2025-03-24, Kultura
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Rada Kobiet Województwa Lubuskiego oraz Związek Literatów Polskich Oddział w Gorzowie serdecznie zapraszają na „Kobiecy dialog z przeszłością".
Celem wydarzenia, które odbędzie się 31 marca w Zespole Willowo-Ogrodowym, będzie przybliżenie sylwetek kobiet związanych z historią, dziedzictwem i kulturą naszego regionu. Bohaterkami pierwszego spotkania będą więźniarki z obozu Ravensbrück, o których opowiedzą dr Karolina Korenda-Gojdź - kierowniczka Działu Historii i Sztuki Muzeum Lubuskiego oraz Zofia Bilińska – autorka pomnika więźniarek.
Program wydarzenia:
16:30 – Cmentarz Świętokrzyski (ul. Warszawska 49, Gorzów Wlkp.)
- złożenie wiązanek pod Pomnikiem Więźniarek z Ravensbrück;
(osoby, które chciałyby złożyć także swoje kwiaty prosimy o kontakt z Muzeum Lubuskim – info@muzeumlubuskie.pl lub 95 732 28 43)
- spacer do Muzeum Lubuskiego.
17:00 – Zespół Willowo-Ogrodowy (ul. Warszawska 35, Gorzów Wlkp.)
- prelekcja dr Karoliny Korendy-Gojdź na temat Więźniarek z Ravensbrück;
- rozmowa z Zofią Bilińską – prowadzenie dr Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego;
- poczęstunek.
moderacja: Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk – Związek Literatów Polskich Oddział w Gorzowie Wielkopolskim
Pomnik Więźniarek z Ravensbrück na cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim został odsłonięty 26 października 1990 roku. Monument wykonany jest ze sztucznego kamienia. Dwie kobiety spętane powrozami, z rozwianymi włosami gestami wołają o pomoc. Trzecia niewiasta leży u ich stóp. Stoi na grobie 16 kobiet – byłych więźniarek, zmarłych w 1945 roku. Inicjatorką powstania pomnika więźniarek z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück była Zofia Nowakowska, która jako pierwsza odwiedzała w domach kobiety wyzwolone z obozu.
Utworzony w 1939 roku Ravensbrück był największym obozem koncentracyjny dla kobiet pod kontrolą III Rzeszy. Szacuje się, że w okresie do 1945 roku trafiło ich tam 132 tys. W tym gronie znajdowało się 40 tys. Polek. Ponad siedemdziesiąt z nich poddano brutalnym operacjom doświadczalnym. Więźniarki były wykorzystywane do pracy niewolniczej w obozie i w fabrykach przemysłu zbrojeniowego. Obóz został wyzwolony 30 kwietnia 1945 r. W 1959 r. na jego miejscu utworzono Muzeum Pamięci Ravensbrück.
Źródło: Muzeum Lubuskie
Biblioteki coraz częściej pełnią rolę lokalnego centrum kulturalnego i edukacyjnego, gdzie mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki, ale przede wszystkim mają szansę omawiać ważne dla nich kwestie społeczne czy środowiskowe.