2015-11-24, Prosto z miasta
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie zakończył trwającą od marca rozbudowę Bloku Operacyjnego.
Dotychczas 6-salowy blok został powiększony o 3 nowe sale operacyjne. Inwestycja zrealizowana w technologii „Zaprojektuj, i wybuduj” z wykorzystaniem technologii kontenerowej i zastosowaniem nowoczesnych technologii pozwolą na poprawę warunków pracy personelu, ale przede wszystkim zapewnią większe bezpieczeństwo operowanych pacjentów.
- Do tej pory o takich salach nasi lekarze mogli tylko marzyć lub oglądać na filmach. Teraz, mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, gdy sale przejdą wszelkie możliwe odbiory, będą mieli możliwość samodzielnej pracy na najnowocześniejszym sprzęcie – powiedział podczas otwarcie Bloku Operacyjnego – Piotr Dębicki – dyrektor ds. lecznictwa WSzW w Gorzowie.
Rozbudowa Bloku Operacyjnego to jedna ze sztandarowych inwestycji gorzowskiego szpitala. Jest wpisana w Strategię Rozwoju Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. na lata 2014-2020. Jej „motorem” jest stale rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczne lecznictwo zabiegowe i postęp w medycynie.
- Mamy nadzieję, że dzięki nowoczesnym salom i technice nie odbiegającej od innych szpitali czy klinik w Polsce, naszym szpitalem zaczną się interesować lekarze, dzięki którym będziemy mogli poszerzać paletę naszych usług - dodał prezes gorzowskiego szpitala Ryszard Hatała.
Na nowym Bloku Operacyjnym oddzielone zostały newralgiczne ciągi komunikacyjne: ruch pacjentów, personelu, materiałów czystych, materiałów pooperacyjnych i odpadów medycznych. Takie rozwiązania to jeden w warunków zachowania wysokiego poziomu sanitarnego i zmniejszenia ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych.
Rozbudowa bloku operacyjnego z sześciu do dziewięciu sal pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych zabiegów i operacji, a przez to skrócenie kolejki oczekujących na ich wykonanie. Zarząd lecznicy liczy przy tym na to, że przebudowa Bloku Operacyjnego w pełni zabezpieczy potrzeby regionu i zapewni stały napływ wykwalifikowanej kadry medycznej. Nowością na bloku będzie możliwość archiwizacji działań zespołów operacyjnych i zastosowanie telemedycyny. Podczas sympozjów i konferencji wszystkie czynności lekarzy, anestezjologów i instrumentariuszek dzięki systemowi kamer, monitorów, głośników, mikrofonów i rzutników będzie można obserwować w salach dydaktycznych znajdujących się na ternie szpitala i poza nim.
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie stale współpracuje z placówkami edukacyjnymi kształcącymi kadry medyczne na różnych poziomach i specjalnościach. Zmodernizowany i przebudowany Blok Operacyjny ma być też bazą dydaktyczną dla studentów kierunków medycznych (w tym tego utworzonego w strukturach Uniwersytetu Zielonogórskiego). To znaczy, że po ukończeniu studiów absolwenci medycyny będą mogli kontynuować specjalizację m.in. w strukturach gorzowskiego szpitala.
Sale operacyjne wyposażone w kamery umożliwią rozpoczęcie szkoleń rezydentów, lekarzy specjalistów i studentów kierunków medycznych na najwyższym europejskim poziomie. Projekt ma powstrzymać odpływ najzdolniejszych uczniów do województw ościennych.
Rozbudowa Bloku Operacyjnego w przyszłości stworzy możliwość rozbudowy i przeniesienia Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, modernizacji i powiększenia Centralnej Sterylizatorni, a także utworzenia nowej powiększonej Izby Przyjęć.
Projekt zakładał wyposażenie Bloku Operacyjnego w zintegrowany system zarządzania salą operacyjną oraz dostarczenie i zamontowanie myjni, szaf, zegarów, lamp operacyjnych, kolumn chirurgicznych i anestezjologicznych, a także negatoskopów analogowo-cyfrowych.
Wartość całego projektu związanego z rozbudową i modernizacją Bloku Operacyjnego Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie będzie kosztowała ponad 9 mln złotych. Dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 85%, to oznacza, że prawie 7,300 mln złotych będzie pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Wkład własny szpitala to 1 755 119,38 zł
Agnieszka Wiśniewska
Pierwszy pochód majowy w powojennym Gorzowie odbył się w 1946, ostatni w 1988 roku. Przez te lata spontaniczne przejścia przez miasto ubarwiał albo Szymon Gięty, albo demokratyczna opozycja.