2024-11-02, Kultura
Z okazji zbliżającego się Dnia Niepodległości Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska zaprasza do wspólnego świętowania tego jednego z najważniejszych świąt państwowych.
Już 3 listopada na scenie koncertowej Filharmonii Gorzowskiej w koncercie Muzyczne Podróże wystąpi młodzieżowa orkiestra Landesjugendorchester Berlin, którą poprowadzi Ewa Strusińska - finalistka i laureatka prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Gustava Mahlera w Bambergu. Muzyczne Podróże to nie tylko tytuł koncertu. To podróż dosłownie i w przenośni. Do Gorzowa przyjeżdżają goście z Niemiec, dla których będzie to niemal podróż życia. Program koncertu Muzyczne Podróże będzie wykonany tylko 2 razy (raz w Gorzowie i raz w Berlinie).
Podczas koncertu Muzyczne Podróże po raz pierwszy w historii Filharmonii Gorzowskiej zabrzmi Symfonia nr 1 D-dur „Tytan” Gustawa Mahlera, który o swoich symfoniach mówił, że praca nad każdą z nich było jak budowanie świata od nowa. O I Symfonii D-dur mówi się, że to genialne dzieło, zawierające wiele cytatów m.in. z Ferenca Liszta czy Georga Friedricha Händla.
A skoro o niepodległości mowa, to w programie tego koncertu nie może zabraknąć utworu iście polskiego - Uwertury na orkiestrę Grażyny Bacewicz. To jeden z patriotycznych wątków tego muzycznego wieczoru. Kompozytorka pisała tę uwerturę w czasach niemieckiej okupacji. Z jednej strony jest przypomnieniem przedwojennych spokojnych i szczęśliwych chwil, z drugiej potrzebą zachęcania do walki, niezałamywania się pod presją nieszczęść i wiarą w zwycięstwo.
8 listopada zapraszamy na niepodległościowy koncert symfoniczny Ścieżkami Podhala, w którym obok tradycyjnej muzyki podhalańskiej usłyszymy II Koncert skrzypcowy „Góralski” Jana Adama Maklakiewicza oraz Krzesanego Wojciecha Kilara.
Brzmienia Podhala porwały Jana Adama Maklakiewicza, a ten na początku lat 50. XX wieku postanowił oddać im hołd. II Koncert skrzypcowy rozpoczyna się od prezentacji w partii solowej tzw. Ozwodnej Zakopiańskiej – jednej z najbardziej charakterystycznych nut góralskich. Dzieło to – bardzo rzadko wykonywane – przywróciła młoda Podhalanka Katarzyna Lassak, która kulturę góralską wyniosła z rodzinnego domu. I właśnie Katarzynę Lassak (skrzypce) wraz z Kapelą góralską Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego oraz towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej będzie można zobaczyć i usłyszeć na scenie koncertowej Filharmonii Gorzowskiej.
W programie koncertu ujęty został też Krzesany Wojciecha Kilara. To pochwała góralszczyzny, przy której blednie słynny balet Karola Szymanowskiego Harnasie. Tak o Krzesanym pisał krytyk muzyczny Andrzej Chłopecki.
Obecność Katarzyny Lassak i Kapeli góralskiej Muzyka Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego będzie nie tylko wyśmienitą okazją do zobaczenia na scenie Filharmonii Gorzowskiej bardzo rozbudowanej orkiestry ale także muzycznej zabawy w poszukiwania. Przed każdym utworem Kapela góralska Lassaków „Heliosów” z Zakopanego zagra tradycyjne nuty i tematy góralskie, których potem będzie można doszukiwać się w utworach Jana Adama Maklakiewicza i Wojciecha Kilara.
Przed koncertem i w jego trakcie (8 listopada), a także 11 listopada obiekt Filharmonii Gorzowskiej będzie podświetlony w biało-czerwonych barwach.
Na zbliżające się Święto Niepodległości Filharmonia Gorzowska ma też propozycję dla najmłodszych. W niedzielę 10 listopada zapraszamy na niepodległościowy koncert familijny Na polskich ścieżkach muzyka mieszka. Wędrując po polskich ścieżkach, nie sposób nie natknąć się na muzykę. Jakikolwiek obierzemy kierunek, zawsze trafimy do miejsc, gdzie ludzie śpiewają, grają czy tańczą. A ponieważ kultura każdego kraju wywodzi się z ludowych korzeni, do nich właśnie spróbujemy dotrzeć.
