2019-09-09, Prosto z miasta
Ostatnie lata to okres intensywnych i kosztownych inwestycji w gorzowskim szpitalu.
Z początkiem września mija 6 lat od kiedy zarząd województwa lubuskiego przekształcił Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. w spółkę prawa handlowego pod nazwą Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Dziś to jedna z największych lecznic w regionie, a dzięki przekształceniu jest prężnie działającym i nadal rozwijającym się ośrodkiem medycznym w kraju. Każdego roku z usług oferowanych przez szpital korzysta ponad 200 tysięcy osób, w tym ok. 70 tysięcy jest hospitalizowanych, a zarząd lecznicy z sukcesem zabiega o kadrę medyczną na najwyższym poziomie, która wprowadza zabiegi i procedury medyczne do tej pory wykonywane tylko w największych ośrodkach leczniczych, a także unikalne na skalę kraju.
Ostatnie lata to okres intensywnych i kosztownych inwestycji, które nie tylko zmieniają oblicze szpitala, ale przede wszystkim stwarzają nowe możliwości dla leczenia pacjentów.
Nasza duma - Ośrodek Radioterapii
Najważniejszą inwestycją ostatnich lat było wybudowanie i uruchomienie Ośrodka Radioterapii, w którym mieszczą sięporadnie związane z diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych, oddział, hostel i zakład radioterapii, gdzie od czerwca br. pacjenci są poddawani napromienianiu.
Pierwsi w województwie, nieliczni w kraju
- Zakład Radioterapii w gorzowskim szpitalu to jedna z dwóch placówek w Polsce, która jest wyposażona w narzędzie zwane superłukiem (HyperArc).To unikalna metoda leczenia nowotworów dedykowana radioterapii polegająca na podaniu dużej dawki promieniowania niemal bezpośrednio w obszar guza, która może być stosowana do napromieniania jednocześnie wielu zmian w znacznie krótszym czasie– mówi dr Wolny-Rokicka i dodaje, żeta forma leczenia pozwala na maksymalną ochronę zdrowych narządów pacjenta.
W I półroczu 2019 r.w Klinicznym Zakładzie Medycyny Nuklearnej gorzowskiego szpitala po raz pierwszy zastosowana została terapia promieniotwórczym radem.
- Lek zawierający dichlorek radu Ra223 jest podawany, gdy inne metody leczenia onkologicznego nie działają, a rak rozprzestrzenił się do kości i wywołuje silne objawy bólowe - wyjaśnia kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej dr n. med. Piotr Zorga.
Na początku lutego 2019 r. zespół Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. dołączył do elitarnego grona placówek, w których wykonuje się badania PET/CT z wykorzystaniem choliny.
- Do tej pory wszystkie badania wykonywaliśmy przy użyciu znakowanej glukozy, ale ten znacznik zawodzi w przypadku raka prostaty i nerki. Stąd pomysł na wykorzystanie choliny. To niewątpliwie sukces całego naszego zespołu, że udało nam się to zaledwie po dwóch miesiącach od uruchomienia Pracowni PET – mówi dr n. med. Piotr Zorga – kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w gorzowskim szpitalu.
Wysoka jakość usług potwierdzona certyfikatami
Ostatnie lata to też nieustana praca nad poprawą jakości leczenia i opieki nad pacjentami. W maju 2019 r. szpital po raz drugi otrzymał certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. Dziś szpital w Gorzowie Wlkp. jest jedyną placówką szpitalną w Lubuskiem, która taki certyfikat posiada.
- Otrzymanie akredytacji nie byłoby możliwe, gdyby niei ogromne zaangażowanie w proces wszystkich pracowników szpitala, od komórek medycznych, po administrację i pion obsługi techniczno-eksploatacyjnej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – mówi prezes gorzowskiego szpitala Jerzy Ostrouch.
Szpital może się też pochwalić certyfikatami jakości.Wysoką jakość usług potwierdza też umieszczenie gorzowskiej lecznicyw „złotej setce” szpitali.W rankingu dziennika RzeczpospolitaWielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki zajął 62. miejsce. To aż 11 miejsc wyżej niż w poprzednim rankingu.
Pod koniec ubiegłego roku Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. dołączył do grona placówek z certyfikatem „Szpital bez bólu”. Gorzowski szpital jest też jedyną placówką w kraju, która ma certyfikat firmy B.BRAUN potwierdzający stosowanie w placówce systemu zamkniętego linii naczyniowej.
- To oznacza, że każdy pacjent, który ma podłączoną kroplówkę (z płynem infuzyjnym, krwią, żywieniem pozajelitowym czy rozpuszczonym lekiem) jest bezpieczny pod każdym względem. Stosowany przez gorzowski szpital system gwarantuje bezpieczeństwo epidemiologiczne, mikrobiologiczne, chemiczne i fizyczne – mówiła podczas uroczystego wręczania certyfikatu Maria Budnik-Szymoniuk – prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarstwa Infuzyjnego.
Kolejne historyczne inwestycje
Na komfort pobytu pacjentów wpłynie też kolejna historyczna inwestycja. To pawilon, w którym swoje nowe miejsce znajdzie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Klinika Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Bank Komórek Macierzystych. W I połowie2021 r. w nowym, 4-kondygnacyjnym budynkubędą mogli być przyjmowani pierwsi pacjenci.
Budowa pawilonu dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddziału Hematologii oraz Banku Komórek Macierzystych to jedno z najważniejszych zadań dla gorzowskiego szpitala na najbliższe lata. Po zakończeniu inwestycji Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii będzie liczył 22 łóżka (o 10 więcej niż teraz).
Całkiem nowy SOR i dodatkowy sprzęt
Dzięki inwestycjom w szpitalną infrastrukturę nowe, lepsze warunki pobytu dla pacjentów panują już w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Oddział został powiększony o dodatkowe 10 stanowisk. Po przebudowie kubatura Szpitalnego Oddziału Ratunkowego została zwiększona do ponad 1,3 tysiąca metrów kwadratowych.
W ciągu ostatniego półrocza władze szpitala zainwestowały ponad 500 tysięcy złotych w urządzenia i sprzęt medyczny, to m.in. analizator parametrów krytycznych, aparat do ogrzewania pacjenta, USG i defibrylator. Ponad 125 tysięcy złotych kosztowała jednokomorowa myjnia do mycia dwóch endoskopów dla Pracowni Endoskopowej.
Pacjenci korzystający z rehabilitacji w gorzowskim szpitalu już mają do dyspozycji urządzenie do krioterapii, aparat do krótkofalowej terapii ultradźwiękami i najnowszej generacji diatermię krótkofalową.
Nowy personel i procedury medyczne
Ostatnie 3 lata to też sukcesy w pozyskiwaniu nowej kadry medycznej. Oddziałem Onkologii z Pododdziałem Radioterapii Onkologicznej od maja 2019 r. kieruje prof. dr hab. n. med. Tomasz Byrski, który na swoim koncie ma wiele osiągnięć i odkryć w medycynie, m.in.: wykrycie mutacji genu BRCA1 – C61G (jako jednej z najczęściej występujących w polskiej populacji). Prof. Byrski jest też autorem i współautorem ponad 370 udokumentowanych doniesień naukowych, w tym 175 artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach zagranicznych i 26 w czasopismach krajowych. Jest też współautorem kilku patentów krajowych i międzynarodowych dotyczących zastosowania testów diagnostycznych do identyfikacji osób z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych.
Dzięki nowemu kierownictwu Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej gorzowski szpital dołączył do grona kilkunastu ośrodków w kraju, gdzie wprowadzono i z powodzeniem realizowany jest program urologicznych operacji onkologicznych wykonywanych metodą laparoskopową. Niektóre typy zabiegów wykonuje się w zaledwie 4 - 5 innych lecznicach w kraju. Oddział jest wyposażony w dwa niezależne zestawy narzędzi do laparoskopowego wycięcia prostaty oraz najnowszej generacji nóż harmoniczny. Dzięki temu zespół gorzowskiego oddziału jest w stanie w ciągu jednego dnia przeprowadzić dwie takie operacje.
Powody do zadowolenia ma też zespół endoskopowy Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Chirurdzy z gorzowskiego szpitala przeprowadzają także unikalne na skalę kraju zabiegi na pacjentach z nowotworami dróg żółciowych (endoskopowo wszczepia się im samorozprężalne protezy ułatwiające przepływ żółci.
Centrum Zdrowia Psychicznego
Na pomoc specjalistów z gorzowskiej lecznicy mogą też liczyć osoby z problemami psychicznymi. Od 1 listopada 2018 r. w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. działa Centrum Zdrowia Psychicznego.
Agnieszka Wiśniewska
Za nami jedenasta edycja bardzo popularnej w Gorzowie akcji ekologicznej ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.