2023-12-08, Prosto z miasta
W Archiwum Państwowym w Gorzowie odbyło się spotkanie z Darczyńcami.
Jednym z elementów tego wydarzenia było odsłonięcie Tablicy Darczyńców, na której zostały umieszczone nazwiska wszystkich osób i stowarzyszeń, które przekazały swoje zbiory do gorzowskiego Archiwum w ciągu jego ponad 70-letniej działalności. Oficjalnego odsłonięcia dokonał dyrektor Archiwum dr hab. Dariusz Rymar.
Następnie Izabela Czapska, kierownik Oddziału Ewidencji, Opracowania, Udostępniania i Zabezpieczania Zasobu Archiwalnego, zaprezentowała przekazane w tym roku dary. Były to między innymi kroniki Młodzieżowego Domu Kultury w Gorzowie oraz dokumenty gorzowskiego Oddziału Związku Sybiraków. Przekazane zostały także materiały działaczy opozycji, dokumenty rodzinne, w tym listy z okresu II wojny światowej oraz fotografie z różnych ważnych wydarzeń na terenie Gorzowa z ostatnich lat.
Ważnym punktem programu było uroczyste podpisanie umowy z panią Izabelą Szar z domu Bukian, która w ostatnim czasie przekazała do Archiwum materiały swojego dziadka - żołnierza Armii Andersa i ojca – działacza opozycji. Pani Izabela opowiedziała również o ich losach i działalności. Wszyscy tegoroczni Darczyńcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki od Archiwum.
W drugiej części spotkania miał miejsce wykład dyrektora gorzowskiego Archiwum dr hab. Dariusza A. Rymara pt. „Czy Gorzów nadal musi być Wielkopolski?”, podczas którego zaprezentowane zostało pochodzenie i przeobrażenia nazwy miasta oraz kolejne próby jej zmiany w ciągu ostatnich lat.
Źródło: Archiwum Państwowe w Gorzowie
W sobotę, 26 kwietnia na terenie Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ul. Targowej czeka nas kolejna edycja znanej już wszystkim akcji ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.