2013-11-07, Kultura
Grodzki Dom Kultury zaprasza na impresję poetycko-muzyczną "Kompozytorzy Kresów". Będzie to połączenie poezji Mariusza Jerzego Olbromskiego, czytanej przez autora, z utworami fortepianowymi krakowskiej pianistki Marii Baka-Wilczek. Wieczór poetycko-muzyczny, organizowany z okazji Święta Niepodległości, odbędzie się w piątek, 8 listopada o godzinie 17.00 w GDK przy ul. Wał Okrężny 37.
W programie spotkania znajdą się wiersze opiewające Ziemię Lwowską, Krzemieniec i całe Podhale oraz utwory kompozytorów kresowych - Ignacego Jana Paderewskiego z Kuryłówki na Podolu, Karola Mikulego z Czerniowic na Bukowinie i Juliusza Zarębskiego z Żytomierza, a także dumka kresowa w aranżacji na fortepian. Wstęp wolny.
Mariusz Jerzy Olbromski urodził się w 1955 r. w Lubaczowie. Studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył filologię klasyczną i polską. W połowie lat 80-tych intensywnie działał społecznie, organizując Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie, cykle wykładów i spotkań artystycznych. Organizował występy Teatru Polskiego ze Lwowa i zespołów polskich z Kresów. Odegrał szczególną rolę dla odradzającego się środowiska kulturalnego we Lwowie i innych miastach na terenie Ukrainy. Od 2000 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Współpracuje z muzeami na terenie Ukrainy, Niemiec, Słowacji, Węgier. Co roku organizuje naukową konferencję w Muzeum im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, zatytułowaną "Dialog dwóch kultur". Jest autorem wielu publikacji o charakterze naukowym i literackim. Jest eseistą i poetą. Należy do Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
W 2009 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało jego książkę "Lato w Krzemieńcu. Legendy znad Ikwy". Opublikował również tomy poezji: "Śladami słów skrzydlatych", "Poemat jednej nocy", "W poszukiwaniu zagubionych miejsc". Całość utworów związana jest ściśle z ziemią lwowsko-krzemieniecką i huculszczyzną.
Jest uhonorowany wieloma odznaczeniami: Krzyżem Oficerskim I Klasy, Krzyżem "Semper Fidelis". Otrzymał również Złoty "Medal Za Opiekę nad Zabytkami". Został też odznaczony odznaką honorową "Za Zasługi dla Kultury Polskiej", a także złotą odznaką "Za Zasługi Towarzystwa Kultury Polskiej we Lwowie". Swoje wiersze prezentował ostatnio na spotkaniach autorskich w Polskim Ośrodku Kulturalnym w Londynie - zaproszony przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie - i w Bibliotece Polskiej w Paryżu, zaproszony tam przez prezesa Towarzystwa Literacko-Historycznego w Paryżu prof. Piotra Zalewskiego. W przygotowaniu do druku jest jego nowa książka - "Róża i kamień. Podróże na Kresy".
Maria Baka-Wilczek należy do czołowych polskich pianistek swojego pokolenia. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, obecnej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Ludwika Stefańskiego. Przez cały okres studiów pianistycznych przebywała w bliskim otoczeniu najwybitniejszych polskich pianistów: Haliny Czerny-Stefańskiej, Zbigniewa Drzewieckiego, Henryka Sztompki, ucząc się od nich interpretacji utworów Chopina, Paderewskiego i innych kompozytorów. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u profesorów: Pawła Sieriebriakowa i Wiktora Mierżanowa. Od czasu studiów stale koncertuje, dając liczne recitale w całej Polsce, na Ukrainie i w Niemczech. Posiada repertuar pianistyczny obejmujący wszystkie style i epoki. Szczególnie koncentruje się na muzyce narodowej: polskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej. W swojej działalności najbardziej propaguje muzykę polską, w której oprócz utworów Chopina, Paderewskiego, Lutosławskiego, wykonuje dzieła zapomnianych i mniej znanych twórców, jak Karola Mikulego, Xawerego Scharwenki, Henryka Melcera, Zygmunta Stojowskiego, Władysława Żeleńskiego, Artura Malawskiego. Nagrała płyty zatytułowane: "Miniatury", "Portret", "Utwory Fryderyka Chopina", "Pejzaże polskie w muzyce". W ostatnich latach współpracuje z poetą Mariuszem Olbromskim, tworząc "Impresje poetycko-muzyczne".
Marzena Maćkała
- Województwo lubuskie to region, z którego jesteśmy dumni, w którym warto żyć. Chcemy pokazać, jak wiele nas łączy – mówił marszałek Marcin Jabłoński otwierając Święto Województwa Lubuskiego w Gorzowie.