Udział niepodległościowym koncercie familijnym to wyśmienita okazja do dowiedzenia się co to jest hołubiec, czy ułani tańczyli krakowiaka, czy mazurek to tylko wielkanocne ciasto oraz jaką radę na codzienne smutki miał Fryderyk Chopin. Podczas koncertu zabierzemy widzów w muzyczno-taneczną podróż po polskich ścieżkach i dróżkach. Wspólnie z uczniami
i nauczycielami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gorzowie zaśpiewamy znane od wielu pokoleń piosenki i pieśni patriotyczne, pomaszerujemy jak prawdziwi żołnierze, a nawet spróbujemy pocwałować, powirować i podskoczyć. Zamieniając nasze ciała w pełen rytmu i energii instrument, stworzymy jedyny w swoim rodzaju zespół perkusyjny; tradycyjnie już zaśpiewamy również nasz hymn narodowy, a na koniec wspólnie krzykniemy za Mickiewiczem: „Poloneza czas zacząć!”.
We wtorek 5 listopada wspólnie z uczniami i nauczycielami Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp. zapraszamy na Koncert Patriotyczny Bo na imię Polska ma! W wykonaniu solistów oraz szkolnych zespołów zabrzmi muzyka polska, klasyczna i ludowa oraz popularne pieśni patriotyczne. W programie zaplanowane są pieśni narodowe i patriotyczne, tematy z polskich seriali oraz kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ludwiga van Beethovena i innych kompozytorów.
Następnego dnia – 6 listopada – w ramach obchodów 50-lecia Gorzowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert z cyklu Mistrz i jego uczeń. Wystąpią profesor Maciej Pabich (fortepian) wraz ze swoją uczennicą Leną Juszkiewicz (fortepian), a towarzyszyć im będzie Maciej Grygiel (skrzypce).
W drugiej części koncertu usłyszymy Aleksandra Kaczuka-Jagielnika (baryton), oraz jego profesora Bogdana Makala (baryton) towarzyszyć im będzie Małgorzata Rusak-Mietlińska. Zaprezentują lirykę wokalną Mieczysława Karłowicza.
Koncert zapowiada się jako fascynujące spotkanie różnych epok i stylów, w którym młodość i doświadczenie spotkają się na jednej scenie, tworząc wyjątkowy muzyczny dialog.
To jeszcze nie koniec listopadowych muzycznych propozycji Filharmonii Gorzowskiej. W piątek 22 listopada w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się koncert Fagoty mają głos. Kwartet fagotowy, który będzie można usłyszeć w Filharmonii Gorzowskiej jest prawdziwą rzadkością. Zresztą w trakcie tego koncertu klarnet będzie można usłyszeć w przeróżnych konfiguracjach, m.in. w trio, z fortepianem i w kwartecie. Bartoszowi baranowi – fagociście, członkowi Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej będą towarzyszyć Aleksander Kowalak (fagot), Michał Szydłowski (fagot), Bernard Łasecki (fagot, kontrafagot) i Rafał Kowalczyk (fortepian). W programie usłyszymy m.in. Weście gladiatorów Juliusa Fučika oraz Suitę z opery Carmen. Koncert zakończy Suita z musicalu West Side Story w aranżacji Bartosza Barana.
Koncert Fagoty mają głos jest realizowany w ramach stypendium artystycznego ze środków finansowych budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
Kalendarz listopadowych koncertów zamkniemy 29 listopada andrzejkowym koncertem symfonicznym Przez muzykę do gwiazd. Obok Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, którą poprowadzi Alexander Humala na scenie zobaczymy zupełnie niestandardowy duet skrzypcowo-akordeonowy Karoliny Mikołajczyk i Iwo Jedyneckiego. Tego dna zapraszamy na ekscytującą podróż po najpiękniejszych tematach z muzyki filmowej od lat czterdziestych ubiegłego wieku do współczesności: od Casablanki, przez Ojca Chrzestnego po La La Land w wirtuozowskiej Hollywood Fantasy Wojciecha Kostrzewy. The Hollywood Fantasy napisany dla skrzypcowo-akordeonowego duetu całkiem niedawno doczekał się poszerzenia o orkiestrę. Podczas koncertu w gorzowskiej filharmonii odbędzie się jego światowa prapremiera.
Przez muzykę do gwiazd to koncert, w którym nie ma przypadkowych utworów, a każdy z nich ma dodatkowe znaczenie numerologiczne. To doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się dlaczego Taniec sfer niebieskich Adama Wesołowskiego nosi właśnie taką nazwę i dlaczego trwa dokładnie 15 minut i 43 sekundy. Rozwiąże się zagadka, dlaczego utwór Śpiewy Aniołów I Adama Wesołowskiego trwa 8 minut i 20 sekund.
Do zobaczenia w murach Filharmonii Gorzowskiej.
Agnieszka Wiśniewska
Kierownik Zespołu Marketingu
W Klubie Muzycznym "Łazienki 6" w Gorzowie odbył się koncert bydgoskiego artysty Remigiusza Kuźmińskiego.