2023-06-30, Prosto z miasta
Dostarczanie wody do picia czy odprowadzanie ścieków oczyszczonych i bezpiecznych do Warty nie byłoby możliwe bez nowoczesnego laboratorium. Tu próbki bada się codziennie.
- Gorzowska woda wcale nie ustępuje większości tej sprzedawanej w sklepach. Nasza kranówka spełnia wymogi Ministerstwa Zdrowia i regulacji Unii Europejskie – mówi Bogusław Andrzejczak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gorzowie.
Nowoczesne, akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji czuwa nieustannie nad jakością wody podawanej do gorzowskich mieszkań i firm. Dzięki codziennej kontroli użytkownicy mają gwarancję, że woda spełnia należne wymagania, a przede wszystkim surowe normy jakości wody przeznaczonej do spożycia.
Wygląda to tak, że pracownicy laboratorium - certyfikowani próbkobiorcy codziennie pobierają próbki wody z ujęć oraz z punktów zlokalizowanych na terenie miasta, jak i w sąsiednich gminach. Badania wykonywane są na potrzeby Wydziału Produkcji Wody oraz Wydziału Sieci Wodociągowej i są monitorowane pod kątem wielu parametrów.
Certyfikowani próbkobiorcy pobierają również cyklicznie próbki bezpośrednio ze studni głębinowych, z których wodę czerpie Przedsiębiorstwo, a która dalej objęta jest procesami uzdatniania. O to troszczy się Wydział Produkcji Wody. Przedsiębiorstwo dba, aby woda spełniała wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, a jej smak nie ustępował tej butelkowanej.
PWiK prowadzi także odpłatnie badania wody, jak i ścieków na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Wystarczy zgłosić taką potrzebę pocztą elektroniczną, telefonicznie lub osobiście w siedzibie laboratorium przy ul. Kostrzyńskiej 158 na terenie Oczyszczalni Ścieków. Laboratorium wykonuje również badania na potrzeby własne klientów – jak choćby analizy próbek wody ze studni przydomowych w celu określenia jakości wody.
Informacje dotyczące cen poszczególnych badań oraz druki zleceń są dostępne na stronie internetowej PWiK w zakładce usługi laboratorium. Standardowe badanie próbek wody do spożycia, które są najchętniej zlecane przez klientów, obejmuje analizy fizykochemiczne i mikrobiologiczne. Badania trwają około trzech dni, a wyniki są w sprawozdaniach z badań.
Laboratorium prowadzi także badania innowacyjną metodą wykrywającą bakterie grupy coli i Escherichia coli. Innowacja owa polega na skróceniu czasu identyfikacji tych bakterii z 48 godzin w przypadku tradycyjnej hodowli na płytkach do 18 godzin. Dodatkowo zastosowana metoda minimalizuje możliwość pojawienia się fałszywie dodatnich wyników. Za pomocą tej metody wykrywane są jednocześnie bakterie z grupy coli, jak i Escherichia coli w wodzie.
W Polsce, podobnie jak w większości krajów europejskich, Escherichia coli i bakterie grupy coli należą do parametrów wskaźnikowych i są bardzo ważnym elementem badania w ocenie jakości wody. Badania próbek pod kątem obecności Escherichii coli pozwalają na wykrycie nowego kałowego zanieczyszczenia wody. E. coli charakteryzuje się krótkim czasem przeżywalności poza środowiskiem bytowania (jelita), więc obecność w wodzie tych bakterii świadczy o niedawnym jej skażeniu.
Laboratorium prowadzi także codzienny monitoring ścieków oczyszczonych i osadów ściekowych w celu zapewnienia odpowiedniej jakości oczyszczonych ścieków odprowadzanych do odbiornika, jakim jest Warta. Codzienne badania są wykonywane w zakresie analiz fizykochemicznych na potrzeby technologiczne Wydziału Oczyszczalni Ścieków oraz na potrzeby organu nadzorującego w ramach pozwolenia wodnoprawnego wydawanego decyzją marszałka województwa.
Próbki do badań pobierane są od poniedziałku do piątku. Dodatkowo, dwa razy w miesiącu, za pomocą automatów zainstalowanych na wejściu ścieków do oczyszczalni oraz na wypływie ścieków z oczyszczalni pobierane są próbki średniodobowe.
Laboratorium jest niezbędnym elementem działalności Przedsiębiorstwa zapewniającym nadzór nad gospodarką wodną i ściekową miasta i okolicznych gmin, a tym samym gwarantującym odpowiednią jakość wody oraz dobry stan naszych rzek i środowiska.
(red.)
W sobotę, 26 kwietnia na terenie Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ul. Targowej czeka nas kolejna edycja znanej już wszystkim akcji ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.