2015-06-25, Kultura
Już w piątek spektaklem „Cyrkowe igraszki” Scena Letnia otworzy swoją kolejną edycję. Od lat weekendowe spektakle pod chmurką należą do najbardziej lubianej rozrywki gorzowian.
- Tak planuję wakacje, aby zawsze w lipcu być w Gorzowie, a to ze względu na Scenę Letnią – mówi Agnieszka Wieczorek, która na spektakle z reguły chodzi w towarzystwie znajomych. – I zawsze jest tak, że trzeba być znacznie wcześniej, bo bardzo często brakuje miejsc siedzących – mówi.
Takich, jak ona, jest w Gorzowie bardzo dużo. Mieszkańcy się przyzwyczaili, że lipcowe weekendy spędzają właśnie w Teatrze Osterwy. I jak podkreślają, ważne dla nich jest i to, że można obejrzeć warszawskiej gwiazdy i to za darmo, co raczej się nie zdarza.
Dyrektor Osterwy, Jan Tomaszewicz podkreśla, że tak konstruuje afisz, aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś. Bo tradycyjnie piątkowe przedpołudnia to czas dla najmłodszych widzów, a soboty i niedziele przeznaczone są dla dorosłych.
Program Sceny Letniej:
Piątek, 26 czerwca, 12.00
Cyrkowe igraszki
Grupa Teatralna ABC
Wyk.: Cezary Żołyński, Anna Łaniewska, Beata Chorążykiewicz
Miagii Miagini to początkujący prestidigitator, który nieoczekiwanie staje się dyrektorem podupadłego, Bajkowego Cyrku, w którym od wielu lat występują ci sami bajkowi bohaterowie. Szalony Kapelusznik żongluje swoimi kapeluszami, a Kot w Butach mruczy serenady, przemierzając arenę cyrkową na kłębku wełny. Miagiemu marzy się występ na wielkim, cyrkowym festiwalu w Montreux. Niestety program, który proponuje jego cyrk, jest tak stary, że wszyscy zdążyli już go obejrzeć. I gdy wydaje się, że wszystko stracone, na jednym z przedstawień, na widowni cyrku, pojawia się pewna włoska Marionetka. Czy Marionetka stanie się lekarstwem na kłopoty Miagii Miaginiego? Czy Miagii zdoła przekonać go do udziału w przedstawieniu? I czy Marionetka udźwignie rolę gwiazdy cyrkowej? Jeżeli chcecie się o tym przekonać, musicie obejrzeć naszą historię
Sobota, 27 czerwca, 20.30
Włoskie tęsknoty
Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Tym razem gorzowscy aktorzy przeniosą widzów w świat wielkich włoskich przebojów z lat 60 i 70. W ich wykonaniu usłyszymy między innymi takie utwory jak: Che Sara, Tornero, Mambo Italiano, Azzurro, Portofino, Volare, Gigi Amoroso w doskonałym tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego, Marcina Sosnowskiego, Krzysztofa Gosztyły oraz Artura Barcisia
Niedziela, 28 czerwca, 20.30
Wieczór w Teatrze Wielkim
Wyk.: Anna Seniuk, zespół Opium String Quartet
Poetycko-muzyczna opowieść o sztuce i barwna wędrówka śladami minionej epoki. Stanisław Baliński opisuje z humorem, trochę ironicznie, a zarazem sentymentalnie świat współczesnych mu artystów. W recytowanym przez Annę Seniuk poemacie słyszy się zachwyt nad sztuką. Ale będzie można także zajrzeć za kulisy, poznać teatralną machinę.
Piątek, 3 lipca, 12.00
Szewczyk Dratewka
Teatr Gry i Ludzie z Katowic
Wyk.: Anna Kandziora, Beata Zawiślak, Bartosz Socha
Kolejna wariacja na temat smoka, królewny i dzielnego Szewczyka Dratewki, który pokona wszystkie trudności i za to spotka go nagroda.
Sobota, 4 lipca, 20.30
Koncert Przemek Raminiak Quartet pt. „Locomotive”
Zespół muzyczny w składzie: Przemek Raminiak – instrumenty klawiszowe – Polska, Jakub Skowroński – saksofon, (Niemcy), Bartosz Kucz – gitara basowa, Frank Parker – perkusja (USA)
Koncert promujący nowy album grupy – ”Lokomotive”. Raminiak (lider zespołu) pokazuje nowe oblicze, sięgając w obszary jazzu elektrycznego. To ekscytująca mieszanka rockowych, jazzowych nutek, ale i można tam usłyszeć też Przemka Raminiaka zafascynowanego Skandynawią, wielkiego fana Bobo Stensona. Przepiekna płyta, znakomita muzyka, rewelacyjnie zresztą wykonywana.
