznych śpiewaków, którzy kolejny raz przekonują, że do Rumunii trzeba się wybrać. Zespół ma na koncie sporo różnych nagród z różnych przeglądów i festiwali i zwyczajnie zachwyca, bo ich folklor jest prawdziwy.
Natasza Urbańska - amfiteatr
Natasza Urbańska - piosenkarka i tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa. Od 1995 związana ze Studio Buffo. Występowała w musicalu Metro w teatrze Studio Buffo. Dziś jedna z twarzy tego teatru.
Studio Buffo - amfiteatr
Teatr muzyczny w Warszawie od 1992 pod kierownictwem Janusza Stokłosy (prezesa) i Janusza Józefowicza (dyrektora artystycznego). Pierwszy po drugiej wojnie światowej i przez wiele lat jedyny prywatny teatr w Warszawie. Pierwszą premierą wystawioną przez założycieli na deskach teatru był spektakl "Do grającej szafy grosik wrzuć" z Edytą Górniak, Katarzyną Groniec, Barbarą Melzer, Robertem Janowskim, Michałem Milowiczem a także Krzysztofem Materną i Wojciechem Mannem.
Zingaros (Argentyna) - amfiteatr
Pierwszy raz wystąpią muzycy z tak daleka i może to być ciekawe doświadczenie. Artyści łączą bowiem dwie tradycje – romski folklor i tango. Ta mieszanka to żywioł cygańskich rytmów i nostalgia tanga spopularyzowanego choćby przez Astora Piazzolę.
Wojasa (Węgry) - amfiteatr
Muzyka Vojasa to znów mieszanka tradycji cygańskich i wołoskich. Grają w zespole muzycy, którzy mieli okazję występować z rewelacyjnym Kaly Jag Gustva Wargi. To także ciekawy przykład na to, że Romowie z różnych regionów świata mieszają swoją kulturę z kulturą tego kraju, w którym przyszło im żyć. I z reguły daje to bardzo dobre rezultaty.
Edyta Geppert - amfiteatr
Tej artystki raczej przedstawiać nie trzeba. Wielka gwiazda polskiej sceny, z wieloma osiągnięciami, zresztą zagościła już w Gorzowie. A kiedy nie koncertowała, to zwyczajnie z mężem Piotrem Lorenzem siedziała na scenie. Tym razem właśnie mąż reżyseruje jej koncert. Artystka mówi o sobie: Najchętniej śpiewam, jak pięknie to ujął Icyk Mager, „o tym, co sercu jest bliskie i drogie". I jeszcze: Nie należę do żadnej drużyny, nie bywam tam, gdzie aktualnie wypada. Sama wybieram sobie zarówno przyjaciół, jak i współpracowników. I za każdym razem podkreśla, że współpraca z Edwardem Dębickim to przyjemność i święto.
Kal (Serbia) - amfiteatr
To też będzie wydarzenie. Bo muzyka z Serbii, choć też bałkańska, ma własne gamy, własny puls. Słychać w niej wpływy arabskie. A połączenie z tradycją romską daje bardzo ciekawe i ożywcze wrażenie. Zespół koncertuje najważniejszych przeglądach world music i zbiera oszałamiające słowa uznania zarówno od zawodowych krytyków, jak i fanów zakochanych w takich brzmieniach. Doś powiedzieć, że zespół grał Roskilde w Danii, Fusion Festival w Niemczech, czy Sziget na Węgrzech.
Witt Michaj (Szwecja) - amfiteatr
Wit Michaj – stały gość gorzowskiego festiwalu, gitarzysta, śpiewak, jak trzeba to i tancerz. Prywatnie kuzyn Michaja Burano, wielkiej gwiazdy z lat 60. i 70. Był w pierwszym składzie legendarnej „Romy”.
Beata Gramza - amfiteatr
Gorzowska śpiewaczka i pedagog. Klasycznie wykształcona artystka z bardzo dobrym głosem i olbrzymim fan clubem w Gorzowie. Na scenie bydgoskiej Opery Nova zadebiutowała w 1994 roku w operze „Czarodziejski flet” W. A. Mozarta. Jako solistka Opery Nova w Bydgoszczy nagrodzona została przez dziennikarzy "Złotą Maską" za: partię Donny Elviry w "Don Giovannim". Artystka prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia w Gorzowie Wielkopolskim.
