2017-04-09, Prosto z miasta
Rozpoczął się Wielki Tydzień, czyli dni, które mają doprowadzić do obchodów najważniejszego święta chrześcijańskiego świata.
W tym roku Wielkanoc obchodzą w tym samym czasie wierni zarówno katoliccy, ewangeliccy, prawosławni i grekokatolicy.
W Wielkim Tygodniu każdy dzień ma inne znaczenie i niesie innego rodzaju przekaz. To wzmożony czas dla wiernych chrześcijańskich, bo nakłada niejako obowiązek uczestniczenia w liturgiach. Religijnym apogeum jest Truduum Paschalne bezpośrednio wprowadzające w mistykę, ale tradycję Wielkiej Nocy.
Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa
Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami poświęconymi sakramentowi pojednania. Tu nie ma jakiejś szczególnej liturgii. Księża zachęcaj, aby w te dni skorzystać z sakramentu spowiedzi, tak aby podczas bogatego w symbolikę Triduum nie stać w długich kolejkach do konfesjonałów – to w Kościele katolickim. W prawosławiu oraz u ewangelików nie ma spowiedzi indywidualnej, więc ginie także i ten aspekt wielkiego tygodnia.
Wielki Czwartek
To pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijanina są to najważniejsze dni w roku. W Wielki Czwartek obchodzi się święto kapłanów, ponieważ w tym dniu w czasie Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony sakrament kapłaństwa oraz sakrament Eucharystii. Uroczysta msza św. odbywa się rankiem w katedrze w obecności księży z całej diecezji. Wieczorem odbywa się msza Krzyżma św., podczas której kapłani święcą oleje święte .
Wielki Piątek
Dzień Męki i Śmierci Chrystusa. Tego dnia w kościołach milkną dzwony, używa się kołatek drewnianych. To jedyny dzień w roku, kiedy nie ma mszy św. Tego dnia Jezus umarł na krzyżu. W kościołach czytana jest Ewangelia wg św. Jana. Wieczorem odbywają się procesje Drogi Krzyżowej.
W tradycji Kościołach prawosławnych Wielki Piątek zajmuje szczególne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia. Wieczorem, o godz. 10 dnia (16.00) odprawiane są uroczyste wielkie nieszpory (wieczernia) rozpoczynające już właściwie Wielką Sobotę. Na początku czytane są proroctwa, i kompozycja składająca się z opowiadania różnych Ewangelistów. Gdy chór śpiewa sticherę: "Ciebie obleczonego światłością niczym szatą, zdjęli z drzewa Józef z Nikodemem...", kapłan okadza całun ( gr. epitaphion. stc. płaszczanica, wyhaftowany lub wypisany na ikonie wizerunek Chrystusa złożonego do grobu) leżącą na prestole. Potem, na pamiątkę zniesienia Jezusa z krzyża, następuje uroczyste przeniesienie płaszczanicy do środkowej części świątyni, gdzie zostaje ona umieszczona na specjalnie przygotowanym stole symbolizującym grób. Na zakończenie nabożeństwa kapłani i wierni składają pokłon i całują płaszczanicę. Adoracja trwa aż do początku nabożeństwa paschalnego: często przed prawosławnymi świątyniami ustawiają się tego dnia ogromne kolejki.
Dla wiernych jest to (obok wigilii Bożego Narodzenia ) najściślejszy dzień postny w kalendarzu liturgicznym – każdy komu pozwala na to zdrowie powinien powstrzymać się od przyjmowania pokarmów przez cały dzień, aż do pokłonienia się płaszczanicy na wieczornym nabożeństwie. Nierzadko ten ścisły post nie kończy się w piątkowy wieczór, a zachowywany jest przez Wielką Sobotę aż do Wielkanocnego śniadania po nocnej Liturgii.
W Wielki Piątek wieczorem, lub w nocy z piątku na sobotę, odprawiana jest też jutrznia wielkosobotnia, w czasie której odbywa się uroczysta procesja z płaszczennicą. Symbolizuje ona złożenie Chrystusa w grobie.
Ten dzień jest także szczególny dla Kościołów ewangelickich. Także obywają się szczególne nabożeństwa i rozpamiętywana jest męka Jezusa na krzyżu.
Wielka Sobota
To już w miarę radosny dzień. Przeciętnie kojarzy się ze święceniem pokarmów. Jak Polska długa i szeroka wszędzie widać dzieci i młodzież z koszyczkami ze święconką. Ale to także dzień Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. W czasie Liturgii Światła kapłan przed kościołem poświęca ogień, odpala paschał, wnosi uroczyście światło do ciemnego kościoła i śpiewa Orędzie Paschalne. W drugiej części są czytane fragmenty Pisma Świętego, w których rozważamy, co Bóg uczynił dla nas od początku świata. Zaczyna się Wielka Niedziela.
Wielki Tydzień w Katedrze:
Wielki Czwartek
10.00 – Msza Krzyżma – odnowienie ślubowań kapłańskich i poświęcenie olejów używanych do sprawowania sakramentów świętych
18.00 – Msza wieczerzy pańskiej – sprawowana przez ks. biskupa Stefana Regmunta.
do 22.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
Wielki Piątek
6.00 – rozpoczęcie adoracji Najświętszego Sakramentu w „ciemnicy”
8.00 – Ciemna Jutrznia
18.00 – Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża i procesja do Bożego Grobu pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Lityńskiego
20.00 – Droga Krzyżowa ulicami Gorzowa
do 24.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
Wielka Sobota
6.00 – rozpoczęcie adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim
8.00 – Ciemna Jutrznia
od 10.00 do 16.00 – o pełnych godzinach błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny.
20.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej pod przewodnictwem biskupa Stefana Regmunta
Niedziela Zmartwychwstania
6.00 – Rezurekcja z procesją celebrowana przez biskupa Stefana Regmunta
Msze według porządku niedzielnego od 9.00 (nie będzie Mszy św. o 7.30)
roch
Za nami jedenasta edycja bardzo popularnej w Gorzowie akcji ekologicznej ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.