Niedziela, 5 lipca, 20.30
Mężczyzna prawie idealny
Wyk.: Artur Gotz oraz zespół muzyczny w składzie: Dariusz Igielski – instrumenty klawiszowe, akordeon, Przemek PrzemoKo Kowalski – gitara basowa, Artur Mostowy – perkusja
Nareszcie mężczyzna XXI wieku został z wnikliwością opisany w piosenkach. W kolejnych trzynastu utworach znajdujemy odpowiedzi na pytanie jaka jest kondycja psychofizyczna współczesnych mężczyzn. Bohaterami stali się zakochani, naiwni, nawróceni, nienasyceni, zdradzający, bogaci, nieśmiali i ci bardzo śmiali przedstawiciele płci męskiej.
Piątek, 10 lipca, 12.00
Czego nie wiecie o smokach
Teatr Rozrywki Trójkąt
Opowieść o przygodach LU, która rozgniewana na swoich kolegów wyprawia się przez magiczny portal do krainy smoków z zamiarem ich zabijania i w ten sposób odreagowania spotykających ją przykrych sytuacji. Ale jak się okazuje, smoki mogą być fascynującymi kompanami. Spektakl wykorzystuje średniowieczna stylistykę teatrów ulicznych i przez samą formę już może być ciekawy.
Sobota, 11 lipca, 20.30
Kobieta Apetyczna, czyli łatwiej powstrzymać deszcz niż kobietę, która pragnie mężczyzny
Recital Katarzyny Pakosińskiej
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiego kabaretu. Ewenementem jest to, że potrafi przegadać samą siebie! Nie zabraknie tańca i piosenek, tudzież anegdot, które będą mogli Państwo absolutnie gratis i bez autoryzowania wynieść ze spotkania.
Niedziela, 12 lipca, 20.30
Wszystko o mężczyznach
Teatr Kamienica
Wyk: Michał Lesień-Głowacki, Arkadiusz Janiczek, Marcin Kwaśny
Męski świat utkany z różnych rozmów podsłuchanych w różnych miejscach, jak siłownia, bar, półświatek, ale też w sytuacjach granicznych, jak utrata kogoś bliskiego.
Piątek, 17 lipca, 12.00
Awanturka z leśnego podwórka
Agencja Artystyczna Bajlandia
Wyk: Katarzyna Słomska, Klaudia Budziłek-Zawadko, Paweł Wiśniewski
To opowieść o przygodach leśnych zwierząt, od których można się wiele nauczyć. Aktorzy do gry i zabawy wciągają najmłodszych, więc trzeba się liczyć z niespodziankami.
Piątek, 18 lipca, 20.30
Wariacje Enigmatyczne
Wyk.: Piotr Cyrwus, Piotr Dąbrowski
Wybitny pisarz Abel Znorko nagle znika. Okazuje się, że laureat Nagrody Nobla uwielbiany przez miliony czytelników, człowiek sukcesu niespodziewanie zaszył się na swojej wyspie, samotny, bez kontaktu ze światem. Pracuje tam nad swoją nową książką, zupełnie inną od wcześniejszych, książką, która jest zapisem korespondencji pewnego pisarza i pięknej kobiety. Wydaje ją i wtedy właśnie w jego salonie na bezludnej wyspie otoczonej spienionym morzem pojawiamy się my – widzowie – goście noblisty. Przybywamy tu razem z dziennikarzem Ericem Larsenem, który zamierza z pisarzem przeprowadzić wywiad.
Sobota, 19 lipca, 20.30
Pocztówki z Karłowic
Wyk.: Marta Karmowska, Paulina Walendowska, Jerzy Górski
Na scenariusz spektaklu złożyły się autentyczne historie mieszkańców Karłowic, jednego z osiedli Wrocławia. Wszystko zagrane przez trójkę młodych aktorów oraz towarzyszącą im orkiestrę. To specyficzna lekcja historii odegrana na stole i głównie za pomocą starych przedmiotów.
Piątek, 24 lipca, 12.00
Koziołek-Matołek
Studio Teatralne Guliwer
Kolejne pokolenie najmłodszych widzów pozna najsłynniejszą polską kozę, co to w drodze do Pacanowa, bo tam kozy kują obejdzie pół świata i dozna przedziwnych przygód. Jedna z najsympatyczniejszych opowieści dla najmłodszych, którą lubią także dorośli.
Sobota, 25 lipca, 20.30
Kabaret Old Spice Girls
Wyk.: Barbara Wrzesińska, Emilia Krakowska, Lidia Stanisławska
Trzy wielkie polskie aktorki i jedyny w swoim rodzaju kabaret, kabaret w stylu Juliana Tuwima, ale i współczesnym. Kabaret obfituje w świetne dialogi autorstwa Marii Czubaszek. Spektakl nawiązuje do tradycji klasycznego literackiego kabaretu, gdzie skecz i monolog przeplatany jest piosenką czasem gorzką, częściej dowcipną, i gdzie zawsze można liczyć na dobrą puentę.
Czas trwania: 100 min.
Niedziela, 26 lipca, 20.30
Występ aktorów ZASP
Koncert piosenek, występów kabaretowych stand up’ów członków ZASP, uczestników zlotu, który będzie miał miejsce w Gorzowie w dn. 25-27 lipca. Koncert prowadzi Katarzyna Cygler i Filip Frątczak. Jednym słowem pełna niespodzianka.
Oprac. roch
W gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego trwają obchody Tygodnia Bibliotek.