2025-03-09, Prosto z miasta
Nie rozpocznie się planowany na drugą połowę tego roku remont budynku głównego uczelni przy ulicy Estkowskiego. Akademia pisze kolejny wniosek o dofinansowanie.
Wniosek o dofinansowanie remontu budynku głównego Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 Akademia Wychowania Fizycznego złożyła w kwietniu 2024 roku.
- Jesienią przyszła informacja, że wniosek został zakwalifikowany do następnego etapu, ale niestety w grudniu dowiedzieliśmy się, że ze względu na zastosowanie w projekcie odnawialnych źródeł energii w postaci gruntowych pomp ciepła nie został on oceniony pozytywnie i w związku z tym nie otrzymamy dofinansowania – mówi Stanisław Wiesław Kuhnert, pełnomocnik kanclerza ds. administracyjnych ZWKF w Gorzowie.
W uzasadnieniu odrzucenia wniosku pojawiła się informacja, że użytkownicy - podmioty publiczne korzystające z ciepła systemowego nie mogą się ubiegać o dofinansowanie na rozwiązania w postaci gruntowych pomp ciepła. To zdyskwalifikowało cały projekt, mimo że inne wymagane parametry otrzymały punkty.
Celem programu FENIKS, jak czytamy na stronie feniks.gov.pl, jest m.in. transformacja energetyczna i adaptacja zmian klimatu. Jak informuje S. W. Kuhnert, nowe regulacje w zakresie OZE pojawiły się w czerwcu ubiegłego roku, kiedy wniosek AWF był już złożony.
- Przełknęliśmy tę gorzką pigułkę, poprawiamy projekt, eliminując pompy ciepła i będziemy czekać na kolejny konkurs. Mamy nadzieję, że taki zostanie ogłoszony, bo przecież konkursy ogłaszane są do określonych środków pozyskanych z Unii Europejskiej – informuje pełnomocnik kanclerza.
Całość remontu w projekcie szacowana była na 42 miliony złotych. Główne dofinansowanie miało pochodzić z NFOŚ, natomiast wykonanie zadań dodatkowych miały pokryć środki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Mowa tu o realizacji listy zaleceń straży pożarnej, aby budynek spełniał normy przeciwpożarowe.
Nie wiadomo więc, czy i kiedy jest szansa na konieczny remont budynku ZWKF. W jego ramach miała zostać przeprowadzona termomodernizacja obiektu z zastosowaniem OZE (panele fotowoltaiczne), wymiana stolarki okiennej, stolarki drzwiowej, remont dachu oraz likwidacja barier architektonicznych (np. zamontowanie wind dla osób z niepełnosprawnościami).
Jak informuje Agnieszka Dębska, miejski konserwator zabytków, budynek jest obiektem zabytkowym, natomiast nie podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej, takiej podlegają bowiem tylko obiekty wpisane do rejestru zabytków. Natomiast rozwiązania zawarte w projekcie uczelni były opiniowane przez miejskiego konserwatora zabytków.
W związku z planowanym wcześniej remontem, koniecznością spełnienia norm przeciwpożarowych oraz oczekiwaniem na niezbędne środki, budynek przy ulicy Estkowskiego został wyłączony z użytkowania, poza dwoma salami gimnastycznymi. Administracja, dziekanaty, sale wykładowe, biblioteka, a także biura klubu AZS AWF przeniesione zostały od stycznia do budynku fizjoterapii przy ulicy Orląt Lwowskich.
– Jest to dla nas sytuacja niekomfortowa dla zapewnienia ciągłości procesu dydaktycznego i prowadzonych badań. Budynek główny został odpowiednio zabezpieczony, aby się nie degradował – zapewnia S. W. Kuhnert.
Gmach uczelni przy Estkowskiego powstał w 1938 roku jako szkoła im. Hermana Goeringa. Po wojnie mieściła się tu szkoła powszechna, liceum pedagogiczne, studium nauczycielskie, a przez Akademię Wychowania Fizycznego zajmowany jest od 1971 roku, czyli od początku powstania w Gorzowie filii poznańskiej AWF.
Maja Szanter
W sobotę, 12 kwietnia w Gorzowie ponownie usłyszymy silniki motocyklowe, a miłośnicy jednośladów z całego regionu zbiorą się na stadionie żużlowym, aby rozpocząć 11. edycję sezonu motocyklowego.