2014-06-09, Prosto z miasta
Pan Jerzy z Gorzowa dawno już skończył 50 lat. Przez większą część swojej kariery zawodowej pracował na produkcji w Stilonie. Po odejściu z firmy ze względu na restrukturyzację imał się różnych zajęć, najczęściej dorywczych.
Jak opowiada nam pan Jerzy, od dwóch lat intensywnie szuka pomysłu na zawodową stabilizację. Nie jest to takie proste, gdyż osoby w dojrzałym wieku mają problemy ze znalezieniem dobrej pracy w Gorzowie. Do tego nasz rozmówca chciałby pracować w zawodzie dającym mu większą satysfakcję niż do tej pory. Za bardzo nie wie jednak, co tak naprawdę chciałby robić? Nie wie przede wszystkim, w czym czuje się mocny? Ale właśnie dowiedział się, że jego szansą jest realizowany na gorzowskim rynku projekt „Poradnia Edukacji Dorosłych w Gorzowie Wielkopolskim”. Jest to inicjatywa Lubuskiego Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego „Rozwój” oraz Centrum Terapii Uzależnień i Psychoedukacji współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem działalności Poradni Edukacji Dorosłych jest dostarczenie zainteresowanym osobom kompleksowej informacji na temat dostępnych na rynku usług z zakresu edukacji formalnej i pozaformalnej. Oferta zaś skierowana jest do osób pragnących podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i rozwijać kompetencje personalne. Brzmi może trochę nowatorsko, ale to nic innego, jak kreowanie u pracowników największych zalet zawodowych i ich dalsze szlifowanie. Poradnia zajmuje się prowadzeniem kursów i szkoleń dostosowanych do aktualnych potrzeb rynku pracy. Ich zakres jest dosyć atrakcyjny i szeroki. Są m.in. kursy językowe, dzięki którym można nauczyć się wybranego języka choćby w stopniu średnim, co z miejsca uwalnia duże możliwości podejmowania ciekawej pracy choćby za Odrą. Dalej są kursy komputerowe, ale bardzo istotną sferą szkolenia są kursy stricte zawodowe. Na przykład na pracowników odnawialnych źródeł energii, na opiekunów dla osób starszych, pracowników odpowiedzialnych za windykacje handlowe w firmie. Ich gama jest zdecydowanie szersza, gdyż Poradnia Edukacji Dorosłych współpracuje z licznymi firmami i instytucjami zajmującymi się różnego rodzaju formami kształcenia. Są więc zarówno krótkie szkolenia zawodowe, jak i szkoły policealne dla dorosłych.
Do dyspozycji uczestników projektu jest też miejsce w siedzibie Poradni wyposażone w stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. I tam można zapoznać się z przygotowanym specjalnie na potrzeby projektu informatorem edukacyjnym. W zakresie działalności Poradni znajduje się ponadto prowadzenie zajęć grupowych, organizacja targów ofert edukacyjnych, konferencji i seminariów tematycznych. Niedawno w Powiatowym Urzędzie Pracy odbyły się właśnie Targi Edukacji Dorosłych i cieszyły się one sporym zainteresowaniem. Kto nie miał okazji być na tych targach, nic jednak nie stracił, gdyż w każdej chwili może przystąpić do projektu.
Osoby doświadczone już zawodowe, ale mające problemy z wyborem kierunku kształcenia nie muszą się martwić i bić ze swoimi myślami, gdyż mogą skorzystać z pomocy brokerów zawodowych, którzy po wykonaniu odpowiednich testów preferencji i predyspozycji zawodowych przygotowują dla kandydatów indywidualne plany edukacji. Wskażą w nich właściwe dla danej osoby obszary kształcenia. Jest to bardzo ważne, gdyż sami często mamy kłopoty z podjęciem decyzji, w jakim nowym obszarze zawodowym mogliby się swobodnie poruszać.
Do tej pory Poradnia Edukacji Dorosłych zdołała już swoim wsparciem objąć ponad 400 osób, w tym sporą grupę długotrwale bezrobotnych. W tym gronie znajdują się również osoby niepełnosprawne w wieku od 18 do 64 lat, które także mogą korzystać z oferty Poradni.
Wszyscy zainteresowani propozycją Poradni Edukacji Dorosłych mogą zgłaszać się do siedziby jednostki przy ul. Targowej 9 w budynku Inkubatora Przedsiębiorczości (pok. 205) lub kontaktować się telefonicznie pod nr 95 738 00 61. Warto uczynić to jak najszybciej, gdyż w ramach prowadzonego projektu Poradnia działać będzie do końca 2014 roku. Dodatkowe informacje można też znaleźć na stronie www.szkolenialubuskie.pl. Dodajmy jeszcze, że oferta skierowana jest do osób mieszkających, pracujących lub uczących się w Gorzowie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
RB
W Gorzowie rusza akcja „Kierunek na ratunek”, której celem jest przeciwdziałanie brakowi ratowników wodnych.