2022-11-24, Kultura
26 listopada 2022 r. na scenie Jazz Clubu „Pod Filarami” w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się XLVII Konkurs o Klucz do Kariery im. Marka Karewicza.
Udział w wydarzeniu wezmą: Krzysztof Baranowski Trio – finalista i zdobywca kilku nagród na Jazzie nad Odrą 2022, Adam Bławicki Septet – finalista Jazzu nad Odrą 2021 oraz kwintet Horntet – zwycięzca konkursów Jazzu nad Odrą 2022 i Bielskiej Zadymki Jazzowej 2022.
Klucz do Kariery to jeden z najstarszych polskich konkursów jazzowych. Początkowo odbywał się w ramach nieistniejącego już objazdowego festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa, organizowanego przez Oddział Północny PSJ. Dziś tę tradycję od wielu lat kultywuje gorzowski Jazz Club „Pod Filarami” i jego prezes Bogusław Dziekański. Mimo upływu prawie półwiecza podstawowe zasady konkursu nie uległy zmianie. W konkursie biorą udział laureaci innych polskich konkursów jazzowych, stąd niekiedy nazwa: festiwal festiwali. Jedynym i nieomylnym jurorem jest publiczność, która głosuje pisemnie na załączonych do biletów kuponach. Nagrodę stanowi nie tylko dyplom i symboliczny klucz do kariery, ale także sława, uwielbienie publiczności i uznanie krytyków. Do tej pory w bardzo wielu przypadkach to się sprawdziło, choć niestety nie zawsze.
Oczywiście czas nie stoi w miejscu, nastąpiły pewne modyfikacje, wydłużono czas występów poszczególnych uczestników, obecnie to ok. trzy kwadranse (jazzu) dla każdego. Od tego roku przyjęto zasadę, że w konkursie mogą uczestniczyć tylko polskie zespoły jazzowe. Decyzję podjęto, szanując ducha konkursu, który od początku w założeniach miał służyć promocji polskich młodych utalentowanych jazzmanów, torować im drogę do kariery. Dziś polskie konkursy się umiędzynarodowiły. Stąd też do konkursu będą zapraszani już nie tylko laureaci pierwszych miejsc. W tym roku po raz pierwszy konsultantem merytorycznym konkursu jest saksofonista Marek Konarski, pomysłodawca i współorganizator noworocznych jam session w Filarach, na które tłumnie zjeżdżali kilkukrotnie młodzi polscy jazzmani z różnych zakątków kraju i z zagranicy. Bardzo wielu z nich zresztą przewinęło się też przez zmagania konkursu o Klucz do Kariery.
Od kilku lat konkurs nosi imię legendarnego fotografika i niezwykłej osobistości polskiego środowiska jazzowego Marka Karewicza. Przez wiele lat prowadził konferansjerkę Pomorskiej Jesieni Jazzowej, a więc także konkursu, był jego kronikarzem fotograficznym i dobrym duchem. To wielki przyjaciel gorzowskich Filarów, gdzie można podziwiać imponującą kolekcję jego fotografii. Portret Sonny Rollinsa jego autorstwa znalazł się na pięknym plakacie konkursu zaprojektowanym przez Anetę Stosor.
Bilety stanowią jednocześnie karty do głosowania, a dodatkowo wypełnione kupony konkursowe wezmą udział w losowaniu zaproszeń na koncert promujący najnowszą płytę Adama Bałdycha ,,Legend” w gorzowskim teatrze w dniu 18 marca 2023 r. z udziałem skrzypaczki Agaty Szymczewskiej i Marka Konarskiego.
Krzysztof Baranowski Trio
Krzysztof Baranowski – kontrabas
Mateusz Kaszuba – fortepian
Shachar Elnatan – perkusja
Trio fortepianowe powstało w 2019 r. z inicjatywy multiinstrumentalisty, kompozytora Krzysztofa Baranowskiego – absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie.
W repertuarze znajdują się głównie kompozycje Krzysztofa Baranowskiego, łączą w sobie różnorodne inspiracje, od jazzu tradycyjnego, przez muzykę klasyczną, współczesny jazz skandynawski, po world music.
W 2020 roku zespół zdobył Grand Prix w ramach konkursu Lotos Jazz Festival 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej. W kolejnych latach zajmował czołowe miejsca na festiwalach: Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal, Jazz nad Odrą i innych.
W lipcu 2020 r. ukazała się pierwsza płyta formacji „Krzysztof Baranowski Trio Live At Radio Katowice”.
Adam Bławicki Septet
Jan Kantner – saksofon altowy
Piotr Szlempo – trąbka
Jan Chojnacki – trąbka
Adam Bławicki – saksofon tenorowy
Filip Miguła – fortepian
Ion Virlan – kontrabas
Dawid Opaliński – perkusja
Zespół powstał we Wrocławiu w 2017 r. z inicjatywy saksofonisty Adama Bławickiego i to właśnie na jego kompozycjach bazuje repertuar septetu. Ich muzyka to wypadkowa inspiracji muzyką amerykańską – głównie hard-bopem (Jazz Messengers, Lee Morgan) oraz europejską (E.S.T., Tomasz Stańko).
Muzycy mają w swoim dorobku nagrody zdobyte na wielu konkursach, m.in.: Getxo Jazz Festival, RCK Pro Jazz Festiwal, Tarnów Jazz Contest, Krokus Jazz Festiwal, Jazz Juniors, Jazz nad Odrą.
Horntet
Robert Wypasek – saksofon tenorowy, sopranowy
Szymon Ziółkowski – saksofon altowy
Bartłomiej Leśniak – fortepian
Mikołaj Sikora – kontrabas
Piotr Przewoźniak – perkusja
Horntet to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków – absolwentów akademii muzycznych w Krakowie i w Katowicach. Muzyka kwintetu to współczesna interpretacja stylistyki jazzu lat 60. Z połączenia nowoczesnych technik muzyki współczesnej i ekspresji wykonania powstaje surowe, elektryzujące i fakturalnie zaawansowane brzmienie. Inspirację autorskich kompozycji zespołu stanowią wybitni kompozytorzy muzyki amerykańskiej oraz wiele dziedzin sztuki, m.in.: literatura, plastyka, teatr. W repertuarze, oprócz własnych kompozycji, znajdują się również aranżacje standardów jazzowych Horace’a Silvera i Theloniousa Monka.
Zespół jest laureatem wielu konkursów jazzowych, m.in.: Tarnów International Jazz Contest, XXIII Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, Blue Note Competition w Poznaniu, Bielskiej Zadymki Jazzowej, Jazzu nad Odrą oraz Young Krokus Jazz Contest w Jeleniej Górze.
W 2022 r. ukazała się płyta formacji „Horntet Live At Radio Katowice”, która trafiła do czytelników wrześniowego numeru „Jazz Forum”.
XLVII Konkurs o Klucz do Kariery im. Marka Karewicza
26 listopada 2022 r., godz. 19.30
Jazz Club „Pod Filarami”
ul. Jagiełły 7
Gorzów Wielkopolski
Bilety:
+48 693 126 915,
bilety@jazzfilary.pl
http://www.jazzfilary.pl/
Marek Demidowicz
Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe.