2024-05-14, Kultura
– Sztuka to nie tylko rysowanie, to także muzyka, wiersze i wszystko wokół. A my chcemy czerpać z życia jak najwięcej – mówili Bogna Radkiewicz i Adam Ekiert, autorzy wystawy plastycznej otwartej w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie.
Od sześciu lat podczas majowych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej prezentowane są wystawy plastyczne z cyklu „Sztuka młodych”. Swoje prace pokazują dziewczyny i chłopcy z Pracowni Plastycznej, działającej w Młodzieżowym Domu Kultury. Ich artystyczną opiekunką jest Małgorzata Całus-Jarno, plastyczka i ceramiczka.
Podczas każdego wernisażu można usłyszeć wśród widzów entuzjastyczne opinie o młodych artystach „Jeszcze o nich usłyszymy!” Tak było również podczas ostatniego otwarcia wystawy, na której swój prace pokazali: Bogna Radkiewicz i Adam Ekiert.
Zarówno Bogna, jak i Adam „rysują od przedszkola” . – Zawsze było mi mało kredek, w ogóle się z nimi nie rozstawałem – mówi Adam. – A ja, jako mała dziewczynka, ciągle rysowałam zwierzęta i słodycze – śmieje się Bogna.
Adam z pracownią plastyczną MDK związał się, gdy miał siedem lat, Bogna przyszła tu pierwszy raz jako dwunastolatka.
– Bogna była już ukształtowaną osobowością, ale oczywiście brylanty zawsze są warte oszlifowania – zapewniała Małgorzata Całus-Jarno. – Bardzo się cieszę, że Bogna i Adam idą drogą sztuki.
Bogna, autorka magicznych portretów oraz kolaży utrzymanych w różowej i szarej tonacji, jest obecnie uczennicą pierwszej klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gorzowie, Adam, autor lirycznych pejzaży i martwych natur, uczęszcza do drugiej klasy IV Liceum Ogólnokształcącego. Oboje mają wiele pasji, ale prawdopodobnie swą zawodową przyszłość połączą z plastyką.
– No chyba, że coś nowego wymyślę – śmieje się Adam.
Wystawę uzdolnionych licealistów można oglądać do 14 czerwca w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej, przy ul. Łokietka 20 a.
Hanna Ciepiela
Fot. Sandra Sokołowska
Wystarczy przyjść do biblioteki, poprosić o specjalną papeterię, przepisać wiersz i już. W taki sposób Książnica Wojewódzka włącza się w obchody stulecia urodzin patrona.