2024-11-06, Prosto z miasta
Ponad trzy lata sporu między wojewódzkim konserwatorem zabytków a deweloperem z interwencją Ministerstwa Kultury daje zielone światło właścicielowi działki do wznowienia prac przy Walczaka. I nie tylko tam.
Wszystko zaczęło się komplikować w lipcu 2021 roku, kiedy po rozpoczęciu prac porządkowych na działce przy ulicy Walczaka, gdzie znajdują się pozostałości magazynów poniemieckiego browaru, deweloper został zmuszony do wstrzymania działań. Okazało się bowiem, że Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał wniosek Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego ,,Warta" o wpisanie leżakowni do rejestru zabytków.
Decyzję taką konserwator podjął w maju 2023 roku. Deweloper ją zaskarżył. Urząd w Zielonej Górze skierował sprawę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resport kultury na początku maja tego roku, doszukawszy się m.in. wielu uchybień prawnych, uchylił decyzję LWKZ w całości i skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Tym był zielonogórski urząd konserwatora. Na początku października wydał on postanowienie w sprawie browaru. Odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego ,,Warcie" w sprawie wpisania leżakowni dawnego browaru Ehrenbergów do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Oznacza to, że leżakownia przy Walczaka zabytkiem jednak nie jest.
Ponieważ w grę wchodziły jeszcze ewentualne odwołania stron od tej decyzji, nie było wiadomo, czy postanowienie LWKZ kończy ponad trzyletni spór o status działki i jej najbliższe losy.
O ile wiadomo było, że przychylnej sobie decyzji nie będzie zaskarżał deweloper, o tyle nie można było przewidzieć, co zrobi ,,Warta". Pewne możliwości działań stowarzyszenie bowiem miało, natomiast, jak w październiku przyznawał Tomasz Koźlarek, prezes stowarzyszenia, w starciu z tak silnymi argumentami ministerstwa szans na sukces nie miało właściwie żadnych. Ostatecznie decyzji konserwatora nie zaskarżyło.
- Cel został osiągnięty – podsumowuje Błażej Skaziński z gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. - Jak obiecał nam deweloper, pozostałości browaru pozostaną, ponieważ wykorzysta je do celów biznesowych. Może się w tym miejscu znaleźć na przykład funkcja gastronomiczna. To, co chcieliśmy uratować, zostało uratowane – mówi B. Skaziński.
Co oznacza decyzja konserwatora dla losów atrakcyjnie położonej działki przy Walczaka, która od ponad 20 lat zarasta chwastami, stanowi też zagrożenie z powodu osuwającej się nad nią skarpy?
- Kończy to spór, leżakownia nie jest zabytkiem, a my możemy wznowić prace – mówi krótko Tomasz Kozakiewicz z TML-INVESTBAU, współwłaściciel rzepińskiej firmy. Podtrzymuje, że pozostałości magazynów zostaną zachowane i znajdą zastosowanie w projektowanym apartamentowcu.
Czy i kiedy mogą się pojawić w tym miejscu jakiekolwiek działania, nie jest jednak jeszcze postanowione. Przypomnijmy – perturbacje związane z działką spowodowały swego czasu decyzję dewelopera o wycofaniu się z prowadzonych w Gorzowie inwestycji. Interwencja prezydenta miasta oraz prowadzone z deweloperem i konserwatorem rozmowy spowodowały jednak, że przedsiębiorca w Gorzowie został.
- Chcielibyśmy wrócić do inwestycji przy Walczaka. Kiedy opadnie kurz tego sporu, po Nowym Roku wrócimy do tematu. Przed nami kwestie dokumentacji, dokończenie projektu, porządkowanie terenu pod budowę i rozpoczęcie budowy – wyjaśnia T. Kozakiewicz.
Realnie szansa na budowę apartamentowca jest na początku roku 2026.
Jak zapewnia deweloper, pozostałe inwestycje w Gorzowie też zostaną sfinalizowane. Mowa tu o rozpoczętym już remoncie kamienicy na rogu ulic 30 Stycznia i Dąbrowskiego. Ten powinien zakończyć się w ciągu roku od wznowienia renowacji, tj. na początku roku 2026. Natomiast kamienica przy Łokietka 17, wystawiona obecnie na sprzedaż, czeka na nabywcę. Jeżeli taki się nie znajdzie, TML-INVESTBAU podejmie się remontu kamienicy.
Maja Szanter
Gorzowska Arena była w niedzielę miejscem wydarzenia kulturalnego, które w mieście nad Wartą będzie jeszcze długo wspominane i komentowane. A wszystko za sprawą roztańczonej rodziny „Buziaków''.