2022-07-22, Prosto z miasta
Po raz pierwszy Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do odwiedzin w niedzielne popołudnia. – Pokażemy nasze skarby – zachęcają bibliotekarze.
- Zapraszamy do zwiedzania Willi Lehmanna, czyli zabytkowej siedziby naszej biblioteki – mówi Sławomir Szenwald, dyrektor Książnicy Wojewódzkiej.
Książnicę, a właściwie jej część, tę zabytkową, będzie można odwiedzać we wszystkie niedziele sierpnia, czyli 7, 14, 21, 28, w godzinach 12.00-17.00. Bibliotekarze zaprezentują wystawę „Park Wiosny Ludów w albumach rodzinnych gorzowian”, która prezentowana jest w łączniku Biblioteki Herberta. Ponadto będzie grupowe zwiedzanie willi Hansa Lehmanna o godz. 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00. Wystawa dostępna również dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00.
Ciekawostką jest to, że wejście zarówno na wystawę, jak i do willi będzie od strony parku, przez przeszklone drzwi łącznika między starą willą a nową siedzibą. Jak tłumaczy dyrekcja – będzie sobie można porównać wygląd parku sprzed wielu lat z tym, co jest obecnie.
Jak mówią bibliotekarze, propozycja może się okazać interesującą właśnie podczas mocno upalnych letnich dni, bowiem w książnicy panuje przyjemny chłód.
Willa Lehmanna, czyli stara siedziba biblioteki, to w istocie śliczny zabytek architektury stylu secesja berlińska i pozostałość po znanym fabrykancie landsberskim Hansie Lehmannie. To on właśnie w 1903 roku rozpoczął budowę w miejscu wyburzonej kamienicy. Willa została zaprojektowana przez pracownię berlińskiego architekta Karla Edouarda Bangerta.
Secesja berlińska, czyli styl wypracowany w Berlinie, który w Gorzowie można spotkać choćby na Nowym Mieście czy w niektórych zakątkach Zawarcia.
Willa Lehmana jest tak usytuowana, że tuż obok ma właśnie odresturowana willę Jaehnego, z jej werandy rozciąg się widok na park cesarza Wilhelma, po zakończeniu II wojny nazwanym Wiosny Ludów. Do dzisiaj zachował się dawny układ budynku oraz wiele detali architektonicznych i wyposażenia wnętrz. Po II wojnie światowej willa była siedzibą prokuratury, a potem jednego z wydziałów urzędu wojewódzkiego. Od 1986 roku właścicielem budynku jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. W 2016 roku zakończył się remont budynku i obecnie znajdują się w niej specjalne zbiory biblioteki, gabinet historii książki i stałą galeria grafiki. Budynek jest również wykorzystywany do celów edukacyjnych.
W samym budynku można obejrzeć Gabinet Christy Wolf czy sale dedykowane Papuszy oraz Galerię.
Roch
Fot. Ze zbiorów WiMBP
W sobotę, 26 kwietnia na terenie Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ul. Targowej czeka nas kolejna edycja znanej już wszystkim akcji ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.