2025-02-25, Kultura
W gorzowskiej galerii ,,Na Mansardzie’’, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, otwarto wystawę plastyczną „Kosmos”.
Cała galeria, od podłogi po sufit, zapełniła się niebieskimi ciałami, zielonymi ufoludkami i kosmonautami w srebrnych kombinezonach.
W wernisażu, który odbył się 22 lutego 2025 roku, tłumnie wzięli udział autorzy prac z Młodzieżowego Domu Kultury oraz ich rodzice i nauczyciele.
– Wszystkie prace zostały wykonane w technice kolażu – wyjaśniła Danuta Łubińska z pracowni plastycznej – Dzieci najpierw rysowały i malowały pojedyncze elementy, potem tworzyły tło i przyklejały całość. Trwało to kilka tygodni, ale było warto, bo powstały prawdziwie niebiańskie kompozycje.
Najmłodsi autorzy mieli pięć lat, najstarsi szesnaście, połączył ich talent, pomysłowość i wielka pasja.
– Od trzech lat chodzę do pracowni i bardzo się z tego cieszę – mówiła 10-letnia Kaja Klause. – Jak rysuję, zapominam o całym świecie. Na kartce wymyślam rośliny, których tak naprawdę nie ma, różne zwierzęta. I kosmiczne krajobrazy. Zawsze na święta i urodziny proszę wszystkich o przybory do rysowania, bo takie prezenty najbardziej mnie cieszą. Nie wiem czy w dorosłym życiu moim zawodem będzie rysowanie, ale na pewno nigdy nie rozstanę się z kredkami.
Z wielkim entuzjazmem o zajęciach plastycznych wypowiadała się też 13-letnia Zuzanna Mucharzewska, jednak w przyszłości uzdolniona nastolatka chce zostać lekarzem. W przeciwieństwie do 9-letniej Marianny Rafalskiej, która zapewnia: – Na pewno będę malarką!
Prace, prezentowane w galerii powstały pod kierunkiem Danuty i Romana Łubińskich, Edyty Kosmalskiej i Julity Dąbrowskiej. Wystawę przygotowały: Hanna Ciepiela i Magdalena Janas z Biblioteki Pedagogicznej.
Galeria „Na Mansardzie” (ul. Łokietka 20 a), czynna jest w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godziny 10.00 do 18.00, w środy od godziny 10.00 do 15.00. „Kosmos” można oglądać do końca marca. Zapraszamy!
Hanna Ciepiela
Fot. Sandra Sokołowska i Roman Łubiński
Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe.