Echogorzowa logo

wiadomości z Gorzowa i regionu, publicystyka, wywiady, sport, żużel, felietony

Jesteś tutaj » Home » Prosto z miasta »
Floriana, Michała, Moniki , 4 maja 2024

W sprawie śmieci – pytania i odpowiedzi

2013-07-18, Prosto z miasta

Związek Celowy Gmin MG-6 przejął  na terenie Gorzowa i okolicznych gmin wszelkie obowiązki związane z realizacją ustawy śmieciowej. 

medium_news_header_4348.jpg

O ile w sąsiednich gminach ustawa została już właściwie wdrożona, o tyle w mieście czekamy na rozstrzygnięcie przetargów na wyłonieni firmy, która zajmie się wywozem naszych odpadów. Zamieszanie z tym związane sprawiło, że wielu gorzowian ma ciągle jeszcze różne pytania i wątpliwości.

Dobrym pomysłem jest więc publikacja tych pytań i wątpliwości oraz odpowiedzi na stronie internetowej ZCG MG-6. Część z nich publikujemy niżej, a po więcej odsyłamy na stronę www.zcg.net.pl – tam też można zadać nowe pytanie.

Lista najczęściej zadawanych pytań

Co będzie w przypadku nie złożenia deklaracji o wysokości opłaty za odbiór odpadów?

W przypadku nie złożenia deklaracji, Zarząd Związku Celowego Gmin MG-6 określi w drodze decyzji wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę szacunki, w tym średnią ilości odpadów powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze.

Co oznacza hasło – niższa stawka opłaty dla segregujących odpady?

To nie hasło. Osoby segregujące odpady będą płacić mniej od tych, którzy nie segregują odpadów. Ustawa nakazuje gminom, żeby naliczały opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z tą zasadą. Związek powinien ustalić stawki opłat na takim poziomie, aby były one zachęcające do selektywnego zbierania odpadów (tj. segregacji). Nie można zadeklarować sortowania selektywnego zbierania odpadów, a wyrzucać wszystkich powstających odpadów zmieszanych do jednego pojemnika – przedsiębiorca odbierający odpady ma obowiązek powiadomić Związek o przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości zadeklarowanego selektywnego zbierania odpadów, co pozwoli Związkowi na wszczęcie postępowania administracyjnego, celem nałożenia wyższej opłaty.

Co robimy z przeterminowanymi lekami?

Przeterminowane leki oddajemy do aptek, punktów aptecznych lub punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) znajdujących się na terenie ZCG MG-6.

Co robimy ze zużytymi bateriami?

Zużyte baterie bądź wrzucamy do specjalnego pojemnika na baterie, które są dostępne np. w marketach, urzędach, czy szkołach lub zanosimy do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) znajdujących się na terenie ZCG MG-6.

Co stanie się z odebranymi odpadami?

Odebrane odpady komunalne od właścicieli nieruchomości będą przekazane do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych trafią tam – odebrane od właścicieli nieruchomości – zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania.

Co w przypadku nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym?

Jeśli dana nieruchomość nie ma właściciela, bo na przykład toczy się postępowanie spadkowe, opłatę wnosi ta osoba, która w danej nieruchomości mieszka lub wytwarza odpady komunalne, niezależnie od sytuacji prawnej lokalu.

Co w przypadku ogródków działkowych?

Ogródki działkowe są traktowane jako nieruchomości niezamieszkałe, w związku z czym podstawą do naliczenia opłaty jest pojemność pojemnika zadeklarowana przez właściciela nieruchomości oraz to czy odpady w obrębie nieruchomości zbierane są w sposób selektywny, czy nie. W przypadku Ogródków Działkowych deklarację składa Zarząd Ogródków Działkowych.

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy – uczestnika Związku nie reguluje zasad funkcjonowania punktów skupu surowców wtórnych. Zgodnie z ustawą o odpadach, w punktach zbierania odpadów osoby fizyczne nie będące przedsiębiorcami, mogą bez problemu oddawać metalowe odpady opakowaniowe po produktach żywnościowych oraz makulaturę, ale w przypadku innych odpadów metalowych należy pamiętać, że trzeba obowiązkowo okazać przedsiębiorcy dowód osobisty oraz złożyć wypełniony formularz przyjęcia odpadów metali.

Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi?

Odpady niebezpieczne takie jak: przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory oraz zużyte opony można nieodpłatnie oddać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Jak będzie częstotliwość odbioru odpadów komunalnych?

Częstotliwość odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości:

1)odpady komunalne zmieszane:
a) nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu – dla budynków jednorodzinnych,
b) nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu – dla budynków wielorodzinnych.

2)odpady komunalne zbierane w pojemnikach lub workach:
a)odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego – szkło,
b) pozostałe odpady komunalne poza odpadami ulegającymi biodegradacji i zielonymi,
c) odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji i odpady zielone – biodegradowalne i zielone:

będą odbierane:
- dla budynków jednorodzinnych: nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu (odpady biodegradowalne i zielone, pozostałe odpady komunalne) nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu (szkło),

- dla budynków wielorodzinnych: nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu (odpady biodegradowalne i zielone, pozostałe odpady komunalne, szkło).

Pozostałe odpady zbierane selektywnie
a) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
b) przeterminowane leki i chemikalia,
c) zużyte baterie i akumulatory,
d) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
e) odpady budowlane i rozbiórkowe do 10 kg na 1 mieszkańca w roku,
f) zużyte opony 1 sztukę na 1 mieszkańca w roku,
odbierane będą nie rzadziej niż raz w miesiącu, na podstawie harmonogramu umieszczonego na stronie internetowej Związku Celowego Gmin MG-6.

Czy będą przewidziane zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rencistów, emerytów, małych dzieci itp.?

Nie. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 391 ze zm. ) nie rozróżnia się osób zamieszkałych ze względu na wiek. Wobec tego stawka opłaty podjęta Uchwała nr XVII/49/2013 Zgromadzenia Związku Celowego Gmin MG-6 z dnia 10 kwietnia 2013 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty dotyczy wszystkich osób zamieszkałych na nieruchomości.

Czy będzie weryfikacja informacji zamieszczonych w deklaracji?

Tak. Podane w deklaracji informacje będą podlegały kontroli. Każdy składający deklarację złoży oświadczenie, o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.

Czy jak będę nieprawidłowo segregować, to zostanę ukarany?

Na pojemnikach i workach do selektywnej zbiórki odpadów znajdą się odpowiednie naklejki/nadruki z informacją o rodzaju zbieranych odpadów. Jeśli ktoś nie będzie segregował odpadów, wrzucał je nie do tego pojemnika/worka co należy, to otrzyma żółtą kartkę – ostrzeżenie. Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, to zmienimy opłatę z 9-10 zł od osoby na 14 zł lub, w przypadku nieruchomości niezamieszkałych, podniesiemy opłatę za pojemniki dla odpadów zbieranych w sposób nieselektywny.

Czy każdy będzie musiał segregować odpady?

Zgodnie z podjętymi Regulaminami utrzymania czystości i porządku na terenie gminy członkowskich Związku Celowego Gmin MG-6, właściciele nieruchomości powinni zapobiegać powstawaniu odpadów, ograniczyć ich ilość, a także selektywnie zbierać. Jednakże ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza zbieranie odpadów w sposób zmieszany, wiąże się to jednak z wyższą opłatą za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Czy mam płacić za osoby zameldowane, a nie mieszkające na mojej posesji (studenci, pracujący za granicą itp.)?

Nie. Według ustawy opłata dotyczy osób zamieszkujących, a nie osób zameldowanych.

Czy można zmienić lub poprawić dane w złożonej wcześniej deklaracji?

Tak, jest taka możliwość. Zmiana danych wymaga podpisu właściciela zatem nie można tej sprawy załatwić przez telefon. Zapraszamy do naszego biura przy ul. Warszawskiej 6, lok. 106 (I piętro) gdzie można przy pomocy naszych pracowników dokonać zmian bądź aktualizacji złożonej wcześniej deklaracji.

Czy podpisaną i zeskanowaną deklarację można przesłać drogą elektroniczną, np. email?

Przesłanie scanu drogą elektroniczną nie wypełnia wymogów określonych uchwałą nr XVIII/58/2013 Zgromadzenia Związku Celowego Gmin MG-6 z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości. Stąd nie może być potraktowane jako wypełnienie obowiązku złożenia deklaracji.

Czy posiadanie kompostownika ma wpływ na stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami?

Nie. Posiadanie kompostownika na terenie nieruchomości nie wpływa na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłata ta jest stała.

Czy przedsiębiorcom będą wystawiane faktury VAT za wywóz odpadów, bo chcieliby wliczyć te opłaty w koszty prowadzenia działalności?

Nie. Biuro Związku Celowego Gmin MG-6 nie będzie wystawiać faktur. Opłata za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych nie podlega pod VAT, tak samo jak np. podatek od nieruchomości.

Czy warto będzie segregować odpady?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości, który zobowiązał się do segregacji odpadów będzie ponosił niższa opłatę za odbiór i zagospodarowanie odpadów. W Polsce ponad 70% śmieci kończy na wysypiskach. Nie wszystkie muszą tam jednak trafiać. Kiedy Związek wprowadzi nowy system gospodarowania odpadami, znaczna część śmieci będzie podlegała odzyskowi i powtórnemu wykorzystaniu. Segregacja oznacza odzysk surowców, a w następstwie – bardziej czyste środowisko naturalne czy rozwój nowych gałęzi przemysłu. Znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać. Można też odzyskać z nich cenne surowce, których zapasy tak szybko się kurczą. Przetwarzanie i ponowne wprowadzanie do obrotu surowców wtórnych to duża gałąź przemysłu w krajach zachodniej Europy. W Niemczech, które przekazały gospodarowanie odpadami gminom, tylko 0,5% śmieci trafia na składowiska, a ok. 45% poddawanych jest recyklingowi. Dzięki segregowaniu odpadów możemy odzyskać surowce, które oznaczają nowe, używane przez nas produkty, m.in. kubki, doniczki, a nawet meble czy ubrania.
W nowym systemie gospodarowania odpadami w Polsce będziemy płacić niższe stawki za odbiór posegregowanych śmieci. Warto przy tym pamiętać, że opłata ta obejmuje nie tylko odbiór i transport odpadów, ale też cały system prawidłowego ich zagospodarowania: sortowanie, odzysk surowców, czy unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji, a także tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów. Nowe przepisy tworzą pełen system od odbioru po odzysk.

Czy wysokość opłaty miesięcznej będzie stała?

Nie. Jeżeli w ciągu roku nastąpią zmiany danych, które stanowią podstawę do wyliczenie opłaty to właściciel nieruchomości jest zobowiązany złożyć nową deklaracje w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zmiany.

Czy za odpady segregowane będę płacił?

Nie płaci się za odpady, ale za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Różnica w opłacie polega na tym, że jeżeli ktoś będzie odpady segregował to zapłaci mniej, a jeżeli nie będzie ich segregował to zapłaci stawkę wyższą.

Czy Związek zarobi na przejęciu opłat za gospodarowanie odpadami?

Nie. Opłaty, które wpłyną do Związku Celowego Gmin MG-6 z tego tytułu, będą musiały być przeznaczone tylko i wyłącznie na ten cel. Gdy wpływy będą mniejsze, trzeba będzie dopłacać z budżetu, albo rozważyć podniesienie opłaty.

Dlaczego nie gmina, lecz Związek ustala stawki opłat?

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązała radę gminy do dokonania w drodze uchwały wyboru jednej z metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz do ustalenia stawki takiej opłaty i stawki za pojemnik określonej pojemności. Samorządy Miasta Gorzowa Wlkp. oraz 5 sąsiednich gmin, zgodnie z przepisami ustawy, przekazały te uprawnienia Związkowi Celowemu Gmin MG-6. Jego Zgromadzenie na podstawie Statutu Związku przyjętego przez rady gmin – uczestników Związku, jest więc właściwe do podjęcia uchwał określających metodę oraz stawki opłat. W skład 12-osobowego Zgromadzenia ZCG MG-6 wchodzą prezydent miasta, wójtowie lub ich zastępcy oraz przedstawiciele rad gmin.

Dlaczego wybrano naliczanie opłat od osoby?

W znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawodawca dał możliwość Związkowi stosować więcej niż jedną metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na swoim terenie (od liczby osób, od powierzchni lokalu, od ilości zużytej wody, od gospodarstwa domowego) oraz zróżnicować tą stawkę w zależności od: powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, odbierania odpadów z terenów miejskich lub wiejskich, a także od rodzaju zabudowy. Przeprowadzona analiza silnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń, zwaną analizą SWOT, wszystkich metod wykazała, że dla GMIN tworzących Związek Związku Celowego gmin MG-6 optymalne jest naliczanie opłaty od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Za jej przyjęciem przemawia : uniwersalność, powszechność, obiektywność, adekwatność, realność, wykonalność, szczelność, sprawdzalność i proekologiczność. Jej silną strona jest także wysoka akceptowalność społeczna, gdyż metoda ta jest prosta i najbardziej zrozumiała.

Dlaczego zmieniają się zasady odbierania śmieci?

Wprowadzane zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi mają na celu objęcie wszystkich nieruchomości systemem odbioru odpadów. Ograniczy to składowanie odpadów na wysypiskach, zmniejszy zjawisko pozbywania się śmieci w sposób nielegalny i niekontrolowany np. poprzez podrzucanie ich do lasu czy palenie w piecach. Nowe regulacje przyniosą też efekt w postaci zwiększenia ilości odzyskiwanych surowców wtórnych.

Do tej pory było taniej, dlaczego będzie drożej?

W dotychczasowym systemie opłaty były zróżnicowane. Wynikało to często z rachunku ekonomicznego firm odbierających odpady komunalne. W niektórych rejonach (np. na terenie spółdzielni mieszkaniowych) stosowano niższe stawki i równoważono je sobie opłatami w innych (np. na osiedlach willowych). Obniżeniu kosztów sprzyjały sprawne systemy segregacji działające na wielu osiedlach. Jednak można też było je zmniejszać poprzez wywożenie odpadów na dzikie składowiska. Ten nieszczelny system umożliwiający omijanie wymagań i nie gwarantujący osiągnięcia określonych poziomów odzysku i recyklingu musiał się zmienić.

Gdzie trafią nasze odpady?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odpady komunalne mają trafić do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. W Planie gospodarki odpadami dla województwa lubuskiego na lata 2012-2017 z perspektywą do 2020 roku w regionie północnym, do którego należą Gminy Związku Celowego Gmin MG-6, jako instalację regionalną wskazuje się Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. Gorzów Wlkp.

Gdzie ustawić pojemniki, jeśli na nieruchomości nie ma miejsca?

Pojemniki powinny być ustawione na terenie nieruchomości, z której te odpady pochodzą. Powinny być łatwo dostępne dla nich oraz firmy odbierającej odpady. Nie mogą też powodować uciążliwości i utrudnień dla mieszkańców sąsiednich nieruchomości i innych osób. Jeżeli nie ma możliwości ustawienia pojemnika na odpady na terenie swojej nieruchomości, dopuszcza się usytuowanie go na innej, po uzgodnieniu z jej właścicielem i firmą odbierającym odpady.

Ile wnosi opłata miesięczna za śmieci?

Zgromadzenie Związku Celowego Gmin MG-6 Uchwałą nr XVII/49/2013 z dnia 10 kwietnia 2013 r. w sprawie wyboru ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty ustaliło następujące stawki opat za śmieci:
a) dla nieruchomości zamieszkałych opłata uzależniona jest od liczby osób zamieszkałych i wynosi:

- dla mieszkańców gmin: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn, Santok (za 1 miesiąc dla 1 osoby)
Zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna
9 zł – przy selekcji odpadów
14 zł – bez selekcji odpadów

- dla mieszkańców Gorzowa Wlkp. (za 1 miesiąc dla 1 osoby)
Zabudowa jednorodzinna:
10 zł – przy selekcji odpadów
14 zł – bez selekcji odpadów
Zabudowa wielorodzinna:
9 zł – przy selekcji odpadów
14 zł – bez selekcji odpadów

b) dla nieruchomości niezamieszkałych opłata uzależniona jest od liczby zadeklarowanych pojemników (za 1 miesiąc od 1 pojemnika):

Za odbiór odpadów komunalnych zmieszanych (za 1 pojemnik opróżniany 4 razy w miesiącu):
a) o pojemności 80 l -w wysokości 38,00 zł
b) o pojemności 110 l – w wysokości 40,00 zł
c) o pojemności 120 l – w wysokości 44,00 zł
d) o pojemności 240 l – w wysokości 88,00 zł
e) o pojemności 660 l –w wysokości 185,00 zł
f) o pojemności 770 l – w wysokości 203,00 zł
g) o pojemności 1100 l – w wysokości 300,00 zł
h) o pojemności 5 m3 – w wysokości 876,00 zł
i) o pojemności 7 m3 – w wysokości 1203,00 zł
j) o pojemności 9 m3 – w wysokości 1515,00 zł
k) o pojemności 16 m3 – w wysokości 2637,00 zł

Za odbiór odpadów komunalnych zbieranych selektywnie (2 pojemniki i pojemnik/worek na szkło opróżniane 4 razy w miesiącu):
a) o pojemności 80 l -w wysokości 28,00 zł
b) o pojemności 110 l – w wysokości 30,00 zł
c) o pojemności 120 l – w wysokości 34,00 zł
d) o pojemności 240 l –w wysokości 68,00 zł
e) o pojemności 660 l – w wysokości 139,00 zł
f) o pojemności 770 l – w wysokości 153,00 zł
g) o pojemności 1100 l – w wysokości 225,00 zł
h) o pojemności 5 m3 -w wysokości 657,00 zł
i) o pojemności 7 m3 -w wysokości 903,00 zł
j) o pojemności 9 m3 -w wysokości 1136,00 zł
k) o pojemności 16 m3 -w wysokości 1978,00 zł
l) worek o pojemności 80 l – w wysokości 6,00 zł

Ilu urzędników będzie obsługiwać nowy system gospodarowania odpadami?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska w instytucjach realizujących zadania związane z wdrożeniem w gminach nowego systemu gospodarowania odpadami 1 pracownik powinien przypadać na 10 – 15 tys. mieszkańców, analogicznie w systemie skarbowym jeden pracownik przypada na 10 tys. osób. Na terenie działania ZCG MG-6 mieszka ponad 160 tys. osób . W chwili obecnej w Biurze Związku jest zatrudnionych 7 osób w tym 1 na umowę zlecenie.

Jak należy traktować domy – segmenty w zabudowie szeregowej?

Są to odrębne domy jednorodzinne.

Jak prawidłowo segregować odpady?

BIODEGRADOWALNE I ZIELONE
Wrzucamy:
• odpady kuchenne (resztki żywności, obierki z warzyw, owoców, skorupki jajek i orzechów),
• liście i skoszoną trawę,
• ziemię po kwiatach,
• fusy po herbacie i kawie wraz z filtrami papierowymi,
• zabrudzony papier.

POZOSTAŁE ODPADY KOMUNALNE

Wrzucamy:
• opakowania z papieru lub tektury, (gazety, książki, zeszyty, kartony, itp.),
• tworzywa sztuczne (reklamówki, folie, butelki, zakrętki itp.),
• opakowania plastikowe po produktach, spożywczych (jogurtach, tłuszczach itp.),
• opakowania plastikowe po chemii gospodarczej i kosmetykach,
• opakowania metalowe i drobny złom (puszki, narzędzia, kapsle, gwoździe itp.),
• produkty wielomateriałowe (opakowania tetra-pak, folia aluminiowa itp.),
• ceramikę i szkło okienne, – tekstylia i wyroby dziewiarskie (dzianiny, ubrania, buty, itp.),
• pieluszki.
• odchody zwierząt domowych zapakowane w szczelne opakowania
• zimny popiół zapakowane w szczelne opakowania

SZKŁO
Wrzucamy:
• szkło kolorowe i bezbarwne,
• butelki szklane po napojach i żywności,
• słoiki bez nakrętek, zacisków, korków, kapsli i gumowych uszczelek,
• szklane opakowania po kosmetykach.

WIELKOGABARYTOWE*
Wrzucamy:
• meble (materace, tapczany, krzesła, dywany),
• zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
• duże zabawki,
• opony,
• materiały budowlane (gruz, okna, drzwi itp.)**.

NIEBEZPIECZNE*
Wrzucamy:
• świetlówki, żarówki,
• akumulatory,
• opakowania po środkach i substancjach
• niebezpiecznych (oleje mineralne, smary, kleje,
• farby, aerozole, worki po cemencie, itp.),
• opakowania po środkach ochrony roślin,
• chemikalia;
• Przeterminowane leki należy wrzucać do konfiskatorów rozstawionych w aptekach i punktach aptecznych,
• Zużyte baterie i akumulatorki należy wrzucać do specjalnych pojemników ustawionych w sklepach i placówkach oświatowych,

*podlegają zbiórce zgodnie z harmonogramem.
** na indywidualne zgłoszenie za dodatkową opłatą.

Jak wygląda odbiór śmieci i ewentualne opłaty w przypadku nieruchomości typu dom jednorodzinny, ale niezamieszkały?

W przypadku nieruchomości niezamieszkałej, na której nie powstają odpady komunalne, należy złożyć deklarację, wpisując zero zamiast stawki opłaty. W momencie zamieszkania w nieruchomości należy niezwłocznie ponownie wypełnić deklarację.

Jak wyposażyć swe gospodarstwo aby segregacja była odpowiednia?

Najlepszym sposobem jest segregacja „u źródła” prowadzona w każdym gospodarstwie domowym. Odpady segregujemy ze względu na rodzaj materiału, czyli 3 frakcje: odpady biodegradowalne i zielone, szkło i pozostałe odpady komunalne. Najlepiej, jeśli na każdy rodzaj opadów przeznaczymy oddzielny pojemnik, co wcale nie oznacza, że w każdym kuchennym kącie musi znaleźć się osobny kosz na śmieci. Z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań i akcesoriów, segregowanie może być łatwe i wygodne, nie musi też odbywać się kosztem tak cennej w kuchni przestrzeni.
- Gotowe sposoby na to, jak w praktyczny sposób poradzić sobie z domowymi odpadami, oferują producenci mebli kuchennych. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy są na etapie projektowania lub wybierania mebli. Nowoczesne zestawy meblowe wyróżniają się dbałością o szczegóły oraz funkcjonalnością.
- Innym rozwiązaniem są montowane w szafce zlewozmywakowej kosze, wysuwane na prowadnicach (przymocowanych do dna szafki). Mogą być podwójne (na dwa rodzaje odpadów) lub modułowe – nawet 5 pojemników, których wielkość można dopasować do wymiarów szafki.
- W kuchniach zamawianych na wymiar, jak i tych już użytkowanych możemy bez problemu zainstalować sortowniki odpadów. Oferowane są w komplecie z prowadnicami i często także szablonami montażu. Do dyspozycji mamy zazwyczaj 2-4 pojemniki na różnego rodzaju odpady. Praktyczne rozwiązania to także tzw. rękawy wrzutowe, montowane w blacie (wymagają wykonania odpowiedniego wycięcia). Do rękawa możemy wrzucać odpady powstające podczas obierania i krojenia warzyw oraz owoców – trafią one wprost do zamontowanego pod blatem pojemnika.
- Co zrobić, jeżeli w kuchennej zabudowie brakuje miejsca na montaż nowoczesnego segregatora, albo mamy już zainstalowany tradycyjny kosz z jednym pojemnikiem? Rozwiązaniem mogą być kosze wolno stojące. Wśród nowości znajdziemy także kosze z umieszczonymi wewnątrz dwoma pojemnikami, w których możemy segregować odpady. Wybierając worki na śmieci warto sięgać po te EKO, ponieważ produkowane są niemal całkowicie z surowców odzyskanych w procesie recyklingu, a ich rozkład jest nieporównywalnie krótszy niż standardowych worków.

Jaki będzie nadzór czy faktycznie segregowane są odpady, zgodnie z deklaracją?

Przedsiębiorca odbierający odpady będzie zobowiązany informować Związek o nieprawidłowościach w tym zakresie (wg art. 9f ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie). W przypadku niedopełniania przez właściciela nieruchomości obowiązku w zakresie selektywnego zbierania odpadów komunalnych podmiot odbierający odpady komunalne przyjmuje je jako zmieszane odpady komunalne i powiadamia o tym Związek.

Jaki kubeł na śmieci dostaniemy?

W przypadku nieruchomości zamieszkanych wielkość pojemnika na odpady będzie dostosowana do liczby osób mieszkających pod danym adresem.
Właściciele nieruchomości niezamieszkanych sami wybierają wielkość pojemnika, dostosowują jego pojemność do ilości wytwarzanych odpadów.

Jakie odpady można przynieść do PSZOK?

Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych można przynieść m.in.:

·    papier, tektura, opakowania,

·    szkło, odpady opakowaniowe ze szkła bezbarwnego i kolorowego,

·    tworzywa sztuczne, w tym opakowania i opakowania wielomateriałowe,

·    metal, w tym odpady opakowaniowe,

·    odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji i odpady zielone,

·    meble i inne odpady wielkogabarytowe,

·    przeterminowanych leków i chemikaliów,

·    zużytych baterii i akumulatorów,

·    zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,

·    odpadów budowlanych i rozbiórkowych,

·    zużytych opon.

Jakie są korzyści wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami dla mieszkańców, gminy i środowiska?

Koniec z poszukiwaniem najatrakcyjniejszej oferty wywozu odpadów! Mieszkańcy będą wnosili do Związku opłaty zgodnie z wyznaczoną w drodze uchwały stawką. W zamian za to Związek wybierze (w przetargu) przedsiębiorcę, który opróżni śmietnik, a jego zawartość wywiezie w odpowiednie miejsce. Co więcej, Związek będzie również musiał sprawować nadzór nad dalszym losem odpadów. Koniec ze zmartwieniami co zrobić ze starą pralką, rozpadającą się szafą, przeterminowanymi lekami albo zużytymi bateriami – Związek będzie organizować i wskazywać mieszkańcom punkty bezpłatnego odbioru takich odpadów. Jeśli mieszkaniec selekcjonuje odpady, to z korzyścią dla środowiska i dla siebie. Za selektywną zbiórkę Związek będzie pobierać niższe opłaty. Zniknie też powód, żeby odpadów pozbywać się przez spalanie w domowych piecach co jest niezgodne z prawem. Objęcie wszystkich właścicieli nieruchomości sprawnym systemem odbioru odpadów komunalnych, zwiększy ilość odpadów trafiających do instalacji odzysku, a także dzięki temu znikną nielegalne wysypiska odpadów komunalnych.

Jestem mieszkańcem budynku wielorodzinnego. Komu zapłacę za odbiór odpadów?

Opłata za zagospodarowanie odpadów trafi bezpośrednio do Związku Celowego Gmin MG-6.

Kiedy będzie dostępny harmonogram wywozu odpadów i kto go dostarczy?

Harmonogram wywozu odpadów dostarczy Wykonawca usługi po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór odpadów komunalnych. Aktualnie trwa postępowanie przetargowe w tej sprawie obejmujące Sektor I. Ponadto harmonogram będzie dostępny w siedzibie oraz na stronie internetowej Biura Związku Celowego Gmin MG-6.

Komu będziemy płacili opłatę za zagospodarowanie odpadów?

Opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów będą trafiały do Związku Celowego Gmin MG-6. Związek Celowy Gmin MG-6 za wniesione opłaty zleci przedsiębiorcy wybranemu na drodze przetargu odbiór odpadów od mieszkańców z obszaru Związku Celowego Gmin MG-6.

Kto będzie sprawdzać, czy mieszkańcy faktycznie prowadzą zadeklarowaną selektywną zbiórkę odpadów?

W związku z tym, że osoby które zadeklarują prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów mają płacić za odbiór odpadów mniej niż osoby, które nie będą jej prowadzić, dlatego muszą z tego obowiązku się wywiązywać. Pierwszą/wstępną weryfikację prowadzić będzie przedsiębiorca odbierający odpady w imieniu Związku.

Kto będzie sprawować nadzór nad prawidłowym zagospodarowaniem odpadów przez odbierającego?

Nadzór nad prawidłowym zagospodarowaniem przez odbierającego odpadów będzie sprawować Związek Celowy Gmin MG-6.

Kto będzie sprzątał odpady, które będą leżały obok pojemnika?

Pojemność pojemników musi być dostosowana do przewidywanej produkcji odpadów. Wszelkie nie mieszczące się odpady powinny być wywiezione do gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, gdzie zostaną przyjęte nieodpłatnie. Za porządek wokół pojemników odpowiada podmiot wyłoniony w ramach zamówienia publicznego na wywóz odpadów i w razie takiego przypadku zabiera nadmiar zebranych odpadów a następnie zgłasza Zamawiającemu fakt zebrania większej ilości odpadów, niż przewidywana określona w deklaracji dostosowana do pojemności pojemnika.

Kto składa deklarację i jest płatnikiem na nieruchomości zamieszkałej lub niezamieszkałej w przypadku gdy na tej nieruchomości pojawia się najemca/dzierżawca lokalu użytkowego?

W takim przypadku ustawodawca dopuszcza wybór składającego deklarację i płatnika. Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku składania indywidualnych deklaracji przez poszczególnych najemców lokali użytkowych każdy z lokali będzie posiadał swój pojemnik na odpady zmieszane i swoje pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów. Sytuacji tej można uniknąć w sytuacji gdy jedną deklarację dla całej nieruchomości (dla części zamieszkałej i niezamieszkałej) złoży właściciel nieruchomości – wtedy dla wszystkich lokali użytkowych zostanie podstawiony wspólny pojemnik na odpady zmieszane (o zadeklarowanej łącznej pojemności dla wszystkich podmiotów znajdujących się w nieruchomości) oraz pojemniki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów wspólne dla nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. Pojemniki przeznaczone do zbiórki odpadów zmieszanych dla części zamieszkałej muszą być oddzielne (nie mogą być wspólne pojemniki z uwagi na różne metody naliczania opłat). W przypadku gdy deklaracji nie złoży najemca ani właściciel, ZCG MG-6 nałoży decyzją administracyjną opłatę za gospodarowanie odpadami na właściciela nieruchomości.

Kto składa deklarację?

Deklarację składa właściciel nieruchomości. Pod pojęciem właściciela nieruchomości – rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne osoby władające nieruchomością.

Kto zapewnia pojemniki na odpady?

W przypadku Związku Celowego Gmin MG-6 usługa ta będzie prowadzona przez przedsiębiorcę odbierającego odpady od właścicieli nieruchomości. Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązek zapewnienia na nieruchomości pojemnika na odpady oraz utrzymania go w czystości spoczywa na właścicielu/zarządcy nieruchomości. Jednak ustawa dopuszcza świadczenie przez przedsiębiorcę usług dodatkowych, do których może należeć dostarczenie pojemników do zbierania odpadów czy utrzymanie ich w odpowiednim stanie sanitarnym.

Mieszkam w domku jednorodzinnym. Komu zapłacę za odbiór odpadów?

Opłata za zagospodarowanie odpadów trafi bezpośrednio do Związku Celowego Gmin MG-6. Każdy właściciel nieruchomości będzie posiadał indywidualny numer konta, na który będzie wnosił opłaty.

Na co zostaną wykorzystane pieniądze z opłat pobranych od mieszkańców?

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach opłaty mają pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Ustawa zalicza do nich koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w których mieszkaniec nieodpłatnie będzie mógł zostawić odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny oraz odpady pochodzące z remontów nieruchomości. Opłata będzie zawierała także koszty administracyjne związane z organizacją systemu oraz obsługi administracyjnej tego systemu.

Jakie obowiązki gmin wynikają z nowelizacji ustawy?

Związek ma obowiązek prowadzenia (zorganizowania) selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Przepis w tym zakresie jest sformułowany kategorycznie, w formie nakazu (gminy nie mają wyboru, czy prowadzić selektywne zbieranie odpadów, czy też nie – jest to obowiązek wynikający z ustawy). Selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmuje następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji. Związek musi stworzyć punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, w tym wskazanie miejsc, w których mogą być prowadzone zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych.

Selektywna zbiórka odpadów ma wspomóc, a w zasadzie dać możliwość osiągnięcia przez gminę wymaganych poziomów recyklingu oraz ograniczenia masy odpadów przekazanych do składowania.
* Osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu
Do 31 grudnia 2020 roku gminy powinny osiągnąć:

– poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła w wysokości co najmniej 50% wagowo;
– poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych w wysokości co najmniej 70% wagowo.

Związek jest zobowiązany ograniczyć masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania:

– do dnia 16 lipca 2013 r. – do nie więcej niż 50% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania,
– do dnia 16 lipca 2020 r. – do nie więcej niż 35% wagowo całkowitej masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania – w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r.

* Gospodarowanie odpadami komunalnymi
Związek zapewnia budowę, utrzymanie i eksploatację własnych lub wspólnych z innymi gminami:

a) regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych – ZCG MG-6 posiada RIPOK spełniająca wszystkie wymagania ustawowe w ZUO Gorzów Wlkp. – Chróścik,

* Zadania ewidencyjne Związku:

W celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy samorządy gminne zobowiązane są do prowadzenia ewidencji:
– zbiorników bezodpływowych w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej;
– przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej;
– umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Sprawdź jakie Ty masz obowiązki w związku z funkcjonowaniem nowej ustawy.

Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości?

Zgodnie z zapisami ustawy do obowiązków właściciela nieruchomości należy:

a) selektywne zbieranie odpadów komunalnych, zgodnie z zasadami zawartymi w Regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie gminy/miasta,

b) złożenie rzetelnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami – deklarację do wypełnienia Związek dostarczy właścicielom nieruchomości, na których powstają odpady komunalne. W razie niezłożenia deklaracji do 24 maja 2013 r., Związek w drodze decyzji samodzielnie wyliczą wysokość opłaty,

c) rozwiązanie z dniem 1 lipca 2013 r. obecnie obowiązującej umowy zawartej przez właścicieli nieruchomości z firmą wywożącą odpady,

d) wnoszenie na rzecz Związku stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (od 1 lipca 2013 r.).

Po co rewolucyjne zmiany skoro obecny system działa sprawnie?

W dotychczasowym systemie właściciele nieruchomości sami wybierali firmę odbierającą odpady komunalne, zwykle oferującą najniższą cenę, nie zastanawiając się kwestią ich dalszego zagospodarowania. Tymczasem odpadów ciągle przybywa. Rosną też wymagania związane z ich zagospodarowaniem. Normy unijne zobowiązują gminy do osiągnięcia już od tego roku określonych poziomów odzysku i recyklingu. Jeśli tego nie zrobią grożą im surowe kary finansowe. Odpadów nie można w nieskończoność kierować na składowiska, gdyż w hierarchii postępowania z odpadami jest to najgorsza metoda ich zagospodarowania. Trzeba więc budować sortownie i spalarnie, doskonalić system selektywnego zbierania, a także rekultywować tereny obecnych składowisk, gdyż zagrażają one środowisku.

Co są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych?

Punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (czyli tzw. „PSZOKi”) stanowią istotny element systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Europie Zachodniej i w Skandynawii, a od niedawna także w coraz większej ilości polskich miast i gmin. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadzana obecnie przez samorządy, do obowiązków własnych gminy zalicza tworzenie PSZOK-ów zapewniających łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy.
Nie sposób wyobrazić sobie efektywny system gospodarowania odpadami komunalnymi miejsca, do którego mieszkańcy dostarczyć mogą wytworzone przez siebie odpady problemowe, a w szczególności:
– odpady budowlane i remontowe, w szczególności gruz,
– zużyte sprzęty, meble, dywany i inne odpady wielkogabarytowe,
– zużyte opony,
– zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
– odpady zielone,
– wszelkiego rodzaju odpady niebezpieczne, chemikalia i opakowania po nich.

Sektor 3 obejmuje zachodnią część Miasta Gorzowa Wlkp. wzdłuż ulic: 30 Stycznia, Akacjowa, Aleja Konstytucji 3 Maja, Aleja Odrodzenia Polski, Aleje 11 Listopada, Armii Polskiej, Artylerzystów, Adama Asnyka, Ateńska, Jana Baczewskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jerzego Bajana, Berlińska, Ks. Leona Bindera, Biwakowa, Bledzewska, Bociania, Bohaterów Warszawy, Bolesława Chrobrego, Bolesława Krzywoustego, Edwarda Borowskiego, Braci Paździorków, Bracka, ks. Józefa Brauna, Władysława Broniewskiego, Brukselska, Brzozowa, Budowlanych, Bydgoska, Cedyńska, Józefa Chełmońskiego, Chojeńska, Fryderyka Chopina, Chorągwiana, Chyża, Cicha, Stanisława Cichońskiego, Augusta Cieszkowskiego, Konstantego Ciołkowskiego, Cysterska, Czołgistów, Dąbroszyńska, gen. Jarosława Dąbrowskiego, Marii Dąbrowskiej, Deszczowa, Jana Długosza, Dobra, Dojazdowa, Dolna, Drawska, Drozdowa, Drużynowa, Drzewicka, Michała Drzymały – kolejne 1-25, Ksawerego Dunikowskiego, Dworcowa, Dworska, Dzieci Wrzesińskich,Ewarysta Estkowskiego, Fabryczna, Arkadego Fiedlera, Folwarczna, Aleksandra Fredry,Józefa Furmanka, Jurija Gagarina, Garbary, Gnieźnieńska, Goleniowska, Gospodarska, Górna, Grabowa, Graniczna, Grobla, Artura Grottgera, Gruntowa, Grunwaldzki, Gryczana, Gryfińska, Gwiaździsta, Harcerska, Haska, Hawelańska, Zbigniewa Herberta, Karola Hermy, Hetmańska, Hufcowa, Husarska, Ikara, Inowrocławska, Edwarda Jancarza, Jaskółcza, Jasna, Jastrzębia, Jaśminowa, Jaworowa, Junacka, Jutowa, Kadetów, Kamienna, Kamieńska, Karnińska, Jana Kasprowicza, Marcina Kasprzaka, Kasztelańska, Kazimierza Jagiellończyka, Kijowska, Kirasjerów, Klonowa, Stanisława Knaka, Kobylogórska, Jana Kochanowskiego, Kolejowa, Hugona Kołłątaja, Kołobrzeska, Komandosów, Koniawska, Marii Konopnickiej, Mikołaja Kopernika, Janusza Korczaka, Kosmonautów, Juliusza Kossaka, Kostrzyńska, Kosynierów Gdyńskich, Koszalińska, Aleksandra Kotsisa, Kazimierza Kowalskiego, Jana Krasickiego, Zygmunta Krasińskiego, Kręta, Krótka, Leona Kruczkowskiego, Krzyżowa, Kujawska, Kukułcza, Kwiatowa, Joachima Lelewela, Lipiańska, Lipowa, Lizbońska, Londyńska, Lotników, Ludowa, Lutycka, Lwowska, Łagodzińska, Łazienki, Łąkowa, Łobeska, Łużycka, Łysa, Madrycka, Jacka Malczewskiego, Malinowa, Mała, Małopolska, Małorolnych, Małyszyńska, Karola Marcinkowskiego, Marynarki Wojennej, Jana Matejki, Mazowiecka, Mazurkowa, Mechaniczna, Metalowców, Adama Mickiewicza, Miernicza, Mieszka I, Międzychodzka, Minerów, Młodych, Młyńska, Stanisława Moniuszki, Morelowa, Moryńska, Mosiężna, Mostowa, Ignacego Mościckiego, Myśliborska – nieparzyste wszystkie, parzyste do 40, Nad Wartą, Nadbrzeżna, Nasienna, Juliana Ursyna Niemcewicza, Nieznanego Żołnierza, Niwicka, Nizinna, Cypriana Kamila Norwida, Nowogardzka, Nowy Dwór, Obotrycka, Odlewników, Ogrodowa, Okopowa, Olimpijska, Orla, Orląt Lwowskich, Orzechowa, Osadnicza, Osiedlowa, Owcza, Józefa Pankiewicza, Paradyska, Paryska, Pełczycka, Piaskowa, Piechoty, Pilska, Piłkarska, Pionierów, Plac Słoneczny, Plac Unii Europejskiej, Planetarna, Pocztowa, Podgórna, Podmokła, Polarna, Policka, Polna, Połczyńska, Pontonierów, Portowa, Poznańska, Półwiejska, Praska, Promienna, Prosta, Bolesława Prusa, Przemysłowa, Przy Stadionie, Pszenna, Pyrzycka, Mikołaja Reja, Mariana Adama Rejewskiego, Władysława Reymonta, Rodła, Rolna, Franklina Roosevelta – kolejne od 11, Różana, Jerzego Różyckiego, Rumiankowa, Rycerska, Ryska, Rzeczna, Rzepińska, Rzeźnicka, Rzymska, Saperów, Siedlicka, Sielska, Henryka Sienkiewicza, Sierakowska, gen. Władysława Sikorskiego, Stanisława Skalskiego, Stanisława Skarżyńskiego, Skautów, Składowa, Marii Skłodowskiej-Curie, Skowronkowa, Skrajna, prof. Andrzeja Słabońskiego– nieparzyste do 9, parzyste do 10, Słoneczna, Juliusza Słowackiego, Słowiańska – nieparzyste, Słowicza, Słupska, Sokola, Sowia, Spichrzowa, Spiżowa, Spokojna, Sportowa, Spółdzielców, Leopolda Staffa, Stalowa, Jana Stanisławskiego, Stara, Stargardzka, Stary Rynek, Stanisława Staszica, Strażacka, Strzelecka, Sulęcińska, ks. Augustyna Szamarzewskiego, Szczecińska – wszystkie numery, Szkolna, Szpitalna, Karola Szymanowskiego, Śląska, Środkowa, Świetlana, Świętego Jerzego, Czesława Tańskiego, Targowa, Tartaczna, Teatralna, Tkacka, Torfowa, Toruńska, Towarowa, Trasa Nadwarciańska, Trasa Zgody, Juliana Tuwima, Tymiankowa, Ulimska, Ułanów, Urodzajna, Ustronie, Wał Długi, Wał Okrężny, Wał Poprzeczny, Wał Śluzy, Melchiora Wańkowicza, Warszawska – nieparzyste 1-3, 73 do końca, parzyste wszystkie, Ludwika Waryńskiego, Warzywna, Piotra Wawrzyniaka, Wągrowiecka, Wąska, Wełniany Rynek, Wiatraczna, Wiedeńska, Wierzbowa, Wileńska, Willowa, Winna, Wiśniowa, Witnicka, Władysława Jagiełły – nieparzyste do 11, parzyste wszystkie, Władysława Łokietka, Włościańska, Wodna, Wolińska, Wopistów, Woskowa, Wschodnia, Wspólna, Józefa Wybickiego, Leona Wyczółkowskiego, Wylotowa, Stanisława Wyspiańskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego – parzyste od 80, nieparzyste wszystkie, Zabytkowa, Zachodnia, Zagrodowa, Gabrieli Zapolskiej, Zastępowa, Zatorze, Zaułek, Zbąszyńska, Zbożowa, Zieleniecka, Zielna, Zielona, Ziemiańska, Złotego Smoka, Zuchów, Zwiadowców, Henryka Zygalskiego, Źródłowa, Żelazna, Żerańska, Stefana Żeromskiego, Żurawia, Żytnia

Od 1 lipca 2013 r. nieruchomości zamieszkałe na obszarze Związku Celowego Gmin MG-6 będą wyposażone w pojemniki do gromadzenia odpadów. Uczyni to Związek poprzez podmiot wybrany w drodze postępowania przetargowego. Ten sam podmiot będzie od 1 lipca 2013 r. odbierał odpady z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych. W przypadku rozwiązania umowy na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany niezwłocznie zorganizować przetarg, o którym mowa w art. 6d ust. 1. W celu zapewnienia odbierania odpadów komunalnych z terenu gminy, do czasu rozstrzygnięcia przetargu, gmina zapewnia te usługi w trybie zamówienia z wolnej ręki zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych.

W domu jednorodzinnym zarejestrowana jest działalność gospodarcza, polegająca na świadczeniu usług prawnych. Działalność jest prowadzona przez właściciela nieruchomości. Jaką deklarację należy złożyć w takiej sytuacji?

W powyższej sytuacji jest to nieruchomość zamieszkała, na której zamieszkują mieszkańcy, gdzie z tytułu świadczenia usług prawnych nie powstają odpady komunalne należy złożyć deklarację wypełniając tylko pozycję D.1.

W jaki sposób mieszkańcy bloku, kamienicy mogą prowadzić selektywną gospodarkę odpadami, gdy pozostali mieszkańcy nie wykazują woli do segregacji odpadów?

W zabudowie wielorodzinnej właściciel, zarząd nieruchomości w momencie złożenia deklaracji oświadcza Związkowi czy na terenie nieruchomości gromadzenie odpadów będzie prowadzone w sposób selektywny. Tym samym określa zapotrzebowanie na pojemniki. W zależności od decyzji może to być pojemnik tylko na odpady zmieszane lub mogą być jeszcze dodatkowo pojemniki na odpady gromadzone selektywnie (3 podstawowe frakcje).

W jakich terminach i gdzie będzie się uiszczało opłatę za odebrane odpady komunalne?

Opłatę należy uiścić na rachunek bankowy Związku Celowego Gmin MG-6 bez uprzedniego wezwania do zapłaty do 15 dnia każdego miesiąca, którego obowiązek opłaty dotyczy, wyjątek dotyczy pierwszej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi którą właściciel nieruchomości będzie musiał uiścić do dnia 15.07.2013 r.

W jakim celu wprowadza się zmiany w gospodarce odpadami?

Celem zmian jest zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie, a także zmniejszenie masy odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi mają sprawić, że nikomu nie będzie opłacało się wyrzucać śmieci na dzikie wysypiska, bo wszyscy mieszkańcy będą objęci systemem zbierania odpadów.

W naszym domku jednorodzinnym mieszkają 3 osoby. Wytwarzamy 2 razy mniej odpadów od sąsiada, którego domek jednorodzinnym również zamieszkują 3 osoby. Czy ja i mój sąsiad będziemy płacić za wywóz śmieci tyle samo? Czy może będzie to sprawdzane i jeśli okaże się, że wytworzyłem 2 razy mniej śmieci nadpłacona kwota zostanie mi zwrócona?

Nowy system nie uzależnia wysokości opłaty od ilości wytworzonych odpadów. Nie ma takiej możliwości w świetle przepisów ustawy. Opłata będzie wyliczona od ilości zamieszkujących osób. Nie będzie więc zwrotu „nadpłat”, gdyż rozliczenia będą prowadzone w oparciu o metodę naliczania opłaty przyjętą w Uchwale nr XVII/49/2013 Zgromadzenia Związku Celowego Gmin MG-6 z dnia 10 kwietnia 2013 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty.

Właściciele domów jednorodzinnych mają często kłopot z dużą ilością odpadów zielonych (liście, skoszona trawa). Jak sobie radzić z takimi odpadami?

Nadwyżkę takich odpadów będzie można zawieźć do Punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych lub zagospodarować we własnym zakresie w przydomowych kompostownikach.

Od redakcji:

Biuro ZCG MG-6 mieści się przy ul. Warszawskiej 6/106. Można tam osobiście wyjaśnić wszelkie kwestie związane ze śmieciami w godzinach pracy biura: poniedziałek od 8.00 do 17.00, wtorek - czwartek od 8.00 do 14.00, w piątek od 8.00 do 13.00.
Można również zadzwonić i telefonicznie uzyskać informację czy poradę. Do dyspozycji są trzy numery telefonów: 751 91 78, 728 51 78, 751 91 33.

X

Napisz do nas!

wpisz kod z obrazka

W celu zapewnienia poprawnego działania, a także w celach statystycznych i na potrzeby wtyczek portali społecznościowych, serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies na Twoim komputerze. Zasady dotyczące obsługi cookies można w dowolnej chwili zmienić w ustawieniach przeglądarki.
Zrozumiałem, nie pokazuj ponownie tego okna.
x