2018-04-23, Kultura
Charakterystyczne czerwone koszule, bogaty repertuar, obecność w różnych miejscach – tak można określić Kapelę Retro. I trudno uwierzyć, że na scenie zespół jest już ponad 20 lat.
Szef zespołu Józef Sygier ma prostą receptę na sukces. Należy grać to, co się ludziom podoba. A ludziom podobają się standardy muzyki rozrywkowej, piosenki polskie i ukraińskie, cygańskie, biesiadne. Bo Kapela Retro potrafi zagrać niemal wszystko i spotkać ją można niemal wszędzie.
Zaczęło się w Słubicach
Choć Kapela Retro to gorzowski zespół, jednak debiut w 1997 roku przypadł w Słubicach. W pierwszym składzie znaleźli się Stefan Kalina (saksofon sopranowy), Henryk Kawczyński (gitara rytmiczna), Henryk Kotkowski (akordeon – obaj przez wiele lat grający w orkiestrach wojskowych) i Józef Sygier (śpiew, instrumenty perkusyjne, prowadzenie, wcześniej związany z Kapelą u Zbycha), dziś od lat lider Kapeli. W repertuarze znalazły się polskie szlagiery lat 50., 60. i 70., a także standardy muzyki francuskiej, włoskiej i amerykańskiej. Z czasem także piosenki z Kresów Wschodnich (rosyjskie i ukraińskie), cygańskie i własne kompozycje Józefa Sygiera. Obecny skład zespołu to: Józef Sygier na instrumentach perkusyjnych oraz śpiew, Anna Stawska – wokal; Stanisław Dobrzański na akordeonie; Henryk Kawczyński na gitarze rytmicznej, Piotr Leśnicki także na akordeonie oraz Konrad Stachowiak na gitarze basowej. Już taki skład instrumentów powoduje, że zespół może wystąpić wszędzie i niemal z każdym repertuarem. No i rzeczywiście tak jest, że Retro w czarno-czerwonych strojach zobaczyć można i w sali koncertowej, ale i na paradzie, ale i w Dworku Chopina, ale i na berlińskich placach. Retro bowiem bywa wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na ich muzykę, a zapotrzebowanie jest i to od ponad 20 lat.
Długa lista osiągnięć
Kapela ma całkiem pokaźną listę osiągnięć bardzo różnych. Już w dwa lata po powstaniu gorzowianie zdobyli wyróżnienie i nagrodę publiczności na ważnych przeglądzie kapel i zespołów podwórkowych w Kaliszu Pomorskim. No i właśnie ta nagroda od publiczności była dla Retro wyróżnieniem bardzo istotnym. W kolejnych latach Retro koncertowało także w Łobzie. Pierwsze miejsce na podobnym przeglądzie, ale w Witnicy zespół zajął w 2006 roku. A już 2010 roku Retro grało w Drawsku Pomorskim razem ze słynnymi Trubadurami.
Niemal od początku swojej działalności Retro jest stałym gościem Dnia Energetyka w jednej z największych polskich elektrowni w Dolnej Odrze opodal Gryfina. Od lat także występują regularnie w Wielkopolskiej Klinice Onkologii w Poznaniu. Lider Józef Sygier nazywa to stałym działaniem charytatywnym.
Własne programy też mają w repertuarze
Ale działalność kapeli to przede wszystkim układanie własnych programów, tworzenie autorskich wieczorów słowno-muzycznych. Do takich zaliczyć trzeba program poświęcony osobie nieżyjącego już Wincentego Zdzitowieckiego, poety i pisarza mocno związanego z ruchem osób niepełnosprawnych. Wincenty Zdzistowiecki do ostatnich chwil pisał wiersze, opowiadania, słuchowiska radiowe poświęcone problemom tej grupy ludzi. Wieczór przygotowany przez Retro prezentował właśnie jego twórczość, a wiersze mówi lider Józef Sygier.
Inną ciekawą propozycją, jaką zespół ma – to wieczór prezentacji poezji i pieśni ukraińskich oraz rosyjskich, na które od pewnego czasu panuje moda, ale Retro tę propozycję miało w repertuarze już w 2010 roku.
Wśród ciekawych wydarzeń, ważnych dla zespołu jest występ Kapeli w 2012 roku w Dusznikach Zdroju w Dworku Chopina. To tam gorzowscy muzycy zaprezentowali także własny program złożony z pieśni i piosenek Kresów Wschodnich. Obecnie Retro ma na swoim koncie płytę CD oraz koncerty zarejestrowane na DVD. Od pewnego czasu kilka piosenek w wykonaniu kapeli można znaleźć na popularnym portalu muzycznym Youtube.
Do słuchania i do tańca
Ale Retro to też muzyka do tańca. Kapela występuje też na festynach, dożynkach, uroczystościach w zakładach pracy, w sanatoriach, instytucjach, szkołach, na spotkaniach ogniskowych itp. Rzeczą niezwykle ciekawą jest oglądanie Retro podczas imprez podwórkowych, bo wówczas grupa, która potrafi zachwycić w sali, pokazuje, że tradycja koncertowania podwórkowego jest jej znakomicie znana.
I choć jubileusz 20-lecia kapela obchodziła w ubiegłym roku, to jednak koncert z tej okazji zaplanowano dopiero na 27 kwietnia tego roku w Akademii Jakuba z Paradyża przy ul. Chopina. Warto przypomnieć, że Retro w roku swego jubileuszu zostało uhonorowane Odznakę Honorową Miasta Gorzowa.
Roch
Fot. Oficjalna strona zespołu
Marszałek lubuski Marcin Jabłoński i prezydent miasta Jacek Wójcicki zaprosili Lubuszan do udziału w Święcie Województwa Lubuskiego, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 10 maja w Gorzowie.