2024-02-09, Kultura
Co wykopali gorzowscy archeologowie podczas wielkich inwestycji miejskich – to pokazuje wystawa w Muzeum Środkowego Nadodrza w podzielonogórskiej Świdnicy.
Wystawa nosi tytuł „Kolejny wiek z archeologią. Badania archeologiczne w XXI wieku na terenie Gorzowa Wielkopolskiego” i jest prezentację tego, co w Gorzowie zostało odnalezione podczas kilku dużych inwestycji miejskich.
Warto przypomnieć, że podczas przebudowy ulicy Sikorskiego światło dzienne na chwilę ujrzały obie bramy miejskie, a właściwie ich pozostałości – Młyńska i Santocka. Poza tym trafił się duży zbiór fajansu i porcelany w dawnym sklepie. Innych, pomniejszych znalezisk archeologicznych było bardzo dużo.
Gorzowianie utyskiwali na przedłużające się, niby przez archeologów prace, ale teraz mogą być dumni. Duża wystawa – prezentująca to, co w ziemi się przechowało, jest obecnie prezentowana w liczącym się Muzeum Środkowego Nadodrza w Świdnicy – muzeum o profili właśnie archologicznym.
Wystawa czynna będzie do końca maja tego roku. Honorowymi patronatami objęli ją: marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki oraz Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć.
Gorzów stał się obecny w Zielonej Górze nie tylko za sprawą samej wystawy. Jest obecny także w mieście. Pojawiło się bowiem trochę bannerów z informacjami o mieście nad Wartą.
Roch
For. Muzeum Środkowego Nadodrza w Świdnicy
Wystarczy przyjść do biblioteki, poprosić o specjalną papeterię, przepisać wiersz i już. W taki sposób Książnica Wojewódzka włącza się w obchody stulecia urodzin patrona.