2015-12-04, Kultura
W związku z obecnym stanem rozdziału środków budżetowych Gorzowa i finansowania rozwoju kultury w mieście, tutejsze środowiska artystyczne proszą o udostępnianie i podpisywanie niniejszej petycji.
Więcej informacji można uzyskać pod numerem 691 348 571.
Petycja:
http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=11662
Pan Jacek Wójcicki
Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp.
„Umysły twórcze najlepiej rozwijają się tam gdzie istnieje poszanowanie twórczości.”
(Jeremy Bentham)
Szanowny Panie Prezydencie
Z wielką nadzieją oczekujemy, że w budżecie miasta na 2016 r. zwiększona zostanie kwota przeznaczona na stypendia i nagrody kulturalne oraz zmieniony zostanie system ich przyznawania. Kultura nie jest tylko dla rady miasta ani urzędników, ale przede wszystkim dla mieszkańców, dlatego ważne jest usłyszenie głosu obywateli w tej sprawie.
Kultura jest integralną częścią rozwoju miast, nieodzownym elementem budowania pozytywnej, atrakcyjnej marki. To kultura uczy ludzi kreatywności i abstrakcyjnego myślenia, tak niezbędnego do innowacji, postępu i konkurencyjności. Kultura buduje tożsamość miasta i jest przestrzenią budowania relacji między mieszkańcami. Kultura gwarantuje integrację obywateli – miasto współczesne musi żyć sztuką. Miasta o niskiej kulturze są miastami trzeciej kategorii, nie przyciągają też świata biznesu – przez co nie rozwijają się.
Żeby w mieście istniał „ferment artystyczny”, który dynamizuje życie, potrzebny jest godny system wspierania i motywacji artystów, animatorów i opiekunów zabytków do aktywnej działalności w Gorzowie Wlkp., a nie poza nim. Pisząc godny, mamy na myśli między innymi wysokie i liczne stypendia oraz nagrody.
Gorzów nie może sobie pozwolić na marnowanie potencjału i na odpływ kolejnej fali uzdolnionych i kreatywnych osób. Jeśli mamy ambicje miasta wojewódzkiego, musimy zrobić wiele, aby tych ludzi tutaj zatrzymać oraz przyciągnąć, a także wychować następnych, bo dobrze rozwinięta kultura świadczy o dobrobycie miasta.
Niepokoją nas słowa Pana Wiceprezydenta o „historycznych uwarunkowaniach” przyznawania tak niskich kwot na stypendia kulturalne, wypowiedziane publicznie jako argument przeciwko zwiększeniu puli na stypendia i nagrody. Utrwala się stereotyp, że Gorzów jest miastem robotniczym bez ambicji. Dotychczasowe niepoważne traktowanie tematu od dawna zniechęca twórców do działania na rzecz miasta oraz do pozostania w nim. Ten sposób myślenia hamuje wiarę mieszkańców w to, że Gorzów może być interesującym miejscem, gdzie realizuje się pasje i urzeczywistnia potencjał. Przecież stypendia mają być zarówno nagrodą, jak i środkiem mobilizacji mieszkańców do działania.
My, gorzowianie, wzywamy naszego Prezydenta, aby stał się ambasadorem i promotorem zmian w tej sferze.
Do wiadomości:
1. Rada Miasta Gorzowa Wlkp.
2. Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.
3. Media gorzowskie
Od redakcji: Pod petycja podpisało się już kilkadziesiąt osób.
W gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego trwają obchody Tygodnia Bibliotek.