2023-11-30, Prosto z miasta
Kiedy odkręcamy kurek z wodą, rzadko myślimy, jak to się dzieje, że zwykle ciśnienie jest takie samo. To zasługa nowoczesnych systemów, które są w gorzowskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji.
- Do zapewnienia prawidłowego ciśnienia wody i dostosowania jej ilości do bieżących potrzeb, funkcjonowania całego systemu produkcji i dystrybucji wody oczywiście oprócz urządzeń, zawsze jednak niezbędny jest człowiek. Każde urządzenie musi być zaprogramowane i nadzorowane przez specjalistów – mówi Tomasz Surdacki, dyrektor do spraw technicznych w PWiK.
- Kiedy w sieci spada cieśnienie, to urządzenia same reagują i wyrównują tę zmianę jak również dostosowują ilość podawanej wody do potrzeb – mówi dalej Tomasz Surdacki. I tłumaczy, że kiedyś było inaczej, prościej - hydrofory, pompy, za pomocą czujników utrzymywały ciśnienie w ustalonym przedziale. Teraz PWiK używa znacznie bardziej zaawansowanych technologii, za pomocą których stara się inteligentnie zarządzać systemem dystrybucji wody, optymalizując ciśnienia w sieciach.
CZYTAJ: Próbował przekupić policjantów
Ciśnienia są regulowane w całej sieci dystrybucji. Zarządzając ciśnieniami stosujemy: podział sieci na strefy w których ciśnienie jest kontrolowane i utrzymywane zależnie od potrzeb, oraz regulując ciśnienie w całej strefie zapewniając jednocześnie wymaganą wartość ciśnienia odbiorcy końcowemu. Należy tutaj nadmienić, że wartości ciśnienia są zmienne w czasie i dostosowane do bieżących rozbiorów wody. Wprowadzane systemy zarządzania dystrybucją wody zapewniają redukcję strat wody, redukcją zużycia energii i kosztów utrzymania sieci, zwiększają komfort poprzez zapewnienie stabilnego ciśnienia u użytkownika.
- Zależy nam na tym, aby maksymalnie uszczelnić system. Oznacza to, że chcemy, aby ilość wyprodukowanej wody była taka sama jak ilość która trafia do klienta, a idealnie by było gdyby odpowiadała ilości odebranych ścieków. Dobry system nadzoru powinien nam natychmiast pokazać, że dzieje się coś złego, jak dla przykładu kradzież wody czy przecieki – mówi dyrektor techniczny. Tłumaczy, że najlepszy byłby system, który w czasie rzeczywistym i na bieżąco pokazywałby, co się z wodą dzieje.
Przedsiębiorstwo Wodociągów na co dzień korzysta z urządzeń, które są dostępne na rynku. Jednak cały czas poszukuje najbardziej optymalnego systemu kontrolowania zużycia wody.
– My mamy system mobilny, czyli odczytujemy wodomierze okresowo korzystając z nakładek zamontowanych na wodomierzach. Wykorzystujemy sygnał radiowy – mówi dyrektor techniczny.
Obecnie wprowadzane są systemy odczytu wodomierzy stacjonarne, gdzie zbierane są zdalnie odczyty praktycznie w sposób ciągły. Mamy wtedy dostęp do danych rzeczywistych np. w zakresie ilości wody wtłoczonej jak i sprzedanej odbiorcom. W systemach tych do przesyłu danych wykorzystuje się sygnały radiowe z wykorzystaniem lokalnych stacji nadawczych lub telefonię komórkową.
– Wybór zależy od tego, jak duże jest miasto, jak bardzo zwarte. My obsługujemy duży obszar ze stosunkowo małą ilością klientów. Dlatego szukamy optymalnego dla nas systemu – mówi Tomasz Surdacki.
Woda dostarczana jest przez sieć wodociągową o stosunkowo dużej rozpiętości. Obecnie jest to blisko 865 km rurociągów różnych średnic. PWiK bowiem zaopatruje w wodę nie tylko Gorzów, ale także niewielkie miejscowości leżące na terenie gmin powiatu gorzowskiego. Aby woda do wszystkich Klientów mogła być dostarczana bez większych zakłóceń, konieczne jest prowadzenie całodobowego systemu monitoringu sieci wodociągowej oraz jego strefowanie. W praktyce oznacza to, że cały obszar działalności został podzielony na mniejsze rejony z których gromadzone są istotne informacje o parametrach pracy sieci wodociągowej takich jak wielkość przypływów, ciśnienie oraz dane z innych kluczowych obiektów. Obecnie wyznaczonych jest 20 stref, z których informacje gromadzone są w systemach informatycznych GiS i SCADA. Informacje te, spływają całodobowo do dwóch dyspozytorni, które pełnią rolę centrali sterowania całą infrastrukturą.
Dzięki systemom alarmującym o przekroczeniach zadanych krytycznych wartości, dyspozytorzy podejmują bezzwłocznie decyzje o przesterowaniach lub też kierują brygadę pogotowia wodociągowego do wykonania działań w terenie. Szczególny nacisk jest kładziony na czas wykonania tych czynności, gdyż od tego często zależy niezawodność świadczonych usług jak i wielkość poniesionych przez przedsiębiorstwo strat. Z tych też powodów infrastruktura nieustannie jest doposażana w nowe urządzenia monitorujące jej pracę, elementy sterowania zdalnego, oraz przekazu danych.
Wszystkie te informacje gromadzone są w systemie informacji przestrzennej GiS. System ten oprócz elementów monitoringu gromadzi i przedstawia na mapie potrzebne informacje dla różnych wydziałów. Pełni rolę platformy integrującej wiedzę terenową składającą się nie tylko z danych podstawowych o sieciach, ale jest elementem wspierającym proces zarządzania, w tym także planowania inwestycji. Gromadzone są w nim między innymi dane o częstotliwości i miejscach przeprowadzonych napraw, dokumentacji technicznej (także fotograficznej) infrastruktury, kierunków zasilania Klientów w wodę, prezentowane są aktualne pozycje brygad terenowych i wiele innych. System ten wciąż jest rozbudowywany, w przyszłości, o czym mowa jest wcześniej, zostanie uzupełniony o informacje z wodomierzy wyposażonych np. w moduł GSM przekazujący aktualne dane o dostarczanej wodzie bezpośrednio od Odbiorcy.
Renata Ochwat
W poniedziałek, 9 grudnia odbyło się otwarcie Lubuskiego Centrum Cyfryzacji Go Cloud oraz Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z siedzibą w Gorzowie.