2024-12-20, Kultura
Kolędnicy stylizowane bombki, obrazki wprost nawiązujące do klimatu Świąt Wielkiej Nocy – to wszystko można obejrzeć na starych pocztówka, które pokazuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna.
Obyczaj wysyłania kartek świątecznych bliskim i znajomym odchodzi na naszych oczach do lamusa. Rzadko kto wysyła jeszcze kolorowe, świąteczne karteczki z życzeniami wszystkiego dobrego. Dlatego tym bardziej warto się wybrać do Książnicy im. Zbigniewa Herberta, aby obejrzeć szczególną wystawę – właśnie kartek świątecznych.
Dział Zbiorów Specjalnych prezentuje właśnie kolekcję kart pocztowych z lat 60. i 70. Ubiegłego wieku pełnych wdzięku i tradycji świątecznych.
Kartki świąteczne, podobnie zresztą, jak i plakaty w owym czasie projektowali wybitni polscy artyści. Inspirowali się przede wszystkim sztuką ludową oraz obyczajowością. Ukazano w nich świeckie zabawy: jazdę saniami, strojenie choinki, wspólne zabawy i kolędowanie na śniegu. Dzięki nim możemy przenieść się do czasów dzieciństwa oraz wspomnień.
Dla starszych będzie to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, kiedy w telewizji były tylko dwa programy, w sklepach pustki, ale stoły i tak się uginały od smakołyków, a owe karteczki świąteczne stanowiły ważny element świątecznych ozdób.
Dla drugich będzie to wyprawa do krainy rodziców i dziadków, spojrzenie na ich sposób świętowania, może moment zachwytu nad przeszłością.
Kartki pocztowe pochodzą z zasobów Działu Zbiorów Specjalnych i prezentowane są w Willi Hansa Lehmanna, gdzie dział ma swoją siedzibę.
Roch
W tym roku, dokładnie 14 stycznia, mijają 32 lata od największej katastrofy żeglugi morskiej w powojennej Polsce.