2014-01-20, Prosto z miasta
Zdarzają się miejsca, o których historii trudno czegokolwiek się dowiedzieć.
Być może dlatego, iż była niewygodna zarówno w okresie PRL, jak i dzisiejszego kapitalizmu. Szczególnie, gdy historyczny obiekt spełnia swoją funkcję od ponad 100 lat.
Graniczące z działkami i pętlą autobusową przedszkole przy ul. Śląskiej ma właśnie taką historię. Podobno pomysł tej placówki powstał w głowie gorzowskiego fabrykanta branży metalowej Hermana Paukscha. Zrealizował go jednak kolejny, znany gorzowski przedsiębiorca Max Bahr w 1907 roku. Budynek i otaczający go ogród z placem zabaw powstał nieprzypadkowo tuż przy bramie fabryki tekstylnej Bahra. Mieścił się tam bowiem żłobek i przedszkole zwane wówczas ochronką, a przeznaczone dla pracownic fabryki. Mogły one w przerwach odwiedzać pozostawione w ochronce dzieci. Tak wyglądał drapieżny kapitalizm początku XX stulecia.
W roku 2014 w tym otoczonym parkiem zabytkowym budynku nadal istnieje przedszkole i należy mieć nadzieję, że nie przyjdzie nikomu do głowy pomysł aby je rozwiązać podobnie jak kilka innych tego typu placówek w mieście, co ma świadczyć, że kapitalizm po ponad 100 latach uzyskał ludzką twarz.
Przedszkole nr 27 przy ul. Śląskiej jest niezwykle ciekawą placówką. Dzieci zdrowe uczą się w nim współdziałania z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jak mówi pedagog specjalny Alicja Oleksiuk uczą się empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Bardzo szybko zaczynają też rozumieć, że niektórzy ich rówieśnicy mają pewne ograniczenia i często trzeba im pomagać. Dyrektor Elżbieta Anacka zwraca uwagę na niewłaściwość użycia słowa tolerancja, które dosyć nieszczęśliwie brzmi w przypadku wychowanków przedszkola.
Przedszkole integracyjne nr 27 ze względu na swoją specyfikę zatrudnia pedagogów, psychologa, logopedę i fizjoterapeutę. Z usług specjalistów skorzystać może każde dziecko. Realizowane są również programy wczesnego wspomagania rozwoju, polegające na indywidualnym dostosowaniu terapii do potrzeb dziecka i realizowane wraz z jego rodziną. Placówka realizuje wiele programów autorskich jak np. „Przedszkolak mały i duży przyrodzie służy”, Poranny krąg, Metoda dobrego startu, zajęcia plastyczne z elementami artterapii oraz zajęcia metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Scherborne i zajęcia korekcyjne. Prowadzona jest również nauka języka angielskiego. Dzieci entuzjazmują się konkursami ekologicznymi, konkursem na ozdoby choinkowe itp. Warto dodać, że przedszkole za uczestnictwo w projekcie „Zielone Lubuskie” otrzymało tytuł lidera ekologii.
O placówce głośno jest również podczas akcji Szlachetna Paczka, Góra Grosza i przy zbiórce żywności dla zwierząt z pobliskiego schroniska. Hucznie obchodzone są takie okazje jak np. Dzień Misia, Dzień babci i Dziadka, są wycieczki i spacery. Nowy rok rozpoczyna się organizowanym w styczniu balem charytatywnym dla rodziców, a rok szkolny kończy festynem rodzinnym.
W przedszkolu jest siedem dwudziestoosobowych oddziałów, a w każdym z nich przebywa od trojga do pięciorga dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Zapewne wielcy przedsiębiorcy dawnego Landsberga byliby dumni z tej placówki. Gdyby jeszcze znalazło się trochę grosza na przywrócenie jej elewacji i ogrodu do dawnej świetności.
rar
Za nami jedenasta edycja bardzo popularnej w Gorzowie akcji ekologicznej ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.