2024-03-05, Kultura
Są takie gry komputerowe, które pomimo upływu lat nadal cieszą się ogromną popularnością i rosnącą rzeszą fanów.
Kilka dni temu minęło 25 lat od premiery takiej gry, którą jest absolutnie kultowy tytuł, czyli Heroes of Might and Magic 3. Dla wielu graczy z całego świata jest to jedna z najważniejszych premier w historii całej branży gier komputerowych, a w Polsce powiedzenie „jeszcze jedna tura i spać” znane jest niemal każdemu gamerowi, który dziś ma 30-40 lat.
Heroes 3 to turowa strategia stworzona przez studio New World Computing i wydana przez The 3DO Company. Gra osadzona jest w autorskim uniwersum fantasy Might and Magic, którego głównym autorem jest Jon Van Caneghem. Rozgrywka ma trzy główne filary: eksploracja mapy, walka oraz rozbudowa armii i zarządzanie miastem. Partię możemy wygrać poprzez zdobycie miast wszystkich przeciwników lub zrealizowanie założeń konkretnego scenariusza, w zależności od mapy na której gramy.
Gra oprócz walorów strategicznych, oferuje również rozbudowany tryb fabularny, podczas którego możemy poznać perspektywę wszystkich stron konfliktu pustoszącego królestwo Erathii po śmierci króla Gryphonhearta w wyniku skrytobójczego ataku. Podczas różnych scenariuszy kampanijnych będzie zatem dowodzili siłami Enroth, którymi dowodzi królowa Katarzyna, córka zmarłego króla, a także siłami Nighonu i Eofol, które są w tym przypadku „tymi złymi”.
Uniwersum Might and Magic jest niezwykle rozbudowane, i aby je poznać musimy przebrnąć przez łącznie kilkanaście różnych gier, zarówno strategicznych jak i RPG. Gry pomimo tego, że w większości są mocno leciwe, co widać najbardziej po grafice oraz topornych mechanikach, to są szalenie wciągające pod kątem fabularnym.
Heroes 3 zdobył serca graczy na całym świecie w dużej mierze dzięki fenomenalnemu trybowi dla wielu graczy, który w pierwszym polskim tłumaczeniu nosił wdzięczną nazwę „gorące pośladki”. Tryb ten pozwalał rozgrywać partie na jednym komputerze i bez konieczności posiadania internetu, co na przełomie tysiącleci było istnym strzałem w dziesiątkę. Do dziś miło wspominam długie zimowe wieczory, kiedy zaraz po lekcjach spotykaliśmy się trzech lub czterech u jednego z kolegów, aby wspólnie zanurzyć się w świecie Might and Magic.
Gra zasługuje jeszcze na wyróżnienie za świetną ścieżkę muzyczną, na które składały się utwory symfoniczne jak i bardziej ambientowe. Każde miasto ma swoją unikalną ścieżkę dźwiękową, a niektóre z utworów do dziś wywołują u mnie przyjemne dreszcze.
Heroes of Might and Magic 3 jest zdecydowanie najpopularniejszą grą spod szyldu Might and Magic, i mimo że sama główna seria Heroes doczekała się aż siedmiu odsłon i licznych spin-off’ów, to żadna nigdy nawet nie zbliżyła się do poziomu popularności części trzeciej. Gra jest już na tyle kultowa, że doczekała się nawet swojej wersji mobilnej. Liczba graczy Heroes 3 nadal rośnie, a dla wielu gamerów starszego pokolenia (w tym mnie!) stanowi obowiązkową pozycję do zainstalowania na każdym nowym komputerze.
Heroes of Might and Magic 3 wraz z dodatkami Cień Śmierci oraz Ostrze Armageddonu, można za niewielkie pieniądze nabyć na takich platformach jak Steam czy GOG. Gorąco polecam ją każdemu, kto choć trochę lubi gry strategiczne.
Paweł Kamrad
Wystarczy przyjść do biblioteki, poprosić o specjalną papeterię, przepisać wiersz i już. W taki sposób Książnica Wojewódzka włącza się w obchody stulecia urodzin patrona.