2023-11-24, Kultura
Liczna publiczność zgromadziła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta na wykładzie prof. dr hab. Jana Miodka.
Wykład profesora Miodka dotyczył wpływu anglicyzmów na współczesny język polski i rozpoczął tegoroczny festiwal „Warto czytać nad Wartą”.
Profesor w trakcie wykładu wspominał, że wpływ języka angielskiego na nasz rodzimy jest ogromny i nieunikniony. Apelował jednak by nie nadużywać tych zapożyczeń, gdy mamy własne odpowiedniki. Jako przykładów użył słów z języka sportowego, nadużywanych przez komentatorów jak ofsajd czy korner zamiast nasz spalony czy rzut rożny.
Profesor Miodek w trakcie spotkania odpowiadał również na pytania publiczności. Wyjaśniał zawiłości ojczystego języka, okraszając swoje rozważania licznymi anegdotami. Jedno z pytań dotyczyło paskudnej maniery używania słowa „masakra” przez wiele osób. Nie zabrakło pytania o aktualny temat związany z nazwą naszego miasta. Tu jednak profesor dyplomatycznie udzielił odpowiedzi, nawiązując przy okazji żartobliwie do Kobylej Góry.
Miodek odniósł się w trakcie wykładu do tworzenia feminatywów.
- Gdy przeczytałem w prasie o znakomitej siatkarce, że była zawsze filarką swojej drużyny to poczułem się nieswojo. To już jest nadgorliwość, jeśli ktoś w zapędzie robi z filara filarkę. Jasną jest rzeczą, że tu powinien funkcjonować tylko rodzaj męski - powiedział Jan Miodek.
W piątek 24 listopada o godz. 10:00 prof. Jan Miodek wygłosi wykład w Auli Rektorskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ul. Teatralnej 25. Natomiast w sobotę dalsza część festiwalu „Warto czytać nad Wartą”.
PD
Wystarczy przyjść do biblioteki, poprosić o specjalną papeterię, przepisać wiersz i już. W taki sposób Książnica Wojewódzka włącza się w obchody stulecia urodzin patrona.