2013-09-16, Kultura
Niezwykle interesująco zapowiada się tegoroczny sezon w Filharmonii Gorzowskiej. A wszystko za sprawą dyrektor artystycznej Moniki Wolińskiej, która jest główną autorką programu.
- Z wielką radością tworzyłam ten sezon, który jest zresztą moim pierwszym autorskim sezonem. Nigdy nie byłam dyrektorem artystycznym. Dlatego też włożyłam w to zadanie całe serce i nie ukrywam, że było to arcytrudne zadanie. Choćby z tego tytułu, że program powstawał w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, podczas gdy normalnie procedura taka trwa około roku – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prof. Monika Wolińska.
Tegoroczny sezon upłynie pod hasłem muzyki polskiej. - Stawiam na polskość, polską muzykę, polskich autorów. Młodzieńczy entuzjazm będzie się łączył z olbrzymim doświadczeniem – zapowiedziała prof. Wolińska, przy pełnej aprobacie dyrektor Małgorzaty Pery, z która bardzo dobrze się rozumieją, mimo krótkiego jeszcze okresu współpracy.
Będą gwiazdy
Już piątkowy koncert inaugurujący sezon może przyprawić o drżenie serca. Bo na marimbie zagra Marta Klimasara, profesorka konserwatorium w Stuttgarcie, koncertująca perkusjonistka. Wykona ona II Koncert na marimbę i orkiestrę Marcina Błażewicza, wybitnego polskiego kompozytora, który zresztą galę otwarcia uświetni swoją obecnością. Informacja ważna dla melomanów – będą płyty z nagraniami kompozycji pana Błażewicza a sam kompozytor po koncercie będzie je podpisywał. Na afiszu jest też także I Symfonia c-moll op. 68 Joahannesa Brahmsa. Ciekawostką jest fakt, że utwór ten powstał w dość trudnym momencie życia kompozytora, kiedy całemu światu muzycznemu wydawało się, że po dziewięciu symfoniach Ludviga van Beethovena nic już w tym gatunku napisać nie można. Zresztą wielki znawca przedmiotu – wybitny niemiecki dyrygent Hans von Bülow nazwał ją „Dziesiątą Symfonią”, przez co symbolicznie zaliczył ją do wielkiego dzieła życia Beethovena.
Ale to tylko początek, bo na całorocznym afiszu Filharmonii są jeszcze takie nazwiska, jak dyrygenci Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Szymon Kawalla, Tomasz Bugaj i Andrzej Straszyński. Wśród solistów warto wymienić Łukasza Długosza, Annę Marię Jopek, Konstantego Andrzeja Kulkę, Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów, Andrzeja Domanowskiego, Elżbietę Stefańską, Janusza Wawrowskiego, Iwonę Sobotkę, Mariusza Patyrę, Iwonę Hossę, Beatę Gramzę czy Olgę Pasiecznik. Zresztą gwiazd jest znacznie więcej.
Kameralnie i widowiskowo
Ciekawym wydarzeniem może być cykl koncertów kameralnych, ale granych na dużej sali. Jak tłumaczyła prof. Monika Wolińska, to może być bardzo inspirujące i ożywcze doświadczenie – kameralistyka grana na dużej sali, z inną niż zwykle pulsacją, inaczej ustawionymi światłami.
Poza tym zabrzmią też opery i operetki, będzie musical. Na zakończenie sezonu Filharmonia zaprosi do amfiteatru. – To będzie wielkie wydarzenie. Połączenie muzyki rozrywkowej z muzyką klasyczną, gdzie gwiazdą będzie sama Irena Santor - zapowiada prof. Monika Wolińska.
Wśród niezmiernie intrygujących wydarzeń warto wymienić również koncert chóru Gregorianum, który zaśpiewa program zatytułowany „Zapomniane skarby Kapeli Rorantystów”, czyli kapeli występującej na Wawelu od roku 1543 do początków XIX wieku.
No i coś, co ucieszy fanów muzyki nowej. W dniach od 16 do 23 maja odbędzie się II Festiwal Muzyki Współczesnej, czyli kontynuacja znakomicie ocenionego wydarzenia z poprzedniego sezonu.
Muzyka jest dla wszystkich
Jak tłumaczyła prof. Monika Wolińska, repertuar jest tak dobrany, aby dostarczyć jak najwięcej wrażeń miłośnikom muzyki, ale i nie tylko. – Zapraszamy wszystkich gorzowian. Muzyka jest dla wszystkich, nie tylko dla melomanów. Wystarczy się przemóc i przyjść – zachęcała Małgorzata Pera, dyrektor naczelna Filharmonii Gorzowskiej.
Wzorem ubiegłego roku filharmonia pomyślała także i o milusińskich, bo i dla najmłodszych także przygotowano cykl koncertów familijnych, odbywających się w niedzielne przedpołudnia. Warto dodać, że koncerty te cieszą się popularnością nie tylko wśród najmłodszych.
Właśnie po to, aby jak najwięcej chętnych mogło brać udział w wydarzeniach muzycznych Filharmonia przygotowała cały zestaw różnych abonamentów, które powodują, iż bilet na koncert jest o 30 procent tańszy, niż kupowany na poszczególne wydarzenie. Dokładnych informacji o tym, jakie abonamenty można kupić, w jakich cenach i jakie się zyskuje przy tym dodatkowe atrakcje można się dowiedzieć w kasie FG, która czynna jest od wtorku do piątku od 12.00 do 17.00.
Renata Ochwat
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński i prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprosili Lubuszan do udziału w Święcie Województwa Lubuskiego, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 maja w Gorzowie.