2022-03-15, Kultura
W gorzowskim teatrze odbyła się konferencja prasowa, podczas której degustowano dobrą kawę i poruszono kilka istotnych tematów.
Pierwsza kwestia dotyczyła premiery spektaklu pt. ,,Balladyna" w reżyserii Pawła Paszty, który odbędzie się u nas 26 marca. Reżyser nie chcąc zdradzać zbyt wielu szczegółów, w bardzo ciekawy, aczkolwiek dość enigmatyczny sposób opisał spektakl jako jednocześnie współczesny, lecz mimo to zachowujący w sobie ludyczność, charakterystyczną dla pierwowzoru. Podkreślił też, że ,,Balladyna" zarówno w oryginale, jak i w swoich teatralnych adaptacjach, porusza ważne i uniwersalne tematy takie, jak postawa człowieka wobec zła i presja grupy na jednostkę.
Asystent reżysera i jeden z aktorów Mikołaj Kwiatkowski dodał, że podczas spektaklu będzie wykorzystanych wiele elementów niezauważalnych zazwyczaj na scenie teatru, a które intencjonalnie zostaną w spektaklu wykorzystanie jako swoisty atut. Z kolei Marta Karmowska, wcielająca się w rolę Balladyny, zaznaczyła, że jest to dla niej jedno z najtrudniejszych teatralnych wyzwań, gdyż to, co w tym spektaklu wydawało się być proste, czyli bycie na scenie w połączeniu z teatralnością, w rzeczywistości okazuje się być trudne.
Drugim tematem, który został poruszony podczas konferencji było ogłoszenie nowego projektu w ramach Funduszu Patriotycznego - ,,Niepodległość po polsku" edycja 2021, realizowanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. Paderewskiego. Teatr połączy to z okrągłą rocznicą gorzowskich protestów z 1982 roku, które są ważną kartą w historii zarówno miasta jak i NSZZ "Solidarność". Wydarzenie będzie trwać od 7 do 11 maja 2022 i będą się na nie składać: pięć prezentacji spektaklu "1980-Ty" w reż. Jana Tomaszewicza, po których odbędą się spotkania z działaczami i świadkami patriotycznego zrywu sprzed 40 lat, a także wystawa archiwalnych materiałów z lat 1980-1982. Koordynatorem projektu z ramienia teatru jest Natalia Saska. Więcej szczegółów wkrótce.
Ostatnia poruszoną sprawą było ogłoszenie rozpoczęcia programu lojalnościowego skierowanego do widzów gorzowskiego teatru. Kartę lojalnościową można od dziś otrzymać w Biurze Obsługi Widzów i pozwala ona gromadzić punkty, które później można wymienić na teatralne gadżety lub zniżki na bilety. Szczegóły i regulamin dostępne na www.teatr-gorzow.pl
Do dyspozycji przedstawicieli mediów byli: dyrektor naczelny i artystyczny teatru - Jan Tomaszewicz, reżyser spektaklu Paweł Paszta, aktorzy Mikołaj Kwiatkowski i Marta Karmowska oraz Natalia Saska z Biura Obsługi Widzów.
Teatr im. Juliusza Osterwy
Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe.