Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Prosto z miasta »
Hilarego, Franciszki, Ksawery , 3 grudnia 2023

Golf dla każdego. I tak od dziesięciu lat

2023-06-03, Prosto z miasta

Zacząć grać w golfa może każdy i w każdym wieku – to jedna z wielu zalet sportu, który w Gorzowie można uprawiać już od 10 lat.

medium_news_header_37050.jpg
Fot. INNEKO

Gorzowskie 9-dołkowe Pole Golfowe Zawarcie, jako drugie w Europie i pierwsze w Polsce, powstało na terenie, na którym wcześniej było składowisko odpadów. Teren przy ulicy Śląskiej zagospodarowano w taki sposób, aby mógł służyć mieszkańcom miasta, ale i całego regionu. I z pewnością doskonale realizuje te założenia.

Zbudowane według najwyższych standardów

- Z inicjatywą powstania pola golfowego w naszym mieście wyszedł w 2008 roku Gorzowski Klub Golfowy, którego początki sięgają 2002 roku. Klubowicze organizowali turnieje na zaprzyjaźnionych okolicznych polach, jak również brali udział w tych organizowanych w całej Polsce. Z czasem postanowili skierować  do prezydenta miasta prośbę o wybudowanie pola w Gorzowie – opowiada Witold Siwko, menedżer Pola Golfowego Zawarcie, który siódmy rok dba o profesjonalne działanie Pola w dziedzinie golfa i nie tylko.

Jak mówi, podjęcie przez prezydenta miasta decyzji nie było wówczas łatwe, ponieważ zderzyło się z funkcjonującym wśród mieszkańców stereotypem, że golf jest elitarną dyscypliną dla ludzi z wyższych sfer o określonym statusie. Na szczęście Marek Wróblewski, ówczesny prezes gorzowskiego Zakładu Utylizacji Odpadów oraz urzędujący wówczas prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak przychylnie odnieśli się do inicjatywy pomysłodawców, dzięki czemu od dekady próbujemy odczarować tę błędną opinię o tym miejscu i sporcie – przyznaje W. Siwko.   

Żeby pole golfowe mogło powstać, w ramach rekultywacji terenów, na których kiedyś były składowane odpady, potrzebne były badania emisji gazów. Gdy podczas licznych badań i w procesie przygotowującym teren, wyniki tych pomiarów nie wykazały żadnych szkodliwych przeciwwskazań na powstanie tego typu obiektu sportowego, przystąpiono do prac na blisko 30 hektarach. Zasypano 20 hektarów śmieci i ukształtowano teren, który spełniał oczekiwania i nadawał się do dalszego zagospodarowania. Wszystkie greeny, czyli miejsca, gdzie są dołki i flagi, jak zapewnia menedżer Pola Golfowego, zostały zbudowane według standardów Amerykańskiej Federacji Golfowej – United States Golf Association, zgodnie z którymi buduje się pola golfowe.

- To 25 cm piasku, 10 cm kamyków 4-8mm oraz drenaż. Do tego wyrównano podjazdy, żeby jakakolwiek maszyna kosząca mogła wjechać podczas prac pielęgnacyjnych. Greeny kosimy od 3 do 4,5 milimetra. Tu musi być precyzja i nasi greenkeeperzy dbają o to z największym pietyzmem – mówi W. Siwko.

Jedno z czterech pól golfowych w Lubuskiem

Otwarcie Pola Golfowego, które dziś należy do spółki miejskiej Inneko, nastąpiło 13 czerwca 2013 roku. Od tego czasu na obiekcie powstało wiele inicjatyw. Na terenach zielonych przy ulicy Śląskiej funkcjonuje dziś szkółka golfa, akademia juniorów, organizowane są bezpłatne zajęcia oraz zawody sportowe dla wszystkich grup trenujących, jak również dla gorzowskich seniorów, a dyscyplina ta została ujęta w Miejskiej Karcie Seniora. To tylko potwierdza realizację założonego celu, jakim jest popularyzacja tego wyjątkowego sportu wśród mieszkańców.

Nie brakuje też okolicznościowych eventów firmowych, konferencji prasowych, turniejów rangi krajowej oraz prywatnych spotkań okolicznościowych. Tylko w 2022 roku w 44 turniejach organizowanych przez PGZ wzięło udział około 1500 osób, a zaangażowanie promotorów golfa obecne jest także na miejskich imprezach. Uczestnicy tego typu wydarzeń mogą spróbować swoich sił w mini golfie, poznać ofertę Pola, a nawet skorzystać z przejażdżki meleksem. W Polsce działa dziś 29 pól golfowych, z czego cztery w województwie lubuskim. Ściśle ze sobą współpracują, wymieniając się doświadczeniami oraz organizując wspólnie turnieje, m. in. Mistrzostwa Województwa Dorosłych i Juniorów czy Lubuską Ligę Golfa.

Efekt ,,wow!” na górce

Gorzowskie Pole rozwija się systematycznie, szczególnie jest to widoczne w ostatnich sześciu latach, kiedy to czterokrotnie wzrosła liczba organizowanych tu imprez, sprzedaż sprzętu, lekcji, pojedynczych wejść i członkostw indywidualnych. Przybywa chętnych, którzy chcą sprawdzić się w tej dyscyplinie wykupując lekcję u profesjonalnego trenera. Nikt tak jak prawdziwy pasjonat tego sportu nie potrafi zaszczepić zamiłowanie do gry w golfa. Często kończy się to podjęciem decyzji o przystąpieniu do dziesięciogodzinnego szkolenia, zakończonego egzaminem, uprawniającego do korzystania w pełni z możliwości grania na polach golfowych.

- Nie można grać tylko, gdy jest szron i zamarznięta trawa, bowiem wpływa to bardzo źle na trawę, której jakość w tym sporcie jest kluczowa. Stale szkolimy się w sferze prawidłowego nawożenia, wykorzystywania profesjonalnych maszyn oraz najbardziej wydajnych sposobów nawadniania. A wszystko po to, żeby golfiści mogli czerpać przyjemność z gry na naszym polu, a renoma tego miejsca rozeszła się wśród miłośników i tych, którzy swoją przygodę z golfem dopiero rozpoczynają.

Wydarzenia golfowe są organizowane w całym roku kalendarzowym. Oczywiste jest, że w przyjemniej gra się w cieplejszej temperaturze, jednak turnieje organizowane w sezonie jesienno-zimowym również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. - Przeprowadzamy turnieje tematyczne – Walentynkowe, Niepodległości, a nawet charytatywne z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi menedżer.

- Dla golfisty tak naprawdę nie ma złej pogody. Każdy sport wymaga odpowiedniego stroju, a ten do golfa nie musi być szczególnie drogi. Na początek wystarczy wygodna odzież sportowa, którą można zakupić w każdym centrum, handlowym i można zacząć grać – zapewnia. Dodaje, że ludzie chcą grać w golfa, ale mają obawy przed przyjazdem na Pole. Wszystko, co nowe, jest niepokojące, ale i ekscytujące i tak należy do tego podchodzić.  - A nie pokażemy w pełni tego sportu poza polem. Dopiero wtedy, gdy się stanie na górce i zobaczy hektary idealnie skoszonej trawy, jest efekt ,,wow!” – mówi W. Siwko.  

Golf dla każdego

Uprawiać tę dyscyplinę mogą wszyscy bez względu na wiek – przekonuje każdy, kto zdążył się z nią zaprzyjaźnić. - Mamy takich golfistów, którzy rozpoczęli swoją przygodę w dorosłym życiu i stała się ich życiową pasją. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Jeżeli mamy aspiracje na sukcesy i zwycięstwa w turniejach, to obowiązuje zasada – im wcześniej, tym lepiej.

Co daje gra w golfa? - Zalet tego sportu jest bardzo wiele. Na rozwój dziecka wpływa pozytywnie choćby konieczność opanowywania emocji i własnego ciała. Golf uczy kultury i zachowania. Jest niesamowicie integracyjnym sportem, żaden golfista nie gra przecież sam. Dzięki golfowi można podtrzymywać rodzinne więzy, jest to bowiem bardzo rodzinny sport. Cały czas przebywa się na świeżym powietrzu, a to wpływa na każdego bardzo kojąco. Jest najlepszym miejscem na spotkania biznesowe – to świetna okazja, by poznać potencjalnego partnera w interesach, zobaczyć, jak reaguje na porażkę i sukces, czy nie oszukuje, czy jest komunikatywny. Jest to też okazja do podróży. Mówi się, że żaden sportowiec nie podróżuje tyle, co golfista – wylicza W. Siwko.  

Gorzowskie Pole odwiedzają goście praktycznie z każdej branży, bez względu na status. - To nie są tylko biznesmeni, prawnicy i lekarze. Mamy kierowców, pracowników stacji paliw, fabryk. Zwyczajnie jest to sport dla wszystkich – przyznaje menedżer PGZ. - Bardzo cieszy nas fakt, że również wiele kobiet odnalazło w tym sporcie pasję i licznie biorą udział w treningach i turniejach. Jedynym warunkiem, który jest konieczny do spełnienia, by pokochać golfa, to czas wolny. Jest to sport, który musi trwać. Wymaga wytrwałości i cierpliwości. Pośpiech w tym przypadku jest niewskazany – przyznaje W. Siwko.

- Priorytetową dla nas kwestią jest bezpieczeństwo, dlatego żeby zacząć samodzielnie grać na polu, trzeba mieć ,,prawo jazdy golfowe”. Nieodpowiedzialne byłoby wpuścić nieprzygotowanego gracza na pole. Skutkować to może sporym uszczerbkiem na zdrowiu, gdyby piłka lecąca nawet z prędkością 100-200 km/h trafiła na innego golfistę. Od tego  trzeba zacząć, czyli od  poznania zasad zachowania, gry i etykiety obowiązującej na polu golfowym – podkreśla W. Siwko. Jak zachęca menager, gorzowskie Pole oferuje w cenie przeprowadzonego i ukończonego kursu dwa miesiące bezpłatnego grania na PGZ .

Pole z pomysłem

Po dziesięciu latach funkcjonowania Pola w Gorzowie słychać opinie, że nie zaspakaja ono potrzeb sportowych mieszkańców. Marzeniem i celem właścicieli jest 18-dołkowe, pełnowymiarowe pole, na którym mogłyby się rozgrywać duże turnieje rankingowe Polskiego Związku Golfa. A co najważniejsze, są do tego możliwości. Jest pomysł, by powstały tu: trawiaste korty tenisowe, boiska do piłki siatkowej plażowej, boiska do big sokera, a nawet pięć kilometrów ścieżki biegowo-rowerowej wokół kompleksu, a do zagospodarowania jest aż 60 hektarów terenu.

Menedżer Pola Golfowego przyznaje, że dziś miejsce to jest w połowie drogi rozwoju. - Wyniki badań pokazują, że w mieście wielkości Gorzowa w golfa regularnie powinno grać od 350 do 400 osób. My mamy teraz około 200 golfistów. To jest nasz cel, by coraz więcej gorzowian przychodziło na pole golfowe i rozpoczęło przygodę z tym sportem – przyznaje W. Siwko.

Jubileuszowe świętowanie

Zarząd Pola Golfowego wychodzi z założenia, że okrągłą rocznicę powstania obiektu należącego do Grupy Kapitałowej Inneko, należy odpowiednio uczcić. - Co roku świętujemy kolejne „urodziny”, ale tym razem chcemy zrobić z tego wydarzenie dla wszystkich mieszkańców, nie tylko dla golfistów. 10 czerwca przeprowadzony zostanie Turniej Prezesa Inneko, w którym udział mogą wziąć zarówno ci, którzy ukończyli kurs golfowy, jak i niegrający wcale. Taka nietypowa para wyrusza w pole i próbuje uzyskać jak najlepszy wynik, świetnie się przy tym bawiąc, bo tak należy do tego turnieju podchodzić. Ponadto dostępna będzie dla wszystkich bezpłatna akademia golfa, która pozwoli zapoznać się z tym sportem, ale również atrakcje towarzyszące: joga na trawie, odwiedzą nas alpaki, które będzie można pogłaskać i nakarmić, będzie grill i wiele innych niespodzianek. Warto zarezerwować sobie ten termin i razem z nami świętować jubileusz – zaprasza organizator.

Tekst: Maja Szanter

Zdjęcia: INNEKO

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x