2024-05-10, Kultura
W ramach obchodów 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie od 14 do 17 maja odbywać się będą koncerty i spotkania składające się na II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej. Jednym z organizatorów Forum jest … gorzowski Jazz Club „Pod Filarami”.
To już drugi rok współpracy Jazz Clubu w ramach Forum, ale ściślejsze związki jego dyrektora z uczelnią trwają od roku 2019, od kiedy to Bogusław Dziekański jeździ na spotkania ze studentami Wydziału Artystycznego i opowiada o swoich doświadczeniach animacyjnych związanych z Małą Akademią Jazzu (MAJ).
Początki tej współpracy zaczęły się jeszcze na początku drugiej dekady lat dwutysięcznych XXI w., kiedy to na specjalne spotkanie z Małą Akademią Jazzu do Gorzowa przyjechał cały autobus studentów UMCS, którzy po zapoznaniu się z działalnością klubu napisali o nim prace licencjackie i magisterskie.
Wtedy też zaczęły się badania nad dorobkiem akademii opisane w książce Jedzie Pan Jazz. Edukacja jazzowa i popkulturowa w perspektywie antropologicznej.
Jubileusz UMCS przyciągnął do Lublina wiele znakomitości jazzowych. Miłośnicy muzyki improwizowanej będą mieli możliwość spotkać się na koncertach z Dominikiem Wanią, który przyjeżdża na Forum z projektem solowym, Agą Derlak (tegoroczną laureatką nagrody Fryderyk) i jej nowym przedsięwzięciem koncertowym, przygotowanym wspólnie z Dawidem Lubowiczem, a także Dorotą Miśkiewicz i Henrykiem Miśkiewiczem, i obrosłym już legendą projektem „Nasza miłość”.
Odrębny nurt, z pietyzmem pielęgnowany w ramach Lubelskiego Forum, to nurt spotkań i dyskusji z artystami i ekspertami. Główną rolę odgrywa tu panel programowy, który w tym roku zatytułowany został: „Improwizacja jazzowa: tradycje, drogi do mistrzostwa i kultury bycia z ludźmi”. Jego uczestnikami będą: Krzysztof Herdzin, Dawid Lubowicz, Henryk Miśkiewicz i Paweł Tomaszewski, a dyskusję poprowadzą Andrzej Białkowski i Mariusz Czubaj.
Wydział Promocji i Informacji
Wystarczy przyjść do biblioteki, poprosić o specjalną papeterię, przepisać wiersz i już. W taki sposób Książnica Wojewódzka włącza się w obchody stulecia urodzin patrona.