Dima Harea (Mołdawia) - amfiteatr
Artysta urodził się w Mołdawii, we wsi Isacova, 50 km od stolicy Kiszyniowa. Wykształcony klasycznie muzyk w klasie fletni Pana. Artysta oprócz klasyki ma w repertuarze przeboje muzyki rozrywkowej i utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu.
Iło (Rosja) - amfiteatr
Iło od lat już jest stałym uczestnikiem Romane Dyvesa, zresztą z gorzowskim Terno ma wiele wspólnych programów, z którymi oba zespoły objeżdżają Europę. To moskwianie wywodzący się z cygańskiego rodu Bazyliewów, Cyganów sybirskich. Solistka Natasza Bazyliewa z ogromną charyzmą elektryzuje publiczność perfekcyjnym wykonaniem pieśni i temperamentem. Jako jeden z nielicznych zespołów Iło ma repertuarze klasyczne, surowe pieśni taborowe.
Józef Jochymczyk-Merstein - amfiteatr
Bard muzyki romskiej, rzadkość wielka, bo pochodzi z Sinti. Gra muzykę właśnie tego odłamu i z lubością wielką sięga po jazz, jako ulubioną stylistykę. W Polsce występował wspólnie m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim czy Aloszą Awdiejewem z „Piwnicy pod Baranami". Brał udział w festiwalu muzyki romskiej w Ciechocinku oraz Bratysławie.
Terno – amfiteatr
Gospodarz i organizator Romane Dyvesa. Zespół z najdłuższą w Polsce tradycją koncertową. Od początku prowadzony przez Edwarda Dębickiego. Aby opisać, gdzie i z kim występował, potrzeba byłoby olbrzymiej księgi zapisanej maczkiem. Dość powiedzieć, że w rodzinnym mieście Terno zobaczyć można właściwie tylko przy okazji festiwalu. Koncertuje głównie poza Gorzowem i jest rzeczywistym ambasadorem zarówno miasta, jak i dobrej tradycji pokojowego współmieszkania obok siebie Romów i Polaków. Zresztą w zespole grają także polscy muzycy. No i ma jedną wadę – zawsze się spóźnia. Ale jak tłumaczy szef zespołu Edward Dębicki – taki już jest ich urok.
Roch
PROGRAM JUBILEUSZOWYCH XXV MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ ZESPOŁÓW CYGAŃSKICH „ROMANE DYVESA 2013”
Gorzów Wielkopolski 5-7 lipca 2013 r.
Imprezy towarzyszące:
5 lipca 2013 (piątek) godz. 12:00
Aula główna Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej ul. F. Chopina, budynek nr 5
Międzynarodowa Konferencja Cyganologiczna
„Cyganie/ Romowie w Polsce i Europie. Religia, kultura i obyczaje”
Wystawa fotograficzna „XXV Lat Romane Dyvesa w obiektywie”
Bulwar nad Wartą
Fotograficzna wystawa plenerowa „Stan Duszy - Kultura Równoległa”
Koncerty festiwalowe
5 lipca 2013 (piątek) godz. 20:00 - Bulwar nad Wartą
Wieczór cygańskiej muzyki klubowej
Występują:
Warsaw Balkan Madenss - Polska
GIPSY CZ - Czechy
BARKA ORKESTAR - Serbia
D.J. - Polska
6 lipca 2013 (sobota) godz. 20:00 - amfiteatr w Gorzowie
Koncert „Teł nango boliben” – „Pod gołym niebem”
Gipsy Cz. - Czechy
Teatr Tańca Romafest - Rumunia
Deldap - Austria
Studio Buffo - Natasza Urbańska - Polska
7 lipca 2013 (niedziela) godz. 20:00 - amfiteatr w Gorzowie
Galowy Koncert Jubileuszowy
Cygańska orkiestra harfiarzy - Polska
Zingarod - Argentyna
Ternipe- Węgry
EDYTA GEPPERT - Polska
CYGAŃSKI TEATR MUZYCZNY TERNO - Polska
Gościnnie:
Witt Michaj - Szwecja
Beata Gramza - Polska
Dima Harea - Mołdawia
Iło - Rosja
Naja Żivković - Serbia
Józef Jochymczyk Merstein - Polska
Radosława Bogusławska - Polska
Marta Lepkowska - Polska
Koncerty prowadzą: Janusz Józefowicz i Ewa Dębicka.
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński i prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprosili Lubuszan do udziału w Święcie Województwa Lubuskiego, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 maja w Gorzowie.