2021-11-26, Kultura
Krystyna Czubówna, Krzysztof Wakuliński, Dominika Ostałowska – to tylko niektóre gwiazdy tegorocznego Festiwalu Literackiego. Poza tym nie zabraknie innych ciekawych wydarzeń.
Nadchodzący weekend, ostatni w listopadzie upłynie pod hasłem – literatura. A to za sprawą Festiwalu Literackiego, który nie tylko fanów dobrych książek może przyprawić o zawrót głowy z zachwytu. Bo nie dość, że znane postaci będą o literaturze rozmawiać, to jeszcze znane postaci tę literaturę będą czytać. Zwyczajnie nie warto przegapić. Oczywiście innych wydarzeń też nie zabraknie, o czym piszemy.
Festiwal Literacki, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta, ul. Sikorskiego, wejście od Kosynierów Gdyńskich:
26 listopada (piątek)
17.00 - Królowie Bajek. Opowieść o legendarnym Studiu Filmów Rysunkowych – spotkanie z autorem Leszkiem Talko, moderator: Monika Piątkowska
18.00, Dwoje na kwarantannie – spotkanie z autorką Małgorzatą Kalicińską, moderator: Monika Piątkowska.
19.00, Dzieci z dworca Brześć – spotkanie z autorką książki Mariną Hulią oraz Madiną Mazalievą.
20.00, Prus. Śledztwo biograficzne – spotkanie z Moniką Piątkowską autorką pierwszej w Polsce biografii Bolesława Prusa.
27 listopada (sobota)
13.00, Tu byłem, Tony Halik – spotkanie z autorem Mirosławem Wlekłym, moderator: Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk, fragmenty książki czyta Krystyna Czubówna.
14.00, Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego występują: Dominika Ostałowska, Dominik Rosłon – piano, Anna Szczygieł – wiolonczela.
15.00, Zapomniałam o tobie – spotkanie z autorką książki, aktorką Grażyną Szapołowską.
16.00, Rok Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida – wiersze poetów czytają: Krystyna Czubówna, Andrzej Konopka, Krzysztof Wakuliński.
17.00, Lem. Życie nie z tej ziemi – spotkanie z Wojciechem Orlińskim autorem pierwszej w Polsce biografii Stanisława Lema, fragmenty czyta Andrzej Konopka.
18.00, Bajki robotów Stanisława Lema – czytanie performatywne w wykonaniu: Krystyny Czubówny i Krzysztofa Wakulińskiego. Muzyka Jacek Jędrusik, wizualizacje Karol Jaworski
Pozostałe:
Piątek, 26 listopada
10.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Otwarta próba IN TOUCH
18.00, Teatr Osterwy. Koncert Jubileuszowy z okazji 40-lecia Zespołu Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy.
18.00, Galeria Miejskiego Ośrodka Sztuki, ul. Pomorska. Gosia Bartosik – Stado. Kurator: Bartosz Nowak.
19.00, Filharmonia Gorzowska, ul. Dziewięciu Muz. Koncert Od Symfonii do Symfonii. Na afiszu: Joseph Haydn Symfonia nr 86 D-dur Hob.I:86; Johannes Brahms Vier ernste Gesänge op.121; Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia Nr 39 Es-Dur Kv 54. Na scenie Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej, za pulpitem dyrygenckim maestro Kai Buman, partię solową wykona Jarosław Bręk – bas-baryton. O koncercie organizator pisze tak: „Rozpoczniemy Symfonią D-dur nr 86 Haydna, która należy do cyklu sześciu jego symfonii „paryskich” (nr 82-87). Ich napisanie, sowicie opłacone przez młodego arystokratę z Paryża – hrabiego d’Ogny, oraz entuzjastyczne przyjęcie w kręgach francuskiej arystokracji na dobre ugruntowało sławę kompozytora w całej Europie. Rzadko wykonywana Symfonia nr 86 jest jedną z najciekawszych w całym cyklu. Poza rozbudowaną obsadą wyróżnia się oryginalnością muzycznej myśli oraz humorem, za który tak bardzo Haydna lubimy. Częścią większego zbioru jest też Symfonia Es-dur nr 39 (1788) Mozarta. To, że nie dorównała popularnością dwóm pozostałym symfoniom jego swoistej trylogii – klasycznej „Jowiszowej” i „romantycznej” Symfonii g-moll, nie ujmuje wcale jej wartości. Inwencja w instrumentacji czy budowaniu tematów sprawiają, że i ona skrzy się blaskiem i zachwyca spektakularnością pomysłów. Pomiędzy symfoniami klasyków zabrzmi niezwykle osobisty i głęboko refleksyjny cykl pieśni o śmierci i przemijaniu Vier ernste Gesänge (1896) – jedno z ostatnich i zarazem najbardziej przejmujących arcydzieł Brahmsa.
Sobota, 27 listopada
17.00, Teatr Osterwy. Koncert Jubileuszowy z okazji 40-lecia Zespołu Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy.
Afisz uzupełniają wystawy fotograficzne związane z osobą Waldemara Kućki – w Małej Galerii GTF MCK, Chrobrego 4 oraz w Muzeum Spichlerz. Ponadto warto zajrzeć do gorzowskich kin Helios, 60 Krzeseł i Cinema3D.
roch
Filharmonia Gorzowska w najbliższy piątek rozpoczyna trzynasty już sezon artystyczny.