2019-11-24, Kultura
24 listopada 2019 r. zmarł znany i ceniony satyryk, Tadeusz Szyfer.
Urodził się 2 VII 1938 r. w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie. Debiutował w „Stilonie Gorzowskim” fraszkami w 1964 roku. W 1980 wygrał ogólnopolski konkurs na zbiór fraszek, a nagrodą była publikacja. Jego pierwsza książka pt. „Parę gaf i paragraf” ukazała się w ogromnym, jak na dzisiejsze wielkości, nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy. Następne jego książki to – zawsze o oryginalnych tytułach – „Moje wyboye, czyli Prawdy małe dla dojrzałych”, „Wolne igraszki na 102 fraszki”, „Fraszka prawdę ci powie, czyli Prawie biała księga”, „Łeb w łeb – turniej satyryków” (wspólnie z Janem Grossem), „Jaja z PiS-anek”, „Moje zmyślenia”. Łącznie wydał 10 książek z fraszkami.
W 2017 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta wydała wszystkie jego utwory literackie w liczącej 608 stron książce pt. „Pikantne (z)dania do wyśmiewania”. Zawiera ona ponad 2600 fraszek, ponad 400 aforyzmów, 43 limeryki, 20 humoresek, 5 szopek i 10 wierszy.
Wiele jego fraszek i aforyzmów weszło do najważniejszych polskich antologii tych gatunków literackich. Często jego fraszkami podpisywane są karykatury, ilustracje lub komentowane artykuły prasowe m. in. w „Gazecie Lubuskiej”, „Ziemi Gorzowskiej”, „Stilonie Gorzowskim”, „Pegazie Lubuskim”. Od 1998 r. był członkiem Związku Literatów Polskich. Mieszkał w Gorzowie.
*
Tadeusz Szyfer pisał:
Dobra fraszka jest jak wino!
Mocna, chociaż lata miną.
Tematy jego fraszek dotyczyły wszystkich sfer życia: od polityki (bardzo częsty temat) przez komentowanie zdarzeń, portretowanie znanych ludzi aż po tematy obyczajowe, szczególnie męsko-damskie. Wyznawał zasadę sformułowaną we fraszce „O zaangażowaniu”:
Tylko ten poeta pisze należycie,
który piękno odczuć konfrontuje z życiem.
*
Był także autorem świetnych aforyzmów. Stworzył nawet żartobliwą definicję tego gatunku i określił zadania dla autora:
Aforyzm - elaborat oszczędzający czas i papier.
Aforysta - fraszkopisarz, który rytm zastąpił sensem.
W formie aforyzmów pozostawił wiele wskazówek dla wszystkich. Tu tylko dwa wybrane:
Czas jest bezwzględny. Ceni tylko tych, co na czasie.
Budźmy tak nadzieję, by nie zasnęła znowu.
*
Swoje najważniejsze życzenie Tadeusz Szyfer także ubrał w formę fraszki:
Chciałbym chociaż jedno poprawić w naturze,
Żeby satyrycy żyli jak najdłużej.
*
Niestety, nie udało się.
Ale fraszki i aforyzmy Tadeusza Szyfera na zawsze pozostaną w pamięci.
Krystyna Kamińska
Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe.