2025-04-03, Prosto z miasta
„Spektrum Autyzmu – mity i rzeczywistość” - pod takim tytułem odbyła się druga edycja konferencji naukowo-szkoleniowej.
- Dla nas dotyk bliskiej osoby jest przyjemny. Nie przeszkadzają nam dźwięki tętniącego miasta. Dla osób ze spektrum hałas może być bolesny, a dotyk może parzyć - mówiła Barbara Królikowska, pedagog, psycholog, doradca metodyczny podczas II Wojewódzkiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Spektrum Autyzmu – mity i rzeczywistość”, która odbyła się w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
W konferencji, zorganizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, wzięli udział m.in. nauczyciele, specjaliści, rodzice osób ze spektrum autyzmu. – W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji mówiliśmy o sprawach podstawowych: zrozumieniu, akceptacji, wdrażaniu alternatywnych metod komunikacji, w tym roku chcemy nie tylko poszerzyć wiedzę, ale też skonfrontować mity z rzeczywistością – wyjaśniała Agata Spirydowicz-Kacperska z WOM-u, koordynatorka konferencji.
Aby uczestnicy „lepiej wczuli się w temat spotkania” Barbara Królikowska, pierwsza prelegentka, przeprowadziła krótkie doświadczenie. Na pół minuty w auli zapanował straszliwy hałas i zamigotały ostre światła. Okazało się, że dla większości neurotypowych uczestników te bodźce nie były przyjemne, a osoby ze spektrum „mogą doświadczać ich codziennie”.
Na konferencji bardzo ciekawie o problemach diagnozowania autyzmu wypowiadał się dr n. med. Przemysław Zakowicz z Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, a o przemocy rówieśniczej wobec uczniów ze specjalnymi potrzebami mówił dr Radosław Kaczan z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Agnieszka Depowska z Akademii Słuchu w Chorzeminie opowiedziała o „dziewczynach i kobietach w spektrum autyzmu”, a Katarzyna Suchocka i Alicja Kuczyńska- Kozar z zielonogórskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” o „drodze do samodzielności”. W programie znalazła się też prezentacja Karola Chlebińskiego z Grupy Sonova o innowacyjnym, słuchowym wsparciu dla nauczycieli i uczniów.
Elżbieta Rostkowska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, zachęcała do zadawania pytań, wymiany doświadczeń, dyskusji. Szczególnie poruszające były wystąpienia rodziców dzieci ze spektrum.
- Jestem nauczycielką języka angielskiego w gorzowskiej Szkole Podstawowej nr 15, ale przede wszystkim jestem mamą dziecka, które ma specyficzne potrzeby - mówiła Anna Szmytkiewicz. –Z jednej strony rozumiem nauczycieli i wiem z czym muszą się codziennie zmagać, z drugiej rozumiem rodziców: ich bezradność, frustrację, ogromną chęć pomocy własnemu dziecku.
Bernard, syn pani Anny, uczęszcza do przedszkola prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek” w Barlinku: – We wrześniu powinien rozpocząć naukę w szkole, ale obecnie jesteśmy w procesie odraczania obowiązku edukacji, bo chcemy, aby nadal chodził do przedszkola. To fantastyczne miejsce, ze wspaniałą kadrą iI Bernard bardzo lubi tam jeździć.
Na pytanie „co jest najtrudniejsze w autyzmie” pani Anna odpowiedziała: - Jako rodzica bolą mnie stereotypy, mity dotyczące autyzmu. Ludzie z zewnątrz często mnie pytają „co jest mojemu dziecku”, a kiedy mówię, że ma autyzm , odpowiadają „ czyli jest geniuszem?”. Ludziom ciągle się wydaje, że osoby w spektrum to genialni dziwacy, którzy jak w filmie „Rain Man” świetnie liczą i wygrywają wielkie pieniądze. A ja bym tak bardzo chciała, aby Bernard chodził do szkoły masowej. Wiem jednak, że przed nami długa droga...
Konferencja Spektrum Autyzmu – mity i rzeczywistość odbyła się pod patronatem wojewody lubuskiego, marszałka województwa i lubuskiego kuratora oświaty.
Hanna Ciepiela
Fot. Sandra Sokołowska
W sobotę, 26 kwietnia na terenie Gorzowskiego Rynku Hurtowego przy ul. Targowej czeka nas kolejna edycja znanej już wszystkim akcji ,,Wymień Odpady na Kulturalne Wypady’’.