2024-08-07, Kultura
Karteczki wiszą swobodnie. Można podejść i przeczytać, kto co pisał w międzywojniu w Landsbergu. Niezwykłą wystawę można oglądać jeszcze przez dwa miesiące.
Zależało nam na tym, żeby każdy mógł zobaczyć, co pisano i jak pisano na ówczesnych kartkach pocztowych – tłumaczą bibliotekarze. Niezwykłość wystawy polega właśnie na tym, że każdy może sobie zajrzeć na drugą stronę.
Z reguły kartki pocztowe, widokówki czy inne całostki pocztowe prezentowane są płasko. Można obejrzeć awers, albo rewers pocztówki. Tym razem bibliotekarze zmienili zasadę i karteczki pocztowe zwyczajnie rozwiesili. I osiągnęli znakomity efekt. Bo z jednej strony można podziwiać piękno Landsbergu w latach międzywojennych. Piękno miasta, o którym mówiono, że był śliczny jak bombonierka.
Z drugiej natomiast można poczytać sobie, co tam z Landsbergu do znajomych i rodziny w głębi Niemiec pisano. A pisano pozdrowienia i króciutkie informacje, jak się komu Landsberg podoba, co zamierza robić, co już zobaczył.
Niebagatelną wartością takiego zaprezentowania tych kartek jest także możliwość wejrzenia w sposób pisania. Mało kto bowiem pamięta, że w międzywojniu ludzie uczyli się pisać w jednym stylu, uczono kaligrafii. A ponieważ Landsberg leżał w Niemczech, pisano tak zwaną długą czcionką, którą teraz można sobie spokojnie pooglądać.
Karteczki eksponowane na wystawie w gmachu głównym Książnicy prezentowane będą do końca września.
Poza intrygującą wystawą kartek Biblioteka Wojewódzka zaprasza ponadto do oglądania innych wystaw. I tak wystawę prac Barbary Wojtysiak zatytułowaną Prosto z serca – w ramach cyklu Strefa Kobiet prezentuje Filia nr 2 przy ul. ul. Mieszka I 50. W Filii nr 4 przy ul. Słonecznej jest prezentowana wystawa gorzowskich przedszkolaków Wspomnienie z biblioteki.
W samym gmachu głównym natomiast można oglądać malarstwo Ewy Niśkiewicz-Krawczyk – Galeria pod Kopułą. Tu także prezentowane są prace z Ogólnopolskich Konfrontacji Fotograficznych. A w galerii Krąg w Ośrodku Integracji i Aktywności można spojrzeć na Kolory Terapii, czyli wystawę prac uczestników warsztatów arteterapii z Centrum Zdrowia Psychicznego przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.
Te wszystkie wystawy eksponowane będą do końca wakacji w godzinach pracy biblioteki.
roch
Wystarczy przyjść do biblioteki, poprosić o specjalną papeterię, przepisać wiersz i już. W taki sposób Książnica Wojewódzka włącza się w obchody stulecia urodzin patrona.