2015-07-22, Kultura
Dobra Siła, Bethel, Maleo Reggae Rockers – to tylko niektóre gwiazdy Reggae nad Wartą, najstarszego polskiego festiwalu kociej muzyki.
To kolejna edycja, której zwyczajnie nie wolno przegapić.
Gwiazdy, bardzo dobra muzyka, pierwszy raz scena sound system to atrakcje Reggae nad Wartą, które rozkołysze miłośników jamajskich rytmów. A że prognozy pogody są takie a nie inne, czyli przepowiadają upał, można się więc będzie rzeczywiście poczuć jak na Karaibach.
Lubiani, nawet bardzo
Jak tłumaczą organizatorzy, tacy, a nie inni wykonawcy zagoszczą na gorzowskiej scenie, bo: wrocławskiego Bethela w ubiegłym roku publiczność długo Niechciała puścić ze sceny. Muzycy prezentują szalenie energetyczną odmianę reggae połączoną z dubem. Ich koncert poderwał w ubiegłym roku wszystkich, była znakomita zabawa, kilka bisów i obietnica powrotu. I oto są.
Mesajah i Damian Syjonfam pokażą się w Gorzowie, bo są aktualnie na topie reggaeowej sceny. Maleo Reggae Rockers, czyli Dariusz Malejonek i spółka, to legenda polskiej sceny kociej muzyki. Maleo kilka razy już występował w Gorzowie i to w różnych konstelacjach muzycznych. Ostatni jego występ, kilka lat temu zgromadził bardzo wielu fanów. Maleo należy do muzyków, którzy w latach 90. przeżył oświecenie i wrócił do Kościoła. Jego koncerty są połączeniem energii reggae i przesłania Słowa.
Bakshish zagrał niegdyś jeden z najbardziej klimatycznych koncertów w historii festiwalu. A Sango zamknie festiwal w popularnym, a rzadko granym w Gorzowie stylu ethno world music. Całości dopełnią walczący o większą popularność Skadyktaor i Dobra Siła. Nowością będzie też występ Gorzowskiej Orkiestry Dętej, co może być ciekawym doświadczeniem.
Po raz pierwszy też zaistnieje scena sound system na polanie, już zwana „Sceną Parkową”.
Dobre tradycje, muzyka na pokolenia
Reggae w Gorzowie ma olbrzymie tradycje. Pierwsza edycja odbyła się w 1986 roku. Wówczas do Gorzowa ściągnął prawdziwy tłum fanów. Reggae było wolnością, oddechem. Zaskakujące było i to, że z różnych względów, głównie propagandowych, reklama wydarzenia była słaba, a praktycznie żadna. A jednak ludzi się skrzyknęli i przyjechali. Międzynarodową gwiazdą pierwszego festiwalu był Demba Conta, jamajski muzyk, co było wydarzeniem na miarę całego kraju.
Następne lata to był triumf kolorowych fanów, którzy regularnie się stawiali na wydarzenie. Ponieważ nie było wówczas płyt z tą muzyką, a przynajmniej dostęp do nich był mocno utrudniony, więc uczestnicy targali ze sobą kaseciaki i nagrywali koncerty na taśmach.
Kiedy zdarzyło się, że festiwal odbywał się w mocno złych warunkach pogodowych, bo padało i było zimno, to gorzowianie gościnnie potraktowali gości. Karmili ich kanapkami, poili ciepłą herbatą z termosów, a bywało nie raz i nie dwa, zapraszali do siebie, aby fani się ogrzali albo wykąpali.
Jednak w końcówce lat 80. i na początku impreza zaczęła tracić impet, aż w końcu zapadła decyzja o zaprzestaniu jej organizacji. W 1993 roku festiwal usiłowała reanimować Krystyna Prońko z Jackiem Banachem, ale reanimacja zwyczajnie się nie udała.
Reaktywacja udana
Na nowo festiwal wrócił w 2005 roku i pierwsza edycja odnowionej imprezy odbyła się na nadwarciańskich łęgach w okolicach mostu kolejowego. Od tego roku reggae stale gości latem w Gorzowie i znów idą na nią starzy i młodzi miłośnicy kołyszących jamajskich rytmów.
Na gorzowskiej scenie gościli najważniejsi wykonawcy reggae w Polsce: Daab, Gedeon Jerubbal, Rokosz, a także przedstawiciele innych gatunków (np. bluesowy zespół Dżem czy rockowy Kult). Wydarzeniem bez precedensu był występ Masala Soundsystem, polskiego kolektywu muzycznego, który zaczarował wszystkich. Także tu wystąpiła kapela Kultura de Natura ze swoją charyzmatyczną i porywającą wokalistką, obdarzoną niezwykłym głosem Rasm Al-Mashan. Zresztą Rasm zaśpiewała wówczas gościnnie w innym składzie i to był bonus dla publiczności.
Od reaktywacji Reggae nad Wartą jest tak, że na koncerty idą pokolenia, bo ci, którzy chodzili w latach 80., teraz bywają z własnymi dziećmi i wszyscy się dobrze bawią.
Renata Ochwat
Program festiwalu
Piątek, 24 lipca, 20.00, amfiteatr
Gorzowska Orkiestra Dęta
Dobra Siła
Damian SyjonFam & D'Roots Brothers
Mesajah & Riddim Bandits
Bakshish
Sobota, 25 lipca, 20.00, amfiteatr
SKAdyktator
Bethel
Maleo Reggae Rockers
Sango
Piątek i sobota, Scena na polanie
Echo Sound System
Łomjah Bwoy & White Elephant
Bilety: 15 zł, karnet na dwa dni: 22 zł.
Foto Dariusz Malejonek – Maleo Reggae Rockers – zdjęcie z materiałów prasowych artysty
W gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego trwają obchody Tygodnia Bibliotek.