2014-02-13, Kultura
Tak zapowiada się nadchodzący weekend. Jest sporo ciekawych imprez do wyboru i każdy, kto nie lubi siedzieć w domu, coś dla siebie powinien znaleźć.
My tylko podpowiadamy, co się dzieje w Gorzowie podczas weekendu. Wybór należy do tych wszystkich, którzy wolą coś zobaczyć na własne oczy, aniżeli za pomocą telewizji.
Piątek, 14 lutego
18.00, Teatr Osterwy, William Szekspir „Wesołe kumoszki z Windsoru”, reż. Jacek Głomb, rewelacyjnie zrobiona komedia o tym, jak do Windsoru przyjeżdża John Falstaff i co z tego wynika zarówno dla niego, jak i dla pozostałych mieszkańców tego sennego, ale i przy okazji królewskiego miasteczka.
19.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz, koncert walentynkowy, więcej w osobnym tekście w zakładce kultura.
19.30, Miejskie Centrum Kultury, ul. Drzymały, koncert promujący najnowszą płytę AnTen, czyli formacji Bartosza Niedźwiedzia Matuszewskiego. To mieszanka około-jazzowych, yassowych klimatów połączonych z rockiem progresywnym i psychodelią spod znaku King Crimson, SBB i Zappy i punk rocka. Płyta nosi tytuł „Armia Drzew” i jest pierwszą, która ukaże się w ogólnopolskiej sprzedaży. Oprócz tytułowego utworu znajdzie się na nim 12 premierowych kompozycji, napisanych w 2013 roku. Tym razem AnTeny to obok lidera na gitarze także bas - Przemysław Szulc, perkusja i sampler - Michał Wdowikowski.
Sobota, 15 lutego
17.00, Galeria sztuki Najnowszej, Miejski Ośrodek Sztuki, ul. Pomorska. Wernisaż Anny Kutery „Post...”. To wrocławska artystka, którą zajmują mass media. Sprawdza, jak działają i co z tego wynika. Pokazuje manipulatorski charakter współczesnych mediów, ich ogłupiająca siłę. Pół godziny później w Active Space Zorka Wollny przedstawi performance „Próba chóru”. Zorka Wollny w swoim dorobku ma filmy, cykl performance’ów choreograficznych oraz koncertów (we współpracy z Anną Szwajgier i Arturem Zagajewskim). Współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami artystycznymi zajmującymi się sztuką współczesną. W 2007 roku reprezentowała Polskę na wystawie twórców europejskich w Brukseli. W 2009 roku została nominowana do nagrody Fundacji Deutsche Banku dla najlepszego młodego artysty, a w 2010 roku magazyn sztuki „Arteon” przyznał jej tytuł Artystki Roku.
19.30, Jazz Club Pod Filarami, koncert kwartetu Straordinario, który zagra znane tanga. Podczas koncertu niespodzianki, więcej o samym projekcie w osobnym tekście w zakładce kultura.
21.00, MixCooltura, ul. Spichrzowa, „Landsber Brass” czyli czterech DJ-ów pomiesza różne dźwięki, głównie basowe, ale nie tylko. Zagrają: Kassier, Boudix, mAd, AdamJ.
Niedziela, 16 lutego
9.30, przystanek MZK przy hotelu Mieszko, klub Relaks zaprasza na pieszą wycieczkę z Mironic przez jezioro Grabino – Gołębie, Zamoksze i Kłodawę do Mironic. Prowadzi Aleksandra Błażejewska.
10.00, przystanek MZK u styku ul. Słonecznej i Kosrzyńskiej. Klub Nasza Chata zaprasza na pieszą wycieczkę w Bieszczady Bogdanieckie, meta w Bogdańcu. Prowadzi Stanisław Żytkowski.
12.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz, koncert familijny.
18.00, Teatr Osterwy, Adam Mickiewicz, „ballady i romanse”, reżyseria Rafał Matusz, premiera. Będzie to forma interaktywna skierowana w szczególności do młodego widza. Klasyczne teksty „Ballad i romansów’ zostaną pokazane we współczesnym świetle z wykorzystaniem nowatorskich środków wyrazu. Aktorzy będą współpracować z publicznością, inicjując różnorakie akcje aktywizujące publiczność w przebieg spektaklu. Twórcą muzyki jest Marek Zalewski a za ruch sceniczny odpowiada Witold Jurewicz. Dość przypomnieć, że wrocławski reżyser ma na swoim koncie niezwykle udane spektakle doby romantyzmu, jak „Balladyna” czy „Dziady” a także „Tango” czy „Żegnaj książę”.
roch
- Województwo lubuskie to region, z którego jesteśmy dumni, w którym warto żyć. Chcemy pokazać, jak wiele nas łączy – mówił marszałek Marcin Jabłoński otwierając Święto Województwa Lubuskiego w Gorzowie.